Reklama

NAJVÄČŠIE TRAPASY eurovolieb: OŽRATÍ členovia komisie, DRZÁ Tabák a ŠOKUJÚCI KROK Danka

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prezidentka Čaputová má odvolené: Vyzvala voličov na účasť vo voľbách do europarlamentu.
    Zdroj: instagram/zuzanacaputova
    Reklama

    Tohtoročné eurovoľby priniesli množstvo prekvapení, najmä čo sa týka celkových výsledkov. Zaujímavý však bol aj samotný volebný deň, ktorý sa nezaobišiel bez trapasov, škandálov či šokujúcich vyjadrení a správania sa politikov.

    Sobotňajšie eurovoľby (8. júna 2024) prebehli podľa slov prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka v kontexte bezpečnosti bez vážnejšieho narušenia verejného poriadku. Napriek tomu polícia zaznamenala viacero incidentov, ktoré označila za menej závažné, ale hodné pozornosti.

    Jedným z najväčších škandálov bolo verejné pohoršenie spôsobené opitým predsedom jednej z okrskových komisií v Trnave. Privolaní policajti vykonali opakovanú dychovú skúšku, ktorá potvrdila pozitívny výsledok. Prípad bol odovzdaný Okresnej volebnej komisii v Trnave na ďalšie riešenie, avšak k narušeniu priebehu volieb nedošlo. Podobný prípad sa stal aj v obci Spišská Teplica v okrese Poprad, kde podpredseda okrskovej volebnej komisie vykazoval známky požitia alkoholu. Odmietol sa podrobiť dychovej skúške a na vyzvanie predsedu komisie za prítomnosti hliadky opustil volebnú miestnosť. Vec bola zdokumentovaná ako priestupok proti poriadku.

    V jednej z okrskových volebných miestností v Palárikove, okres Nové Zámky, bolo hlásené podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia. Polícia musela tri okrskové volebné miestnosti v jednej budove uzavrieť a evakuovať kvôli nálezu neznámeho prášku na hlasovacích lístkoch. Po expertíze sa zistilo, že látka nepredstavovala ohrozenie života a zdravia, išlo totiž o škrob. V dôsledku tohto incidentu bol v tomto okrsku narušený priebeh volieb, miestnosť bola opäť sprístupnená o 12:00.

    Ďalší incident sa týkal člena volebnej komisie v Košiciach, ktorý si zobral časť hlasovacích lístkov s vysvetlením, že ich chcel ďalej využívať ako "šmiráky". Pri kontrole sa zistilo, že v jeho aute sa nachádzalo ďalších 23 hlasovacích lístkov. Tento čin bol klasifikovaný ako priestupok proti majetku.

    NEBEZPEČNÝ PRÁŠOK?

    V Poprade volič tvrdil, že mu nebolo umožnené voliť, pretože predkladal kópie písomností s osobnými údajmi inej osoby. Muž odmietol preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom a prípad bol postúpený na príslušný okresný úrad ako priestupok o podmienkach výkonu volebného práva.

    Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák zhrnul, že na zabezpečení bezproblémového priebehu volieb participovalo takmer 3 700 príslušníkov Policajného zboru a v rámci bežného výkonu služby viac ako 1 300 policajtov. Aj napriek niekoľkým menej závažným incidentom označil priebeh volieb za bezproblémový.

    PROSTOREKÁ TABÁK

    O jednoznačne najkurióznejšie momenty volieb sa postarali predstavitelia vládnej SNS. Bývalá tenistka a exposlankyňa Romana Tabák, ktorá kandidovala za národniarov, reagovala na svoj neúspech vo voľbách na sociálnej sieti Instagram. Slovenská národná strana získala len 1,9 percenta a skončila hlboko pod hranicou zvoliteľnosti. Tabák v príbehu na Instagrame napísala nevhodný komentár, v ktorom spomenula tragickú smrť manžela europoslankyne Jany Žitňanskej. "A zapamätajte si, nie všetko, čo si prajete a po čom túžite, je pre vás dobré. Pred rokmi: Manžela europoslankyne zrazilo v Bruseli na priechode pre chodcov auto a zomrel. Dostať sa do Europarlamentu nie je len výhra. Všetko má svoje plusy aj mínusy," napísala Tabák.

    Nebolo to však všetko, čím Tabák šokovala. JEJ PREKVAPIVÉ PRÍSPEVKY, z ktorých niektoré boli poriadne útočné, si POZRITE V NAŠEJ GALÉRII.

    O ešte väčší šok sa postarala samotná strana SNS na čele s Andrejom Dankom. Aký nepochopiteľný krok urobil? To sa dozviete v našej galérii.

    Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa stalo Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 27,81 percenta hlasov. Nasleduje strana Smer-SD (24,76 percenta) a hnutie Republika (12,53 percenta). Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za Hlas-SD (7,18 percenta) a KDH (7,14 percenta). Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

    Do EP sa nedostali SaS (4,92 percenta), Demokrati (4,68 percenta) ani Maďarská aliancia (3,88 percenta). Na mandát v europarlamente nedosiahli ani koalícia Slovensko, Za ľudí (1,98 percenta) a SNS (1,90 percenta). Voliči si mohli vyberať z 23 politických subjektov, zvyšné strany získali pod jedno percento hlasov. Účasť v eurovoľbách dosiahla 34,38 percenta (1.505.176 voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní).

    Prečítajte si tiež: