Pri ochorení Covid-19 sa najčastejšie hovorí o jeho smrtnosti, ale dôležité sú aj dlhotrvajúce následky, s ktorými sa časť ľudí trápi aj dlho po vyliečení. Pri Covide vieme, že je nebezpečný aj kvôli tomu, že dokáže spôsobovať dlhodobé problémy. A ako informuje rezort zdravotníctva "podľa štúdie publikovanej v časopise Lancet, až 76% hospitalizovaných s Covidom pociťuje pretrvávajúce príznaky aj 6 mesiacov po vyliečení."

Ako je to však v prípade vakcín? "Naopak, pri vakcínach proti Covidu nie je dôvod na obavu z dlhodobých vedľajších účinkov. Všetky vedľajšie účinky popísané v príbalovom letáku vakcíny od spoločnosti Pfizer sú krátkodobé. Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné," píše sa na stránkach ministerstva zdravotníctva.

Rezort ďalej uvádza, že na Slovensku je registrovaných 82 rôznych vakcín a ani v jednom prípade nedošlo k spätnej deregistrácii kvôli neskôr sa objavujúcim vedľajším účinkom. "MRNA vakcíny sú síce nové, ale nie sú úplne nové. Na dobrovoľníkoch sa rôzne mRNA vakcíny testovali už posledné tri roky a nie je známy žiadny prípad dlhodobých vedľajších účinkov," uviedlo ministerstvo. 

Mohlo by vás zaujímať: