NAKA nabehla hneď ráno k bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi do jeho domu v Janíkovciach, ktoré sú mestskou časťou Nitry. Prišiel tam aj advokát Marek Para. Okrem Gašpara policajti zasahujú aj u bývalého šéfa NAKA Petra Hraška v Ivanke pri Dunaji a u bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka. V putách už skončil aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Robert Krajmer.

„Bolo vznesené obvinenie z viacerých trestných činov,“ povedal Para v Janíkovciach s tým, že v tomto prípade zastupuje viac klientov. Dnešná akcia má súvisieť s výpoveďou väzobne stíhaného bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Medzi zadržanými by mal byť podľa nášho zdroja aj rodinný príslušník bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky NAKA Pavla Vorobjova Marián Zetocha. Ten je v súčasnosti šéf odpočúvaní Slovenskej informačnej služby (SIS). Vorobjov je zároveň Gašparov sused.

NAKA zasahuje u bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Zdroj: Karol Farkaš

Slobodníka a Krajmera mali podľa informácií tvnoviny.sk zadržať ráno o 4.00 h! Hraška v ranných hodinách priviezli na Prezídium Policajného zboru v Bratislave. Naopak, u Gašpara aj po 10.20 stále prebiehala domová prehliadka. Vyšetrovatelia mu  dokonca prehľadali auto! Na miesto sa dostavil aj právnik Eugen Cimmermann, ktorý zastupuje obvineného Norberta Bödöra.

Tvnoviny.sk priniesli aj informáciu, že v tejto veci je obvinený aj Bödör. Už začína byť teda jasné, prečo sa Cimmermann objavil pred domom Gašpara. Krajmerov advokát Miroslav Zobok mal potvrdiť, že proti jeho klientovi je vznesené obvinenie. Presné trestné činy však identifikovať nechcel. Rovnako sa vyjadril aj Slobodníkov obhajca Peter Kubina.

„Obvinenie bolo vyšetrovateľom NAKA vznesené pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívanie právomoci verejného činiteľa. S obvinenými osobami aktuálne prebiehajú procesné úkony a preto sa nebudeme k prípadu bližšie vyjadrovať,“ povedala pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Gašpara nakoniec po 10.30 odviedli vyšetrovatelia z domu a za prísnych bezpečnostných podmienok ho odviezli na Prezídium Policajného zboru do Bratislavy, kde dorazili pred 11.30.

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry eskortovali do budovy Prezídia Policajného zboru bývalého Prezidenta PZ SR Tibora Gašpara v rámci akcie Očistec.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Gašpar iba včera podával na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) trestné oznámenie na Slobodníka. Ten bol pred orgánmi činnými v trestnom konaní vypovedať ešte minulý týždeň, keď navrhol svoju spoluprácu s políciou. Minulý týždeň tiež vznikol špeciálny vyšetrovací tím zložený z vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP. Ich úlohou má byť vyšetrovanie násilnej a ekonomickej trestnej činnosti bývalých, ale aj súčasných verejných činiteľov.

Viac o bývalých príslušníkoch Policajného zboru, u ktorých dnes prebiehajú razie, sa dozviete na druhej strane.