MRAZIVÁ spoveď zúfalých obyvateľov Moskvy: NETUŠILI SME, že svet, v ktorom sme žili, už NIE JE!
19. 3. 2022, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:05)
Invázia na Ukrajinu spravila z Ruska vyvrheľa. Medzinárodná izolácia však ovplyvňuje nielen ruských politikov a oligarchov, ale aj bežných ľudí. Odporcovia vojny sa v Rusku cítia doslova ako rukojemníci, úradom sa nepáčia ich názory, odisť z krajiny však nemajú šancu.
Zdroj: Anna Mogilevskaia
Zdroj: Dmitry Serebryakov
Zdroj: Alexei Nikolsky
Galéria k článku
Na Rusko sa takmer každodenne uvaľujú nové sankcie a reštrikcie. Svetové značky odchádzajú z východnej veľmoci a verejne odsudzujú jej vojenskú agresiu na Ukrajine. V krajine žijú napriek tomu desiatky tisíc ľudí, ktorí takisto odsudzujú útok na susedný štát. Verejne to však hovoriť prakticky nemôžu.

Jednými z nich sú manželia Igor (35) a Alla (32), ktorí o svojom trápení exkluzívne porozprávali pre náš denník. Svoje priezvisko prezradiť nechceli, pretože pre svoje protivojnové názory môžu byť v Rusku aj potrestaní. Bývajú v Moskve a začiatkom roka sa tešili na návrat do normálu, čakali na skončenie pandémie. Ich plány sú však teraz v troskách. Mladí manželia síce sledovali správy o tom, že pri hraniciach Ruska a Ukrajiny sa zhromažďujú vojská, sami však neverili, že k reálnemu útoku dôjde.
„Ráno 24. februára som ani netušila, že sa niečo stalo. Išla som so psom na prechádzku, naraňajkovala som sa a nič naokolo nenasvedčovalo, že svet, v ktorom sme žili pred pár hodinami, už neexistuje. Prekvapil ma kolega, ktorý na záver pracovného stretnutia povedal, že „to je nič v porovnaní s dnešnými správami“. Vtedy som išla zistiť, čo sa stalo. A uvidela som. Zem mi odchádzala spod nôh. Všetko okolo sa zdalo, že už nemá zmysel," spomína Alla na deň, ktorý otriasol celým jej svetom.
Alla vedome nepoužíva v našom rozhovore slovo „vojna", ktoré je momentálne v Rusku takmer zakázané. Narýchlo schválený zákon totiž zaviedol tresty za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde a autorom takýchto správ hrozia až 15-ročné tresty odňatia slobody. A práve označenie ruskej invázie na Ukrajine za vojnu sa počíta za nepravdivú informáciu. Úrady trvajú na tom, že stále ide len o „špeciálnu vojenskú operáciu".
Alla a Igor sú proti akejkoľvek ozbrojenej agresii na území cudzieho štátu a je im jedno, ako sa to oficiálne nazýva. „Veľmi sa obávam o ľudí na Ukrajine, o vojakov, ktorí sú nútení zomierať. Najviac ma zarazilo, že v mojom mene, akoby s mojím súhlasom ako občianky Ruska, je páchaný zločin proti ľudskosti pod názvom ,mierová operácia'. Medzi mojimi príbuznými je 94-ročný dedko, ktorý prešiel druhou svetovou vojnou a veľmi ma bolí, že on vidí, ako sa svet nič nenaučil," s bolesťou dodáva Alla.
Zdroj: Anna Mogilevskaia
Alla a Igor bývajú v Moskve
„Je veľmi desivé, že každým dňom narastá tlak na Rusov – zatvárajú sa nezávislé médiá, prijímajú sa zákony proti tým, ktorí nepodporujú kroky vlády, dochádza k masívnemu a tvrdému zdražovaniu a blokujú sa sociálne siete. Všetko mi to pripadá ako nejaká hrozná antiutópia," pokračuje žena v emotívnej spovedi. Jej manžel dodáva, že agresia stúpa aj vnútri krajiny, propaganda ovplyvňuje veľa ľudí a každé spochybnenie oficiálnych vyjadrení Moskvy môžu označiť za vlastizradu.
Svedčí o tom aj stredajšie (16. 3.) vyhlásenie ruského prezidenta Vladimira Putina (69).
Článok pokračuje na ďalšej strane
Ľudí, ktorí nepodporujú ruskú armádu a jej činy, označil za piatu kolónu. „Ruský ľud je schopný rozlíšiť skutočných vlastencov od zradcov a jednoducho ich vypľuť. Som presvedčený, že takáto prirodzená a nevyhnutná sebaočista spoločnosti našu krajinu len posilní," vyhlásil líder krajiny. Mladých manželov z Moskvy tieto slová ani neprekvapili. S ľútosťou hovoria, že propaganda, bohužiaľ, ovplyvnila aj ich rodiny.
Výroky Putina o tom, že odporcovia vojny by mali z Ruska odísť, však majú háčik. Mladý pár priznáva, že zvažujú odchod z krajiny, avšak len tak vycestovať z Ruska je pre bežných ľudí momentálne veľmi náročné. „Medzinárodné lety sú takmer zastavené. Autom sa dá odisť len do európskych krajín, ale tam sú Rusom potrebné víza, ktoré teraz schvaľuje len zopár európskych krajín. No a dokonca v zahraničí nebudeme mať ani peniaze, bankové karty nefungujú pre sankcie," opisuje situáciu Igor s tým, že zohnať eurá v hotovosti v Rusku je takmer nereálne. Možnosti pre normálny odchod tak takmer neexistujú.
Alla dodáva, že podobné myšlienky na odchod má mnoho mladých Rusov. „Medzi mojimi priateľmi sú aj takí, ktorí chcú tak veľmi odísť, že už robia určité kroky smerom k emigrácii. No a kamarát, ktorý chce žiadať o občianstvo v Izraeli, povedal, že voľné termíny na ambasáde sú v novembri a neskôr," hovorí.
Obaja manželia počas rozhovoru viackrát opakujú, že hoci je ich situácia komplikovaná, je to nič v porovnaní s tým, aká hrôza sa deje na Ukrajine. Priznávajú, že sa cítia bezmocní, pretože nemôžu nič zmeniť a nevedia ani pomôcť tým, ktorí pre konanie ruskej armády trpia. „V posledných týždňoch som manželovi niekoľkokrát navrhla, aby sme predali byt a utiekli kamkoľvek a čo najskôr. Ale chápem, že pri takýchto vážnych rozhodnutiach treba myslieť racionálne. Najmä teraz, keď čakáme dieťa a nejde len o našu budúcnosť," hovorí Alla. Doplnia, že jej požehnaný stav ju tlačí konať odvážne: „Čím skôr si uvedomíme, že život treba začať odznova, tým skôr sa na novom mieste postavíme na vlastné nohy."
Jej manžel Igor dodáva, že určite nechce, aby ich dieťa vyrastalo v Rusku: „Budem otec, musím pre rodinu zabezpečiť budúcnosť. Aká budúcnosť čaká deti v Rusku, to si neviem predstaviť." Na záver rozhovoru sa manželia zhodujú, že emigrácia bude asi aj pre nich jediné možné riešenie. Otázkou však ostáva to, ktoré krajiny sú a budú v tomto čase ochotné prijímať Rusov. Poukázali na rozhodnutie susedného Česka a pobaltských krajín, ktoré ich krajanom už prestali udeľovať víza.