Ministerstvo spravodlivosti reagovalo na šíriace sa informácie o pokuse o samovraždu bývalého šéfa polície skutočne rýchlo. „Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo. Jeho stav je kritický,“ informoval hovorca rezortu Peter Bubla.

Včera sa pred kamery postavili Kolíková a generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan. Ozrejmili, že v osudný deň bol Lučanský u všeobecného lekára, u ktorého absolvoval prehliadku po operácii. Následne okolo 13.00 absolvoval rozhovor so skúseným psychológom s 24-ročnou praxou. Nič nemalo nasvedčovať tomu, že by si chcel ešte v ten deň siahnuť na život. Bývalý šéf polície bol v cele sám, v kolúznej väzbe.

„O 16.30 bola kontrola cely pána Lučanského a o 16.39 bola zistená daná udalosť," informoval Ivan s tým, že to bolo počas podávania večere. Obesiť sa mal na teplákovej bunde. To, že obvinený nekomunikoval, si všimol zrejme odsúdený väzeň, ktorý večeru podával. Na mieste boli aj pracovníci ZVJS, ktorí začali okamžite konať. „Naši pracovníci ho najprv oslobodili od pomôcky, na ktorú sa obesil, na zemi sa ho snažili oživovať počas čakania na rýchlu zdravotnícku pomoc," informoval Ivan. Vedúci zmeny zabezpečil aj defibrilačný prístroj, ktorý použili na oživovanie. Záchranka mala na miesto doraziť približne po 20 minútach. 

Lučanského následne previezli do prešovskej nemocnici na oddelenie ARO. Generálny prokurátor Maroš Žilinka dementoval prvotné informácie, že Lučanský sa nachádza v štádiu mozgovej smrti. Podľa jeho informácií mal byť v kóme. O incidente sa dozvedel v utorok o 17.45 a hneď aj vyrazil na miesto. „Po príchode sme vec rozoberali do druhej ráno. Bol som krajským prokurátorom informovaný o skutočnostiach, ktoré boli dovtedy známe, a dohodli sme ďalší postup pri objasňovaní veci z hľadiska úkonov trestného konania aj mimo neho,” povedal Žilinka včera napoludnie. Dodal, že na obhliadke miesta činu bol prítomný aj námestník prešovského krajského prokurátora: „… tak, aby tieto prvotné a neopakovateľné úkony nemohli byť žiadnym spôsobom spochybnené. Týmto úkonom bolo zároveň začaté trestné stíhanie vo veci.” Cieľom je zistiť, či príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže neporušili predpisy a tiež či nedošlo k ublíženiu na zdraví prípadne iným skutkom. 

ČLÁNOK POKRAČUJE NA NASLEDUJÚCEJ STRANE