Hlavnými cieľmi reformy súdnej mapy by mali byť špecializácia sudcov, zlepšenie kvality rozhodnutí súdov aj reorganizácia súdov. Podľa Kolíkovej sa tak majú znížiť korupčné väzby v súdnictve. 

Veľký úspech však reforma nezožala. Už 320 sudcov z okresných a krajských súdov, ale aj z Najvyššieho súdu a zo Špecializovaného trestného súdu, sa podpísalo pod otvorený list, v ktorom vyjadrujú svoj nesúhlas s návrhom novej súdnej mapy. Zároveň ju vyzývajú, aby návrh kľúčovej reformy stiahla.

Súčasťou listu je aj kritika predsedu súdnej rady Jána Mazáka. Podpisová akcia, ešte nie je ukončená, mien na zozname tak ešte môže byť viac. Už teraz však ide o doposiaľ najväčšiu podpisovú akciu v histórii slovenského súdnictva. 

Na snímke predseda Súdnej rady SR Ján Mazák počas tlačového brífingu k záverom rokovania vo veci sudcu Michala Trubana. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Pripomienkovanie reformy súdnictva Kolíková predĺžila až do konca februára. Sudcovia sa sťažujú, že ich pripomienky a podnety rezort ignoruje a žiadajú, aby sa súdna mapa pripravila nanovo za účasti sudcov a odbornej verejnosti.

Podľa nich sa touto zmenou nevyrieši to, čo skutočne slovenskú súdy trápi najviac - ich preťaženosť, vymožiteľnosť práva či nedostatočné personálne obsadenie.