To, že politici dávajú najavo svoje názory prostredníctvom blogov, nie je žiadnou novinkou. Medzi tých, ktorí si túto formu komunikácie zvolili, patrí aj súčasná ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá bola na tento post jedinou kandidátkou. Momentálne čelí veľkej dávke kritiky pre svoj blog, ktorý je starší než 8 rokov. Venovala sa v ňom problematike Rómskej národnostnej menšiny. Celý blog si môžete prečítať tu: Je rómsky problém naša vina?

Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) počas 12. rokovania vlády SR v Bratislave 19. apríla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Proti obsahu blogu sa vzbúrila veľká časť umeleckej obce, ktorá sa na facebookových stránkach zhodla, že takéto vyjadrenia z úst ministerky kultúry považuje za neprijateľné. V minulosti za správanie voči menšinám kritizovali aj predchádzajúcu šéfku kultúry Ľubicu Laššákovú zo strany Smer-SD. Najviac im prekážalo to, že siahla na financovanie projektov pre LGBT komunitu.

 

Na snímke ministerka kultúry Ľubica Laššáková počas brífingu k finančnej pomoci pre folklórne súbory, ktorý sa konal pred benefičným podujatím Folklór lieči v Dome umenia Piešťany 23. februára 2020. FOTO TASR – Martin Palkovič
Zdroj: Martin Palkovi?

Kritizuje ju najmä Smer

Napriek tomu, že súčasná ministerka kultúry sa za blog ospravedlnila, čelí kritike opozičnej strany Smer-SD. Jej hovorca Ján Mažgut na svojom profile na sociálnej sieti  ju dokonca porovnáva s Milanom Mazurekom (ĽSNS). Práve tento poslanec extrémistickej strany, v ktorej čele stojí Marian Kotleba, prišiel kvôli svojim výrokom v minulosti o poslanecký mandát a dostal 10-tisíc eurovú pokutu. Mažgut sa odvoláva práve na túto situáciu.

Na snímke hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút.
Zdroj: Pavol Zachar

"Je spravodlivosť hluchá a slepá? Natália Milanová, ministerka kultúry SR (OĽaNO): „Róm, keď ráno zistí, že nemá čo jesť, jednoducho sa zoberie a ide si jedlo zaobstarať. A je mu jedno, ako to urobí. Keď potrebuje svetlo a práve ho nemá, nič mu nebráni zabezpečiť si ho od suseda. Keď má chuť na ženu, dokáže skočiť aj na sestru, len aby uspokojil svoju potrebu. [Rómovia] sú neprispôsobivé, zlodejské svine a hovädá," citoval jednu z najtvrdších častí blogu, pričom poukázal na spomínanú situáciu, ktorá sa týkala ĽSNS.

"Za obdobné výroky na adresu Rómov, ktoré polícia vyhodnotila ako extrémistický trestný čin, dostal nemenovaný poslanec pokutu 10 000 € a prišiel aj o poslanecký mandát. Tu vyvstáva otázka, či bude polícia rovnako aktívna aj v prípade ministerky zo strany OĽaNO a či ju predseda vlády Matovič odvolá - ako svoju nominantku - pre morálne zlyhanie?"

Na snímke Milan Mazurek (ĽSNS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok
Zdroj: Michal Svítok

"Predstavitelia vládnej koalície si však zvykli, že ospravedlnenie sa (napríklad za raňajky s Kočnerom či za expresívny slovník na adresu Rómov) stačí na odpustenie ich osobných prešľapov z minulosti. Len pre oživenie pamäti, OĽaNO je strana, ktorej práve Rómovia odovzdali vo voľbách svoje hlasy," uviedol na záver príspevku s tým, že strana OĽaNO mala nezanedbateľnú podporu aj od spomínaného etnika. Smer-SD pritom výrazne kritizoval aj postup premiéra Matoviča pri karanténe rómskych osád. Člen strany Erik Tomáš sa na tlačovej konferencii vyjadril, že sa premiér podľa neho sústredí na rómske komunity až príliš a zanedbáva seniorov. 

Na snímke člen Výboru NR SR pre sociálne veci Erik Tomáš (SMER-SD) počas tlačovej konferencie po rokovaní Výboru NR SR pre sociálne veci počas 6. rokovania NRSR v Bratislave 23. apríla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Odborník to vidí jasne

Tento raz dal opozičnému poslancovi za pravdu aj politológ Radoslav Štefančík, ktorý razantne prehlásil, že takéto vyjadrenia nemajú v modernej spoločnosti čo hľadať. "Tieto vyjadrenia určite nepatria do úst ministerky kultúry, bez ohľadu na to, či ich vyriekla počas vykonávania svojej funkcie alebo predtým. Tieto vyjadrenia totiž nepatria do úst slušného človeka, pretože paušalizujú, vytvárajú nebezpečné negatívne stereotypy, ktoré sú typické skôr pre pravicových extrémistov než demokratických politikov. Igor Matovič sľúbil, že bude mať vo vláde úplne iných politikov, než doteraz. Že budú ukazovať novú kvalitu politickej kultúry. Tieto prejavy však určite nesvedčia o tom novej politickej kultúre," zhodnotil pre náš denník. 

Porovnanie s extrémistickou ĽSNS pritom považuje za adekvátne. "Je to určite možné porovnávať, pretože jazyk, spôsob vyjadrenia je síce iný, ale myšlienka a v podstate celkový efekt týchto slov je založený na rovnakom princípe a síce paušalizácie, hádzania viny na všetkých, vytvárania negatívnych stereotypov," uzavrel politológ. 

Politológ Radoslav Štefančík
Zdroj: Archív NMH, Peter Brenkus

Ide len o politický boj

Tak na vzniknutú situáciu reagovalo ministerstvo kultúry. "Pán Mažgút zámerne a účelovo uviedol neúplné vety, čím skreslil význam textu. Takýto prístup je skôr príznačný pre konšpirátorov a šíriteľov dezinformácií. Je mimoriadne smutné, že hovorca strany Smer verejne obhajuje právoplatne odsúdeného extrémistu Milana Mazureka z Kotlebovej ĽSNS, čím jasne dáva najavo, kto je najbližším spojencom a partnerom Smeru," uviedol v stanovisku hovorca ministerstva kultúry Matúš Bystriansky. Poznamenal však, že názorová prezentácia opozície nie je nič nové.

"Na druhej strane, tento postoj Smeru neprekvapuje, keďže odsúdeného Mazureka sa hneď po vynesení rozsudku zastával aj predseda Smeru Robert Fico s tým, že podľa neho Mazurek povedal len to, čo si myslí celý národ. Ministerka kultúry Natália Milanová sa už za expresívne výrazy vo svojom deväť rokov starom blogu ospravedlnila. Problém vylúčených komunít však pretrváva, pretože ich ťažké životné situácie zostávajú aj po desaťročiach nevyriešené," uzavrel túto tému.

Ministerku podporil aj Kristián Čekovský, ktorý v súčasnosti stojí v čele parlamentného Výboru pre kultúru a médiá. "To, že pán Mažgút napíše status, chápem, pretože ako politický oponent si robí svoju prácu. Myslím si však, že to hrotí smerom, ktorým tento blog nikdy nesmeroval. Ak má niekto pochybnosti, mal by si spomínaný blog prečítať," vyjadril sa pre náš denník s tým, že to, či k téme ministerka verejne vystúpi, nechá na jej uváženie.

Ukážky z blogu súčasnej ministerky kultúry nájdete v našej galérii

Prečítajte si tiež: