Reklama

MRAZIVÉ SPOMIENKY z Osvienčimu: Silné stretnutie Pellegriniho s tými, ktorí prežili holokaust

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Poľský prezident Duda otvoril pietny akt pri Stene smrti v koncentračnom tábore Auschwitz
    Zdroj: IG/ Duda
    Reklama

    Ožili spomienky, z ktorých behá mráz po chrbte. Prezident Peter Pellegrini si v Poľsku pripomenul 80. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim. Stretol sa aj s preživšími, ktorí prešli peklom koncentráku.

    Pri pietnom akte 27. januára, ktorý sa stal celosvetovou spomienkou na viac ako milión obetí nacistickej brutality, ožili spomienky na hrôzy druhej svetovej vojny, ktoré i po desaťročiach nenechávajú ľudí chladnými.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Poľský prezident Duda otvoril pietny akt pri Stene smrti v koncentračnom tábore Auschwitz
      Zdroj: IG/ Duda

      V poľskom Osvienčime sa okrem prezidenta Petra Pellegriniho na oslavách zúčastnili aj zástupcovia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, Múzea holokaustu v Seredi a Slovenského národného múzea. „Všetko sa to začalo nenávisťou a skončilo sa vraždením miliónov nevinných ľudí. Deti, ženy, muži, starci sa stali obeťami povýšeneckej nadradenosti, ktorá dokázala v mene zvrátenej ideológie nadľudí vybudovať doslova peklo na zemi,“ pripomenul Pellegrini. „Nikdy nezabudnime na týchto nevinných ľudí a nikdy nedovoľme, aby sa krutá história opakovala,“ zdôraznil prezident s tým, že počas druhej svetovej vojny nacisti zavraždili približne 70-tisíc Židov zo Slovenska. „Od nenávisti je len krôčik k tomu, aby sa zopakovali také strašné udalosti ako pred 80 rokmi tu, na tomto mieste,“ poznamenal Pellegrini, ktorý sa zúčastnil na pietnom akte položenia sviece ako symbolu úcty k vyše miliónu ľudí, ktorí hrôzy najväčšieho nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora neprežili.

      Zdroj: KP SR

      "Od nenávisti je len krôčik k tomu, aby sa zopakovali strašné udalosti spred 80 rokov," uviedol prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini.

      V poľskom Osvienčime sa stretol aj s preživšími, ktorých korene siahajú na Slovensko - Evou Umlauf a Naftalim Jurajom Fürstom. „Bol to veľmi dojemný večer, lebo tu boli prítomní aj preživší, desiatky ľudí, ktorí prežili hrôzu, ktorá sa tu, na týchto miestach diala,“ povedal prezident s tým, že títo ľudia považujú 27. január za svoj druhý dátum narodenia. V tento deň v roku 1945 vojská sovietskej armády oslobodili komplex bývalých nacistických koncentračných táborov Auschwitz-Birkenau, v ktorých našlo smrť viac ako milión ľudí. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov ho vyhlásilo za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

      Zdroj: AP/ Lukasz Ggulski

      Slovenský prezident Peter Pellegrini kladie sviečku na oslavách 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.

      Spomienka na obete holokaustu chytila za srdce celý svet. Uctiť si obete a zapáliť sviečku prišli aj hlavy štátu, králi a premiéri z viac ako 50 krajín. Medzi pozvanými bol aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý ešte ráno stihol položiť veniec z ruží vo farbách francúzskej trikolóry v Pamätníku Šoa v Paríži. „Buďme spomienkou na ich pamiatku,“ apeloval Macron a o pár hodín neskôr už vycestoval do Poľska. Prvýkrát sa na spomienkovom akte v Osvienčime zúčastnili obaja najvyšší nemeckí predstavitelia – kancelár Olaf Scholz a prezident Frank-Walter Steinmeier.

      Článok pokračuje na ĎALŠEJ STRANE >>>