Reklama

Najväčšie chyby Pellegriniho a Korčoka v kampani: Čo im môže ZNIČIŤ kariéru

Pellegrini a Korčok majú v mnohom odlišné názory.

Zdroj: archív, tasr,

Reklama

Obaja kandidáti na prezidenta sa v kampani dopustili vážnych chýb! Potvrdili to politológovia Miroslav Řádek a Radoslav Štefančík v relácii Karty na stôl Nora Dolinského aj politický marketér Michal Ruttkay pre idnes.cz. Tým sa však ich starosti nekončia: budú sa musieť popasovať s veľkými problémami.

Aj keď v prvom kole prezidentských volieb zvíťazil Ivan Korčok a Peter Pellegrini bol druhý, dokázal šéf Hlasu nakoniec vybojovať víťazstvo o viac ako šesť percent. Politológovia za tým vidia dva najdôležitejšie faktory: tému kampane a schopnosť získať voličov neúspešných prezidentských kandidátov. „Od noci po prvom kole volieb začal Peter Pellegrini a jeho tím intenzívne pracovať na víťazstve. Začal tlačiť naratív o vojne a mieri. Vytiahol tú najsilnejšiu tému, akú mohol,” povedal Miroslav Řádek. Podľa neho Ivan Korčok túto taktiku pochopil až vo volebnú noc po druhom kole volieb. Či už jeho volebný štáb alebo on sám na tému vojny a mieru nereagovali, čo bola hrubá chyba. „Aj ja som túto tému vnímal vo svojom okolí. Tiež mi ľudia vysvetľovali, že síce politike veľmi nerozumejú, ale nechcú, aby ich synovia išli bojovať na Ukrajinu,” prisvedčil Řádek.

Jeho kolega Radoslav Štefančík potvrdil dôležitosť témy vojny a mieru v kampani. „Vyvolávanie strachu funguje od staroveku. Už vtedy sa hovorilo, že existujú dva faktory na mobilizáciu ľudí: túžba po majetku a uznaní a strach. Keď sa pozrieme naprieč Európou, ale aj do USA, tak emócia strachu skutočne funguje,” hovorí Štefančík. Zároveň upozornil aj na Pellegriniho schopnosť mobilizácie voličov iných kandidátov. „Podarilo sa mu osloviť maďarského voliča,” zdôraznil.

Politický marketér a odborník na kampane Michal Ruttkay pre idnes.cz povedal, že za víťazstvom Petra Pellegriniho je zmena jeho rétoriky. „Išlo o oslovenie maďarského voliča a voliča pána Harabina. Zrejme si uvedomili, že nechcú novú prezidentku Zuzanu Čaputovú. Že chcú prezidenta, ktorý im je bližší,” objasnil. Súhlasí s tým, že téma vojny a mieru zafungovala. „Konflikt na Ukrajine je naozaj blízko Slovenska. Ľudia majú preto prirodzený strach. Staršia generácia si pamätá príchod vojsk Varšavskej zmluvy či druhú svetovú vojnu,” podotkol.

Voľby sú za nami, Slovensko má nového prezidenta, lenže ani víťaza, ani porazeného, nečaká podľa odborníkov ľahké obdobie. Peter Pellegrini presvedčil voličov hlavným mottom svojej kampane Slovensko už potrebuje pokoj. Ale naozaj ho dosiahnuť, bude ťažké. A hoci je zmierlivý typ prezidenta, nebude preňho ľahké získať tých, ktorí ho nevolili. „Nemyslím si, že to dokáže, pretože bude vždy poruke pánovi Ficovi. Hoci určite sa tam objavia náznaky autonómnosti, veď ju už ukázal, keď založil vlastnú politickú stranu,” zamýšľa sa Štefančík. „Môj pohľad na neho je zatiaľ skeptický, ale ja sa budem veľmi rád mýliť, keď prekvapí a ukáže, že je silný a autonómny prezident a že si ctí princípy liberálnej demokracie,” dodal.

„Nemôžeme Petrovi Pellegrinimu uprieť, že založil vlastnú politickú stranu, ale ja si pamätám minimálne tri okamihy, keď konal úplne inak, bez autonómnosti. On sa nesnažil ani teraz v kampani byť nadstranícky alebo občiansky kandidát,” pritakáva kolegovi Řádek. „Ak bude chcieť byť znovu zvolený, bude sa musieť opierať o tie politické strany, ktoré sú dnes na jeho strane alebo ktoré ho podporili. Pochybujem, že by ho zrazu s nadšením začali podporovať napríklad progresívci, i keď sú okolnosti, pre ktoré by sa to mohlo stať,” zamýšľa sa politológ.

Podľa Michala Ruttkaya má pred sebou Pellegrini naozaj ťažkú úlohu. „Musí skrotiť rozhádaný roj včiel. Pokiaľ bude neustále ostreľovaný falošnými útokmi, tak to bude mať oveľa zložitejšie. S určitým nadhľadom dokážeme súčasnú situáciu prekonať. Ak však vlezieme do zákopov, môžeme mať ešte polarizovanejšiu spoločnosť ako doteraz,” varuje Ruttkay.

Ivan Korčok si vzal oddychový čas na rozhodnutie, kam sa vyberie ďalej. Mnohí hovoria o jeho politickej budúcnosti v novej strane, čo však podľa politológov nemusí dopadnúť preňho priaznivo.

TU SI PREČÍTAJTE PREDPOVEĎ POLITOLÓGA ŠTEFANČÍKA, KTORÝ SA POZREL NA BUDÚCNOSŤ IVANA KORČOKA.

„Som mierne skeptický, čo sa týka jeho novej politickej strany, pretože je to človek, ktorý sa pohyboval viac v politických salónoch a na vysokej politickej úrovni,” hovorí Řádek. „Myslím si, že mu chýbajú skutočné vlastnosti lídra politickej strany. Tak ako som bol skeptický pri Andrejovi Kiskovi a stále som aj pri Zuzane Čaputovej ako lídroch politických strán, tak neveštím veľký úspech ani Ivanovi Korčokovi, ak sa o to pokúsi,” dodal Řádek.

Prečítajte si aj: