Autor románovej trilógie Rivers of Babylon, súboru noviel Mladý Dvonč, Posledné skazky o Vladovi ale aj Živý oheň z vína alebo Príbehy z koňakových pivníc v nedeľu poobede dobrovoľne ukončil svoj život. Nedokázali mu už pomôcť ani lekári v bratislavskej nemocnici na Antolskej, kam ho sanitka priviezla približne o 18:00. Diagnóza znela predávkovanie liekmi. "Bol intoxikovaný, v bezvedomí. Napriek snahe lekárov okolo 22.00 h zomrel," uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave pre TASR. O pár týždňov by pritom autor oslávil 55 rokov.

Rodák z bratislavskej Devínskej Novej Vsi prežíval aktuálne plodné autorské obdobie. Iba nedávno sa po odmlke autorsky vrátil. Poslednú knihu Rukojemník pretavil režisér Juraj Nvota na filmové plátno v hlavnej úlohe s Milanom Lasicom, Libuškou Šafránkovou, Alexandrom Bártom, Szidi Tobias a Slávkou Halčákovou. A Peter Pišťanek vystupoval aj ako spoluautor scenára. 

Takto na smrť kolegu reagujú

Jeho priateľ, autor a novinár Juraj Kušnierik sa na webových stránkach domovského týždenníka .týždeň stihol už aj rozlúčiť: "Drahý Peter, Netuším, čo Ťa viedlo k tomu, že si spomedzi nás takto nečakane odišiel. Snažím sa dať si dokopy nejaké myšlienky, ale nejde mi to. Akurát ma ako nejaká nepríjemná vyrážka svrbí to, že posledne som Ti povedal, že spravíme rozhovor pri príležitosti Rukojemníka a potom som sa Ti neozval. Prepáč mi to. Veľmi ma to mrzí."

Mrazivá správa: Spisovateľ Peter Pišťanek (†54) spáchal samovraždu!
Zdroj: Archív

 

Spisovateľ Peter Pišaťnek (†54).
Autor: Archív

Spisovateľ Gustáv Murín (autor knihy napr. Mafia v Bratislave, pozn. red.) si zase na Petra Pišťanka pre pluska.sk spomenul ako na milovníka života: "Vôbec tomu nerozumiem. Viem, že s písaním sa viac krát aj celkom demonštratívne rozlúčil. Ale teraz sa vrátil na vlne skutočného úspechu filmom i knihou Rukojemník," a v opise autora pokračuje: "Bol hedonik, vedel vychutnávať dobrú whisky, k čomu ma náhodne aj pozval. A vedeli sme ju "zaliať"zaujímavým slovom o literatúre. Takže v práci ani v zábave by som dôvod nehľadal. Možno "cherche la famme"? Aj o tomto sme sa svojho času rozprávali, ale táto téma ostávala jeho trinástou komnatou. Možno ju otvoril," povedal spisovateľ.

Spisovateľka Evita Urbaníková naopak otvorene priznala, že sa jej osobné ani profesionálne cesty s Pišťankom nepreťali: "Nepoznala som ho osobne, poznala som jeho názory, s ktorými som veľmi nesúhlasila a niekoľko kníh, ktoré boli fajn. Vždy je smutné, keď odíde človek z vlastnej vôle. RIP."

Video: Trailer k filmu Rukojemník

Peter Pišťanek bol v 80. rokoch spoluzakladateľom dnes už kultovej hudobnej skupiny Devínska Nová Vec. Svoj cit pre jazyk okrem kníh využil aj v reklamnej branži, v ktorej aj podnikal. Dlhé roky pracoval aj ako copywriter a kreatívna zložka v reklamných agentúrach. Skvelý textár, hudobník pôsobil aj ako šéfredaktor inZine.

Ako reagovali na smrť spisovateľa režisér Juraj Nvota, publicista Dado Nagy a ďalšie informácie o živote Petra Pišťanka sa dozviete v utorkovom vydaní denníka Plus JEDEN DEŇ.