Reklama

Tak OSTANE Naď v politike, alebo nie? Monika Beňová NAŠLA pre neho aj CELÚ koalíciu RIEŠENIE

Reklama

Minister obrany Jaroslav Naď (41) je prvým vládnym činiteľom z OĽaNO, ktorý hovorí o odchode z politiky! Hnutie, v ktorom je členom predsedníctva, za tým vidí jeho znechutenie zo strany SaS. Objavili sa však aj informácie, že Naď by mohol skončiť v štruktúrach NATO!

Niektoré špekulácie totiž tvrdia, že Naď by mal byť dokonca generálnym tajomníkom NATO, čo by však v tejto chvíli nebolo reálne, pretože lídri členských štátov Severoatlantickej aliancie sa v marci dohodli, že súčasný generálny tajomník Jens Stoltenberg (63) zostáva vo funkcii do 30. septembra 2023.

„Nikdy nebudem človek, ktorý by nebol lojálny, ale keď sa rozhodnem odísť z politiky, tak úplne. To sa môže stať zajtra, človek už má toho plné zuby. Hovorím úprimne, zvažujem, čo ďalej,“ povedal cez víkend Naď s tým, že je z politiky znechutený. Tlačové oddelenie hnutia OĽaNO z možného odchodu Naďa do politického dôchodku vinilo SaS Richarda Sulíka (54): „Na rozdiel od SaS my nikoho z vlády nevyhadzujeme a nevyvolávame napätie. Vnášanie osobných pocitov a animozít do riadenia krajiny je neprofesionálne a nezodpovedné.“

Naď pritom na festivale Atmosféra jasne povedal, že za jeho úvahami nie je jedna strana, prípadne jeden politik: „Niektorí politickí lídri z mnohých strán uprednostňujú osobné priority pred krajinou. Ja mám prosiť nejakého Kuffu, či môžem pomôcť Ukrajine s ďalšou dodávkou zbraní, lebo ich tam zabíjajú Rusi,“ povedal Naď, ktorého slová vyvolali reakcie vo verejnosti, ale aj medzi ďalšími politikmi.

Naďove objasnenie situácie nájdete na druhej strane.

Na možnosť odchodu do NATO zareagoval minister obrany dlhším vyhlásením, v ktorom nič nepotvrdil, ale vlastne ani nevyvrátil. „Veľmi si vážim, že práca, ktorá sa nám v rezorte obrany podarila, je pozitívne oceňovaná nielen doma, ale aj v zahraničí. Nateraz sa však plne sústredím na prácu, na ktorú som dostal silný mandát od občanov, a budem tak konať dovtedy, dokedy to bude pre mňa zvládnuteľné a bude mi to dávať zmysel tak, aby som vedel pomôcť skvalitniť obranu Slovenskej republiky a jej občanov. Na rozdiel od predstaviteľov strany SaS je pre mňa stabilita vlády vo vážnych časoch vojny a v období zásadných kríz oveľa dôležitejšia ako politikárčenie či osobné motívy. Ak by som sa definitívne rozhodol pre nejakú zmenu v mojom pôsobení, budem o tom informovať verejnosť,“ ozrejmil slovenský minister obrany.

Na sociálnej sieti sa nad situáciou zamyslela dokonca aj europoslankyňa za stranu Smer Monika Beňová (53): „Keď je znechutený minister, čo majú povedať ľudia, ktorým ich politika ovplyvňuje život každý deň.“ Podľa Beňovej by si koalícia mala priznať, že jediným zmysluplným riešením sú predčasné voľby. Predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár to považuje za Naďovo osobné rozhodnutie, preto sa viac k tejto téme nechce vyjadrovať.

Líderka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová (46) to však vidí inak, no zároveň Naďa chápe: „Za našimi hranicami máme vojnu, hrozí nám celoeurópska energetická kríza a takéto malicherné, absurdné a zbytočné škriepky medzi dvomi koaličnými partnermi zbytočne demotivujú a unavujú,“ konštatovala vicepremiérka Veronika Remišová.

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že Naď vo svojom prvom vyjadrení vyslovil na festivale emocionálne názory, ktoré možno nemali reálny základ. Naď je však podľa odborníka jeden z najrealistickejších ministrov za OĽaNO, a tak je tu možnosť, že z politiky predsa len odíde: „Zákony týkajúce sa vojny sú väčšinou citlivé. Naď si zrejme nevie predstaviť, že by musel v takýchto veciach rokovať s kuffovcami alebo Tarabom a možno preto je znechutený. Nemožno vylúčiť ani jeho odchod do zbrojárskeho priemyslu.“

Prečítajte si tiež: