Reklama

Najviac znečistené krajiny a mestá sveta: Ako je na tom Slovensko?

Na snimke je výhľad na Bratislavu z terasy mrakodrapu Sky Park na Dunaj a bratislavský hrad,

Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Reklama

Dýcham vzduch a je mi dobre. Nemusí to ale vždy tak platiť. Svoje o tom vedia obyvatelia mnohých krajín sveta, vrátane Slovenska. V najnovšej štúdii švajčiarskej spoločnosti IQAir, ktorá sleduje kvalitu ovzdušia, je spomenutá aj naša krajina. Ako teda na tom sme?

Devätnásť z dvadsiatich najviac znečistených miest na svete sa nachádza v Ázii. Napríklad v indickom meste Byrnihat boli normy stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) prekročené viac ako 25-krát, píše CNN. Spoločnosť skúmala znečistenie v 138 krajinách, vrátane tej našej. Väčšina z najhorších devätnástich miest (presne 13) je v najľudnatejšej krajine sveta, v Indii. Prudký hospodársky rast poháňa prevažne uhlie, čo má negatívny dopad na kvalitu vzduchu. Štyri ďalšie sa nachádzajú v susednom Pakistane a po jednom v Číne a Kazachstane. Jediným mestom mimo Ázie, ktoré sa na zozname objavilo, je N'Djamena, hlavné mesto Čadu v strednej Afrike.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:34
Remaining Time 0:34
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V Ružomberku opäť stúpla koncentrácia smogu, komu škodí NAJVIAC?

    Správa spoločnosti IQAir sa zamerala najmä na jemné prachové častice alebo PM2,5, čo je jedna z najmenších a najnebezpečnejších znečisťujúcich látok.

    Čo sú častice PM2,5

    Pochádzajú zo spaľovania fosílnych palív, prachových búrok a lesných požiarov. Ich veľkosť sa rovná približne 1/20 šírky ľudského vlasu. Môžu preniknúť do pľúc alebo krvného obehu a spôsobujú podráždenie a zápaly, pričom sú spájané s problémami s dýchaním a chronickým ochorením obličiek. Môžu tiež viesť k rakovine, mŕtvici alebo infarktu a zvyšujú riziko depresie či úzkosti.

    WHO uvádza, že priemerné ročné hodnoty PM2,5 by nemali prekročiť 5 mikrogramov na meter kubický. Indický Byrnihat vlani zaznamenal koncentráciu PM2,5 až 25krát vyššiu, ako je norma WHO. „Je to bezmocný pocit, že Byrnihat je stále na prvom mieste zoznamu,“ povedala pre CNN jedna z obyvateľka mesta. Znečistenie ovzdušia skracuje priemernú dĺžku života o 5,2 roku.

    V celosvetovom rebríčku spoločnosti IQAir figuruje celkom 138 krajín. Česko sa umiestnilo na 87. mieste, Slovensko na 83. Čo sa týka našich susedov, Poľsko je 75. a Rakúsko 95. Najviac znečistenou európskou krajinou je Bosna a Hercegovina. Zo slovenských miest je na tom najhoršie Ružomberok, nasledujú Banská Bystrica a Bratislava. Vlani boli na čele nelichotivého poradia Dudince. Najčistejší vzduch je v Humennom, na druhej priečke sú Gánovce a na treťom mieste Košice. Vlani sa našim občanom najlepšie dýchalo v Poprade a Prešove.

    Autor článku

    Ako reportér sa väčšinou venuje kriminálnym a súdnym prípadom, ktoré rezonujú vo verejnosti. Venuje sa aj horúcim aktualitám v regióne.