Reklama

Mrazivá spoveď Ukrajinky Kateriny, žijúcej v Kyjeve: Tašku mám ZBALENÚ, čakáme to NAJHORŠIE!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VOJNA sa priblížila k Slovensku: Čo všetko nám hrozí a ŠOKUJÚCA PREDPOVEĎ odborníka!
    Reklama

    Kým na Slovensku sa konfliktom Ukrajiny a Ruska zaoberá Bezpečnostná rada, náš východný sused sa v plnom rozsahu pripravuje na vojnu, ktorá sa môže začať doslova každú chvíľu. Bežní občania sú zneistení a rátajú s tým najhorším scenárom. Jednou z nich je aj obyvateľka Kyjeva, kostýmová výtvarníčka seriálu Slovania Katerína Vytvytska, ktorá pre Plus JEDEN DEŇ otvorene porozprávala, čo Ukrajinci v týchto dňoch prežívajú.

    Katerína, aké máte informácie o tom, čo sa deje pri hraniciach Ruska a Ukrajiny? Naozaj sa začne vojenský konflikt?

    - My všetci sme veľmi zneistení. Nevieme, či bude vojna, či bude ozbrojený konflikt v plnom rozsahu alebo všetko zostane tak, ako je posledných osem rokov, čiže to pokračuje v Donbase a nepôjde ďalej. Niektorí to berú tak, že proste tomu neveria, odmietajú, že bude vojna. Niektorí sú naopak v panike.

    Nechápeme, ako by vôbec mohla vyzerať táto vojna. Či pôjde armáda až do Kyjeva? Či budú mestá bombardovať zo vzduchu? Nikto to nevie, avšak tie otázky stále znejú. Naša vláda sa snaží ľudí upokojiť, veríme v moc našej armády. Ale zároveň chápem, že vláda nemá na vyber a ľudí môže len upokojovať. Situácia sa v poslednom čase vyostrila, napätie je a je vysoké, podľa mňa najväčšie od roku 2014.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      E. Heger: Podporujeme suverenitu, územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny

      Ako to celé vnímate vy a vaše okolie? Pripravujete sa na to, že dôjde k vojne?

      - V mojom okolí sa mnohí pripravujú na to najhoršie. Ja mám taký ruksak pre prípad alarmu, v ktorom je všetko najdôležitejšie, čiže doklady, pasy, peniaze, lieky, voda a nejaké potraviny, aby to stačilo pre mňa a môjho 13-ročného syna. Aby sme to vydržali aspoň dva dni za akýchkoľvek podmienok.

      Zdroj: Katerína Vytvytska

      Obyvateľka Kyjeva, kostýmová výtvarníčka seriálu Slovania Katerína Vytvytska, pre Plus JEDEN DEŇ otvorene porozprávala, čo Ukrajinci v týchto dňoch prežívajú. Na obrázku je Katerína Vytvytska a jej syn

      A čo zvyšok rodiny?

      - Celá rodina má taký všeobecný plán, že v prípade, ak sa začne vojna, tak všetci smerujeme k mojej mame, stretávame sa u nej doma. Na takýchto veciach sme dohodnutí, máme to premyslené. A preto sme trošku pokojnejší, že aspoň v tomto máme istotu.

      Znie to mrazivo. Takáto je všeobecná nálada ľudí v Kyjeve? Ako sa vôbec žije v meste, ktoré sa môže stať terčom vojenského útoku?

      Článok pokračuje na ďalšej strane

      Znie to mrazivo. Takáto je všeobecná nálada ľudí v Kyjeve? Ako sa vôbec žije v meste, ktoré sa môže stať terčom vojenského útoku?

      - Jasné, že všetci naďalej pracujú, žijú obyčajný život, ale celková nálada nie je dobrá. Napätie a obavy sú proste vo vzduchu, je to cítiť. Zatiaľ sa v bežnom živote nič nezmenilo, aj ja mám naďalej veľa práce ako filmová kostymérka.

      V Kyjeve nie je vidieť nárast utečencov z tých regiónov, ktoré sú najviac ohrozené v prípade útoku. A podľa mňa to ani nemá zmysel. Ak by sa začala totálna vojna, tak Kyjev nie je až tak ďaleko od hraníc s Ruskom a Bieloruskom. Takže aj do hlavného mesta môže ruská armáda dôjsť pomerne rýchlo. Keď už niekam utekať, tak má zmysel ísť na západ Ukrajiny.

      Príprava na vojnu s Ruskom je, zdá sa, momentálne úplne bežná.

      - Všetci počítajú s rôznymi možnosťami a variantmi. Veľmi dúfam, že k vojne nedôjde, že to nedovolia. Lebo aj Európa sa musí zamyslieť nad dosahmi tejto vojny. Ukrajina je ako nárazník, a keď sa vojenský konflikt začne u nás, to sa len tak nezastaví, to pôjde ďalej. Dotkne sa to aj bezpečnosti iných krajín, najmä európskych.

      Spomenuli ste Bielorusko, čiže Ukrajinci sa pripravujú aj na to, že zaútočiť môže nielen Rusko, ale aj ďalšia krajina?

      - Lukašenko (bieloruský prezident, poznámka redakcie) sa tým ani netají. Vojaci sa zhromažďujú pri všetkých vonkajších hraniciach Ukrajiny s Ruskom a Bieloruskom. Oni to označujú za vojenské cvičenia, ale všetci chápeme, že môžu aj zaútočiť. Môžu zaútočiť aj z juhu, z mora.

      Zdroj: Andrei Berestov

      Smolensk - Na snímke, ktorú poskytlo ruské ministerstvo obrany v utorok 25. januára 2022, ruský vrtuľník KA-52 letí počas vojenského cvičenia v Smolenskej oblasti. FOTO TASR/AP

      Na druhej strane všetci dúfame a veľmi sa na to spoliehame, že ekonomicky by bola pre Rusko vojna náročná. A keby došlo k tomu, že Rusko obsadí Kyjev, potrebovali by veľa vojakov, aby udržalo kontrolu nad mestom. A Putin nemá takú veľkú a mocnú armádu. Možno preto bude skúšať nejaké provokácie, aby napätie naďalej stúpalo. Ako príklad poviem toto, v Kyjeve pravidelne, anonymne nahlasujú bomby v školách. A viete, to veľmi prispieva k nervozite, stúpa pocit nebezpečnosti.

      A čo sa týka ekonomickej situácie na Ukrajine, ako to je? Všetko funguje? Máte potraviny v obchodoch?

      - Hrivna sa oslabuje. Ľudia si menia hrivny na americké doláre, chcú tak zachrániť úspory. Lebo ak by došlo k vojne, tak by zrejme hrivna zlacnela ešte viac. V obchodoch zatiaľ panika nie je, nie sú prázdne regály. Ako hovorím, časť ľudí možnosť vojny odmieta. Tí ostatní sa už pomaly pripravili, už si kúpili to, čo potrebujú ako urgentné. Čiže nie sú veľké rady a v obchodoch máme všetkého dostatok.

      A čo hovorí armáda? Zavedie sa vojenská povinnosť v krajine?

      Článok pokračuje na ďalšej strane

      A čo hovorí armáda? Zavedie sa vojenská povinnosť v krajine?

      - Vojaci sú v pohotovosti. Ubezpečujú, že všetko bude dobré, že máme veriť a že potrebujú našu podporu. Nechcú sa o tom priveľa rozprávať, ale sú pripravení brániť krajinu, cvičia. Okrem armády máme ešte viac ako 300-tisíc ľudí, ktorí bojovali v Donbase ako dobrovoľníci. Vedia použiť zbrane a budú brániť krajinu. Toto je upokojujúce, že okrem armády sú aj títo ľudia.

      Prednedávnom ukrajinská armáda začala registrovať ženy určitých povolaní, aby vedeli, s akým počtom žien môže rátať v prípade konfliktu. Čo sa týka vás, išli by ste bojovať za vlasť?

      - No každá žena by sa musela rozhodnúť sama. Nemám odborné znalosti a skúsenosti, aby som vedela počas vojny pomáhať ako zdravotníčka či sestrička. Ale nikto nevie, ako bude konať v extrémnej situácii, vtedy ľudia dokážu veľké veci. Či vezmem do rúk zbraň? Úprimne, ja som nad tým rozmýšľala, či dokážem naozaj bojovať alebo nie. A úprimne, neviem, nemám odpoveď na túto otázku. Najprv musím zabezpečiť, aby môj syn a moja mama boli v bezpečí. A keď zabezpečím toto, až vtedy budem rozmýšľať, ako ja môžem pomôcť krajine, v čom budem užitočná.

      Zdroj: Katerína Vytvytska

      Obyvateľka Kyjeva, kostýmová výtvarníčka seriálu Slovania Katerína Vytvytska, pre Plus JEDEN DEŇ otvorene porozprávala, čo Ukrajinci v týchto dňoch prežívajú. Na obrázku je Katerína Vytvytska a jej rodina

      Ako plánujete zabezpečiť bezpečnosť pre rodinu? Pošlete ich na západ krajiny alebo do zahraničia? Na čo sa pripravujete?

      - Áno, pôjdeme na zapadnú Ukrajinu. Chápem, že keď sa začne panika, tak smerom na západ budú obrovské kolóny, cesta z Kyjeva bude celá upchatá, všetci pôjdu na západ, čo ďalej od hraníc z Ruskom. Preto treba počítať aj s tým, že nejaký čas budeme musieť počkať, aby panika trochu utíchla a pôjdeme na západ až potom. Úprimne, keď sa začínam o tom vážne a podrobne rozprávať, tak je mi z toho veľmi zle. Zatiaľ isto viem iba to, že v prípade vojny pôjdeme na západ Ukrajiny, zatiaľ je to tak.