Jankovskú zadržali a následne obvinili počas policajnej akcie Búrka ešte 11. marca minulého roka. Svoju vinu z ovplyvňovania súdov najskôr popierala a tvrdila, že odsúdeného Mariana Kočnera ani nepozná. Neskôr si vo väzbe prešla hladovkou a nakoniec začala spievať! Z jej uniknutých medializovaných výpovedí sa však dá vyčítať, že vo veľa veciach sa skôr vyviňuje, ako priznáva.

Jej šance dostať sa na slobou však nie sú úplne mizivé. Vďaka jej výpovedi na NAKA nedávno obvinili exministra životného prostredia Petra Žigu. Jankovskej obhajca Peter Erdős považuje jej spoluprácu s políciou za významnú, čo by dnes mohol ŠTS zohľadniť. Prokuratúra sa však nedávno prezentovala iným názorom: „Z pohľadu prokuratúry je väzobné stíhanie obvinenej M. J. v trestných veciach Búrka a Víchrica dôvodné.“ Uvidíme, ako to dnes napokon dopadne!

Jankovská prišla na súd tak ako ju poznáme z civilu. Mala na sebe pekný čierny kabát po kolená previazaný opaskom a vlasy krásne upravené. Pred pojednávaním jej právnik uviedol dôvody, pre ktoré požiadali o prepustenie z väzby: „Moja klientka sa v celom rozsahu priznala k trestnej činnosti a spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní v odhaľovaní inej závažnej trestnej činnosti.“ Erdős garantuje, že v prípade Jankovskej prepustenia na slobodu, bude ona naďalej spolupracovať s políciou pri odhaľovaní inej trestnej činnosti.

„Spolupracuje tak, ako iní obvinení. Prečo ona nemá byť prepustená z väzby? Kladieme si otázku, aký je účel väzby keď sú splnené všetky podmienky, aby nebola stíhaná väzbne,“ povedal Erdős, čím narážal na spolupracujúceho exšéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a ďalších obvinených, ktorí sú stíhaní na slobode. „Moja klientka si za ten takmer rok vo väzbe vytrpela už naozaj dosť,“ skonštatoval Erdős. Podľa neho nemá Jankovská žiadne dohody s vyšetrovateľmi. Proste sa sama rozhodla spolupracovať.

Špecializovaný trestný súd po viac ako dvoch hodinách napokon rozhodol, že Jankovská ostáva vo väzbe! „Sudca zamietol žiadosť o prepustenie mojej klientky. Odôvodnil to tým, že v tomto štádiu trestného konania ešte naďalej pretrvávajú dôvody väzby,“ povedal Erdős s tým, že Jankovská nepodala voči uzneseniu ŠTS sťažnosť. To znamená, že rozhodnutie je právoplatné a nebude sa ním zaoberať Najvyšší súd.

Obhajca sa vyjadril aj k tomu, prečo sa takto Jankovská rozhodla: „Vzhľadom na to, ako sudca odôvodnil rozhodnutie a aj kvôli iným okolnostiam, ktoré by som teraz nerád prezentoval verejnosti, pretože v budúcnosti možno budú predmetom ďalšieho konania.“ Prokurátor prezradil svoj názor na Jankovskej spoluprácou: „Očakávalo by sa intenzívnejšie spolupracovanie, ale nemá to vplyv na trvanie dôvodov väzby. Tie vyplývajú zo skutkového stavu.“ Prokurátor zároveň prezradil, že vyšetrovanie naďalej prebieha a možno už čoskoro bude známy výsledok.

Jankovská tak vo väzbe pobudne minimálne do 11. marca. Práve vtedy jej väzba končí, no prokurátor môže požiadať o jej predĺženie.

Anketa
Bude dnes Jankovská prepustená z väzby?