Pred policajným prezídiom vzniklo PIETNE MIESTO Lučanského: Odkaz Pellegriniho a NAŠTVANÝ Fico!
4. 1. 2021, 16:33 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:07)

Zdroj: TASR/Karol Farkaš
Pietne miesto vzniklo po smrti Milana Lučanského († 51) na schodoch budovy policajného prezídia. Najskôr tam ležalo iba zopár sviečok, dnes miesto bliká desiatkami plamienkov.
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: facebook
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Galéria k článku
Po tom, ako Slovensko obletela šokujúca správa o tragickej smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského († 51), začali pred policajným prezídiom v Bratislave pribúdať sviečky. Ľudia si chodia uctiť Lučanského pamiatku, a to aj tri dni po jeho smrti. Na mieste sa tvorí dav, ľudia sa pristavujú, tí, ktorí idú okolo autami, spomaľujú.
Na mieste neustále pribúdajú sviečky, na zábradlí visí štátna vlajka aj čierna zástava. Oficiálne však vyvesená nie je.
"Vzhľadom na skutočnosť, že nie sú naplnené podmienky vyhlásenia štátneho smútku a s ohľadom na okolnosti prípadu, ministerstvo vnútra nepristúpilo k vyveseniu čiernych zástav na štátnych budovách. Príslušníci Policajného zboru si, samozrejme, môžu uctiť pamiatku generála Lučanského na Prezídiu Policajného zboru, kde je umiestnená kondolenčná kniha, rovnako ako zapálením sviečky na všetkých pracoviskách Policajného zboru," zdôvodňuje na sociálnej sieti minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Reagoval tak na vyjadrenie manželky zosnulého Milana Lučanského, ktorá kritizovala, že na budove ministrestva vnútra ani policajného prezídia nevisí čierna vlajka. K jej kritike sa pridal aj Robert Fico (SMER - SD). "Ak to potrebuje minister vnútra Mikulec písomne, SMER - SD mu to môže doručiť do pár minút, ale SMER - SD verí, že oficiálna výzva tejto politickej strany, aby MV SR okamžite zabezpečilo vyvesenie čiernej vlajky na budove MV SR, ako aj na budove PZ SR, bude postačovať," napísal Fico na sociálnej sieti.
Zdroj: Karol Farkaš
Na mieste neustále pribúdajú sviečky.
Ľudia na mieste hovoria o tragickej udalosti ako o veľkej hanbe, pre zodpovedných si želajú tresty. Tvrdia, že sa to stalo preto, lebo vláda chce ukázať, že robí poriadky, ale sama nerešpektuje zákony a bezhlavo všetkých obviňuje a berie za sväté to, čo povedia tí, ktorí sa chcú vyhnúť trestu.
Milan Lučanský zomrel v stredu 30. decembra deň po tom, ako sa vo svojej cele v prešovskej väznici pokúsil o samovraždu.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Okrem zapálenia sviečky vyjadrili úctu Milanovi Lučanskému niektorí ľudia aj prostredníctvom sociálnej siete. Napríklad poslanec strany SaS Juraj Droba spomína na stretnutie s Lučanským, pričom tvrdí, že jeho dojem z policajného exprezidenta bol "veľmi dobrý".
"Po jeho smrti som hovoril s niekoľkými bežnými policajtmi, do jedného o generálovi hovorili s bázňou a rešpektom. Obvinenie hovorí, že sa v nejakej fáze jeho života mohol z dobrého policajta, ktorý si to odmakal fakt od podlahy, stať človek, ktorý podľahol lákaniu nelegálnych peňazí a zaplietol sa do toho. Mohol, nevieme či to tak naozaj bolo. Ďalšie vyšetrovanie nám snáď ukáže čistú pravdu. Bohužiaľ už bez možnosti pána generála vypovedať," napísal Droba.
Zároveň ho zaujíma, prečo nebolo Milanovi Lučanskému počas väzby umožnené stretnúť sa s jeho najbližšou rodinou. "Prečo nie sú zverejnené kamerové záznamy z chodby väznice pred a po bezpečnostnom incidente, ktorý sa odohral v prvej polovici decembra?" pýta sa Droba spolu s ďalšími otázkami.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
K smrti policajného exprezidenta sa vyjadril na sociálnej sieti minister vnútra Roman Mikulec. "Generál Lučanský bol vo väzbe 3 týždne. Tí, ktorí ho poznali roky, sa zhodujú v tom, že ho vnímali ako chlapa. Muža, ktorý sa vždy problémom postavil čelom. Len on sám vie, prečo tomu tentokrát tak nebolo," píše Mikulec.
"Prečo sa po troch týždňoch rozhodol pre takéto zásadné a definitívne riešenie? Prečo to urobil po 23 dňoch vo väzbe? Prečo nevypovedal pred vyšetrovateľmi a neskôr na súde, kde by mohol povedať všetko a preukázať svoju nevinu, ak bol presvedčený, že sa žiadneho trestného činu nedopustil?" pýta sa minister vnútra.
"Nemyslím si, že generál Lučanský bol mužom, ktorý sa vzdáva bez boja. Najmä, ak bol o svojej nevine skutočne presvedčený," dodal.
K celej veci sa vyjadril aj Peter Pellegrini, ktorý na sociálnu sieť napísal status. "Manželka i deti generála Lučanského majú plné právo vedieť, čo sa dialo s ich mužom a otcom od prvej chvíle, keď ho vzali do väzby, až po ten nešťastný decembrový deň. A má to právo vedieť i celá slovenská spoločnosť," napísal predseda mimoparlamentnej strany HLAS-SD. Celé znenie nájdete v galérii.
Mohlo by vás zaujímať: