Reklama

Matovič v NEMILOSTI televízií: Tak tieto TVRDÉ ODKAZY ho PORIADNE zabolia!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pellegrini: Matovič OHROZUJE DEMOKRACIU na Slovensku
    Reklama

    Po tom, ako sa rozhádal s koaličnými partnermi, prezidentkou a so samosprávami, išiel do súboja s novinármi! Líder OĽaNO Igor Matovič (49) tentoraz šokoval nápadom v mediálnej sfére. Navrhuje, aby zoznam hostí televíznych relácií neurčovali médiá, ale zákon.

    A ďalšia atómovka je tu! Minister financií Igor Matovič údajne prišiel v nedeľu na koaličnú radu s návrhom, aby politické strany, ktoré prešli voľbami, mali rovnomerné zastúpenie v diskusných reláciách. V debatách podľa jeho názoru majú byť len zástupcovia tých strán, ktoré sa dostali do parlamentu, a frekvencia má dokonca zodpovedať volebnému výsledku.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pellegrini: Matovič OHROZUJE DEMOKRACIU na Slovensku

      Chce preto zmeniť zákon. Ten by sa týkal všetkých televízií, ktoré podnikajú na základe štátnej licencie. Ovplyvnil by tak nielen verejnoprávnu RTVS, ale aj súkromné televízie JOJ, Markízu a TA3.

      Matovič svoj nápad vysvetľuje tým, že v reláciách majú príliš veľké zastúpenie politici Hlasu-SD vrátane šéfa strany Petra Pellegriniho (46).
      „Niekto sa tu rozhodol, že vyrobí z Pellegriniho budúceho premiéra. Strana, ktorá má osem percent poslancov, má extrémne výrazný podiel v diskusných reláciách a niekto z pozadia ho tu vyrába,“ tvrdil líder OĽaNO.

      Zvyšok koalície však z návrhu ministra financií nadšený nie je. Problém s ním majú Za ľudí, Sme rodina a SaS. Podľa nominantky SaS a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (47) je táto zmena zákona v hrubom rozpore so slobodnou súťažou politických síl a treba nechať na médiách, komu dajú priestor. Podobnú reguláciu si politička nevie predstaviť.

      Predseda Sme rodina Boris Kollár (56) návrh volať politikov do diskusií podľa volebného výsledku označil za nezmysel. „Dá sa povedať, že sa nám to veľmi nepáči,“ povedal pre Denník N. Návrh nepodporila ani najmenšia koaličná strana Za ľudí. Podľa jej podpredsedu Juraja Šeligu (31) pripomína pomery na Kube či vo Venezuele. Na názor sme sa opýtali aj ministerky kultúry Natálie Milanovej (39), no do uzávierky nám neodpovedala.

      Politológ Radoslav Štefančík podobnú zmenu zákona hodnotí ako mimoriadne nebezpečný nápad. „Občan má právo na nezaujaté a objektívne informácie. Takáto selekcia by bola krokom späť pred rok 1989,“ hovorí odborník. 

      Zmeny, ktoré navrhol Matovič, by zatvorili prístup do televíznych relácií pre všetky mimoparlamentné strany. A to platí aj pre tie, ktoré sú momentálne populárnejšie ako vládne OĽaNO. Ide napríklad o hnutie Progresívne Slovensko či stranu Hlas-SD, ktorá vznikla po voľbách, keď časť poslancov okolo Petra Pellegriniho odišla zo Smeru.

      Hlas je podľa prieskumov verejnej mienky dlhodobo najpopulárnejšou a v Národnej rade má 11 poslancov. Líder Hlasu Matovičov návrh priamo označil za cenzúru. „Igor Matovič stelesňuje ohrozenie základných pravidiel demokracie, ústavných práv občanov a elementárnych zásad právneho a sociálneho štátu,“ uviedol na sociálnej sieti.

      Zmena zákona by však mohla pomôcť strane ĽSNS, ktorej poslanci včera pomohli posunúť do druhého čítania balíček pomoci rodinám z dielne ministra financií.

      Článok pokračuje na ďalšej strane

      Členov ĽSNS do televíznych debát pozývajú len zriedka a preferencie strany Mariana Kotlebu klesli na úroveň niekoľkých percent. Šéfovi OĽaNO neprekáža, že zástupcovia tejto strany môžu dostať väčší priestor v celoslovenských médiách.

      „Každý jeden politik, ktorý bol zvolený a prešiel cez voľby, mal by mať adekvátny priestor v médiách. Keď má hlúpe názory, konfrontujeme ho s inými názormi a skúsme dať týmto ľuďom priestor na to, aby možno sami seba ‚zhovadili‘,“ popísal svoju víziu Matovič.

      Dodal, že „zakázané ovocie najviac chutí“, a preto si myslí, že odsúvanie „Mazurekov a podobných bláznov mimo médií“ spôsobuje, že extrémistické názory iba narastajú.

      Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

      Igor Matovič k návrhu na zníženie DPH na pohonné hmoty

      S týmto zasadne nesúhlasí politológ Štefančík. Extrémisti majú záujem využiť demokratické nástroje na to, aby demokraciu zlikvidovali, tvrdí. „Nie som proti tomu, aby aj extrémisti, ak prejdú voľbami, prezentovali svoje názory v diskusiách, ale tieto diskusie musia viesť skúsení moderátori. Len tí ich dokážu konfrontovať s nezmyslami, ktoré prezentujú,“ pripomína odborník.

      Proti návrhu Matoviča sa tvrdo ohradzujú aj samotné televízie vrátane ich moderátorov. Generálny riaditeľ skupiny Markíza Matthias Settele odkazuje, že súkromná televízia pozýva hostí politických diskusných relácií na základe obsahovej relevantnosti a dôležitosti tém, nie podľa matematických faktorov.

      „Takéto pravidlá môžu byť vhodné pre verejnoprávne alebo štátom vlastnené stanice, nie však pre slobodné a nezávislé médiá,“ uviedol v stanovisku pre Plus JEDEN DEŇ. Dopĺňa tiež, že slovenské televízie aj tak musia dodržiavať počas volebných kampaní prísne formálne pravidlá pre politické diskusné relácie.

      Dôvod na sprísnenie pravidiel nevidia ani v RTVS. Televízia tvrdí, že hostí vyberá tak, aby sa v zásadných politických otázkach stretli predstavitelia vládnej koalície a opozície, respektíve zástupcovia opozitných názorov na danú tému.

      „Politická skutočnosť na Slovensku je taká, že zmienení politici nestrácajú mandát, naďalej hlasujú, vyvíjajú politickú činnosť v zákonodarnom zbore a RTVS sa tomuto stavu musí prispôsobiť,“ uvádza sa v stanovisku televízie.

      Na ďalší problém poukazuje moderátorka politickej relácie TV JOJ Na hrane Jana Krescanko Dibáková. Tvrdí, že politici často odmietajú do relácií prísť, keď im nevyhovuje navrhnutý oponent: „Ak by politici boli ochotní diskutovať s partnerom, ktorého vyberie moderátor, a nemali týždeň čo týždeň výhrady, neopakovali by sa v reláciách hostia, ktorí sú jednoducho ochotní prísť diskutovať,“ tvrdí.

      Dodáva, že podľa navrhovanej optiky by Igor Matovič po odchode z SaS nemal v minulosti dostať žiadny diskusný priestor. „Vyberať politikov na základe akýchsi volebných kvót je nezmysel už aj preto, lebo moderátor si hostí vyberá podľa aktuálnych tém, odbornej profilácie politika a iných kritérií,“ uzavrela.

      Zdroj: TV JOJ

      Jojkárka Jana Krescanko Dibáková počas záverečných úprav tesne pred začiatkom živého prenosu relácie.

      Do ministra financií sa pustila aj na sociálnej sieti: „Ktokoľvek príde s nápadom regulovať politické diskusné relácie v televíziách s celoslovenskou pôsobnosťou, je nebezpečný. Prepáčte, chcete ma prinútiť moderovať diskusnú reláciu napríklad s človekom odsúdeným za extrémistický trestný čin? A o čom? O DPH? O školských jedálňach?“

      Odpoveď nám napokon poskytla aj televízia TA3: "TA3 je spravodajská televízia, ktorá pozýva do relácií široké spektrum politikov a odborníkov, či mimoparlamentné strany. Vždy ide o diváka, aby mal informácie a mohol si vytvoriť názor. Pre nás je podstatný divák. V politike je naša najsledovanejšia diskusná relácia, v ktorej chceme vždy poskytnúť odpovede na najdôležitejšie otázky týždňa a tomu je podriadená dramaturgia. TA3 je v rebríčkoch dôveryhodnosti na prvých priečkach, to je pre nás dôležité a chceme to zachovať."


      .

      Prečítajte si tiež: