NAHRADÍ naozaj Heger premiéra Matoviča? Stačil tento JEDEN MOMENT a odborníci mu odrazu NEVERIA
27. 3. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:15)
V prípade rezignácie premiéra Igora Matoviča (47) je najhorúcejším favoritom na tento post súčasný minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger (44). Ten si momentálne zvyká na niekoľkonásobne väčšie množstvo práce, ktoré ho ako prípadného predsedu vlády rozhodne čaká. Za sebou má už aj „krst ohňom” v podobe ostrej politickej diskusie s úhlavným nepriateľom súčasnej vlády Robertom Ficom (56).
Zdroj: Facebook
Zdroj: Danglár
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Minister Heger v spomínanej diskusii s Ficom v relácii TV JOJ Na hrane uviedol, že diskusiám o jeho prípadnom poste premiéra sa nebráni. „Ak budem čeliť tejto otázke, postavím sa jej čelom. Pre nás je dôležité, aby sme priniesli stabilnú a dôveryhodnú vládu,” vyhlásil hneď v úvode relácie, v ktorej usilovne vysvetľoval, prečo do dnešného dňa Igor Matovič nepodal dlhoočakávanú demisiu.

Podľa neho je totiž kľúčové sa na rekonštrukcii vlády dohodnúť vopred. „Viete, aký je rozdiel medzi demisiou premiéra a ministra?” pýtal sa Heger s vysvetlením, že po demisii ministra ho jednoducho vystrieda ďalší. „Po demisii premiéra však padá vláda a čaká sa na novú. Počas pandémie je to veľmi nezodpovedné. Ak nebude vláda, kto bude prijímať opatrenia, kým sa nezostaví nová?" pýtal sa. „Premiér už s podaním demisie predsa súhlasil. Poďme teda hovoriť o rekonštrukcii vlády, prinesme prezidentke na stôl nové mená a povedzme, prosím, vymenujte týchto ľudí. Toto je zodpovedné riešenie,” uviedol s tým, že nie je možné pripustiť bezvládie.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Politológ Grigorij Mesežnikov sa s podobnou úvahou nestotožnil. „Je to veľmi účelová interpretácia. Spomeňme si na históriu, keď bola v demisii vláda Ivety Radičovej. Bola tu dohoda o predčasných voľbách a i keď mala vláda zúžené kompetencie, chod štátnych inštitúcii nebol ohrozený. Demisia premiéra neznamená, že zamkneme Úrad vlády a budova spustne," odkázal.
Samotného Hegera však politológ výraznejšie nekritizuje a v jeho prípadnom vystriedaní Matoviča vidí pozitíva. „Je to nekonfliktný politik, ktorý sa snaží presadzovať svoje presvedčenie. Považoval by som ho za relatívne dobrého kandidáta na premiéra,” povedal s dôvetkom, že osobné kvality sú iba jednou rovinou. „Sú tu aj ďalšie. Heger je mienkotvornou osobnosťou v OĽaNO a tiež je lojálny voči Igorovi Matovičovi. Lojalita tu zrejme ostane aj po prípadnom vymenovaní do funkcie premiéra. V tejto chvíli však nedokážem odhadnúť, či bude v budúcnosti prevažovať nad vecnými riešeniami,” uzavrel.
Politológovi Miroslavovi Řádkovi sa na rozdiel od kolegu Hegerovo vystupovanie až tak nepáčilo a to predovšetkým jeho záver. Heger v ňom síce s úsmevom na tvári, no pomerne rozpačito asi viackrát zopakoval, že od trojnásobného premiéra by očakával niečo iné a ako bonus Fica obvinil zo zavádzania voličov a používania klamstva ako pracovnej metódy. „Účinkovanie Eduarda Hegera v relácii bolo nedôstojné. Je neuveriteľné, ako súčasná vládna koalícia dokáže svojím pôsobením dopomôcť k „zmŕtvychvstaniu” politikov ako je Robert Fico," konštatoval Řádek.
Podľa tretieho politológa Radoslava Štefančíka má napriek tomu Heger predpoklady byť lepším premiérom, ako je Igor Matovič. „Pri porovnaní s Matovičom však kladieme latku veľmi nízko, takže prekročiť ju, nie je problém. Pán Heger sa dlho pohybuje v tieni Igora Matoviča a vyzerá to tak, že v ňom aj ostane, keďže súčasný premiér nie je mentálne spôsobilý mať vedľa seba človeka, ktorý by ho komunikačne i odborne prevýšil," odkázal.
Hoci Hegerov post premiéra zatiaľ ostáva vo fáze špekulácií, multifunkčný minister už dnes zarezáva na niekoľkých frontoch a doslova „lieta ako špinavá handra”. Od februárových volieb vedie ministerstvo financií, ku ktorému mu pribudol mimoriadne náročný rezort zdravotníctva. Od momentu, kedy ho prebral po Markovi Krajčím už stihol absolvovať niekoľko tlačových konferencií, zúčastňuje sa na rokovaní pandemickej komisie a popritom aj na rokovaniach o vzniku novej vlády. Detailnému rozboru podrobil vystupovanie Eduarda Hegera aj odborník na komunikáciu Marek Trubač.