Ministerka Saková: Štát sa postará o vašu energopomoc, údaje už má v registroch
10. 4. 2025, 13:58 (aktualizované: 14. 4. 2025, 8:07)
Ministerka hospodárstva Denisa Saková predstavila pred pár týždňami energopomoc, ktorú od nej dlho očakávali nielen občania, ale aj koalícia a opozícia. Okamžite sa ozvali krikľúni, ktorým sa nastavenie nepozdáva. Zavádzajú, že údaje môžu byť zneužité a dokonca konšpirujú, že ministerstvo bude zhromažďovať citlivé údaje občanov. Aká je teda naozaj pravda? Budú poznať náš zdravotný stav aj výšku príjmu?
Zdroj: facebook D.S.
Zdroj: facebook D.S.
Zdroj: Jakub Kotian
Galéria k článku
O energopomoci pre domácnosti ohrozené chudobou sa hovorí už dlho. Informácie o tom, ako sa budú zbierať dáta potrebné na vyhodnotenie priznania pomoci, sú rôzne. Ako to teda bude?
-Na Slovensku sú približne 2 milióny domácností. Na posúdenia nároku pre energopomoc štát využije existujúce údaje v IT systémoch Ministerstva vnútra, Ministerstva prace, Sociálnej poisťovne, Finančnej správy a katastra. IT systém automatizovanie vygeneruje zoznam domácností, ktoré majú nárok na energopomoc. V NRSR bol schválený návrh zákona o výmene údajov medzi štátnymi registrami. Od prvého mája sa začne pracovať na poprepájaní jednotlivých databáz a overovaní správnosti údajov. Samozrejme, striktne sa pritom riadime zákonom o informačných technológiách a kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe.
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD).
Hneď ako sa zverejnili informácie o zbieraní dát, rozprúdila sa debata, či nemôžu byť zneužité... Ako upokojíte občanov?
-Ministerstvo hospodárstva nejde zbierať žiadne nové dáta o ľuďoch ani nikoho lustrovať. Systém energopomoci iba automatizovane vyhodnotí dáta a informácie v existujúcich registroch štátu. Tieto dáta štát už dnes spravuje, takže zostanú chránené, ako boli chránené doteraz. Ak sa ľudia doteraz o svoje dáta nebáli, nemajú dôvod s tým v súčasnosti začínať.
Nebolo by lepšie a istejšie, ak by občania prišli na úrad a žiadosť by podali osobne?
-Jediný cieľ, ktorý chceme dosiahnuť je, aby sme ľudí nezaťažovali fyzickou návštevou úradov a odovzdávaním dát, ktorými už štát disponuje. Chceme šetriť ich čas, energiu a peniaze.
Keďže sa bavíme o energopomoci, ktorá sa môže týkať napríklad ŤZP občanov, budú sa zbierať aj údaje o zdravotnom stave?
-Určite nie. Nebude sa zisťovať ani evidovať zdravotný stav.
Opozícia hovorí, že od roku 2021 máme „v šuplíku“ návrh zákona ako určiť, kto potrebuje energopomoc – stačí výška príjmu a náklady na bývanie. Prečo nevyužijeme túto možnosť na poskytovanie adresnej pomoci?
-Opozíciou navrhnutý systém vôbec nerieši, ako by sa takáto dávka vyplácala.Na základe tohto zákona by každá domácnosť musela navštíviť štátny úrad a o dávku požiadať. Samozrejme museli by doložiť dokumenty o výške ich príjmu a na nákladov na bývanie. Nevieme si predstaviť, ako by štát spracoval tak veľký počet fyzických žiadostí, ktoré by ľudia museli osobne doručiť na úrady. Práve preto s jeho aplikáciou nepočítala ani úradnícka vláda, ktorej predseda je dnes členom Progresívneho Slovenska.
Po skúsenostiach s katastrom sa ľudia právom obávajú aj toho, že ich osobné/citlivé údaje by mohli uniknúť. Akú majú istotu, že sa to nestane? Ako budú tieto informácie chránené?
-Zopakujem, Ministerstvo hospodárstva nejde zbierať žiadne nové dáta o ľuďoch. Systém energopomoci iba vyhodnotí automatizovane dáta a informácie v existujúcich registroch štátu, tieto dáta štát už dnes spravuje, takže zostanú chránené, ako boli chránené doteraz. Napriek tomu v projektovom tíme bude aj predstaviteľ Úradu na ochranu osobných údajov SR, aby nezávisle posudzoval opatrenia na zamedzenie zneužitia systému.
Bude energopomoc paušálna – každý, kto spadne do skupiny ľudí ohrozených chudobou dostane rovnakú výšku príspevku, alebo budú príspevky odstupňované na základe miery ohrozenia chudobou?
-V prípade energodotácií ide o komplikovanú tému už len tým, že máme rôzne druhy energie. Niekde to môže byť paušálna dotácia, inde napríklad sociálna tarifa, ktorú domácnosť automaticky dostane priamo od dodávateľa alebo distribútora energií. Systém je náročný na nastavenie, aby pomoc bola čo najadresnejšia a spravodlivá, preto o podrobnostiach budeme informovať, až keď budú nastavené všetky kľúčové parametre.
Budú sa zisťovať aj skutočné výdavky rodiny? Pretože len príjmy môžu byť klamlivé. Je výrazne odlišné, či má rodina s rovnakým príjmom viac detí alebo je bezdetná.
-V prvom kroku sa sústredíme na príjmy. Postupne bude systém zohľadňovať aj výšku nákladov na energie. Treba si uvedomiť, že toto nie je sociálna dávka, ale cielená pomoc pre ľudí s nízkym príjmom.
Opozícia v parlamente presadila návrh pre ľudí, ktorí nechcú byť súčasťou zberu údajov a môžu ho odmietnuť. Ako to bude reálne fungovať? Pošlú títo ľudia niekam čestné vyhlásenie?
-Každý kto nechce byt prijímateľom energopomoci, oznámi ministerstvu najneskôr do 30. apríla príslušného kalendárneho roka.
Nesúhlas so spracovaním údajov je možné podať formou vlastnoručne podpísaného oznámenia listinnou formou, ktorú pošle fyzická osoba na adresu Ministerstvo hospodárstva, Oddelenie výkonu mimoriadnych opatrení, Mlynské nivy 44/A, 827 15 Bratislava 212. Pre elektronické podanie môžu občania využiť Všeobecné podanie na portáli slovensko.sk.
Čo však v prípade, že ľudia chcú energopomoc, ale svoje údaje sprístupniť odmietajú?
-Ľudia poskytovať nič nemusia. Všetky informácie potrebné na vyhodnotenie energopomoci už štátna správa ma vo svojich systémoch. My sa snažíme o vybudovanie IT systému, ktorý ich bude vyhodnocovať automaticky bez zásahu človeka.
Ako často budú údaje aktualizované? Za rok sa predsa môže finančná situácia domácnosti výrazne zmeniť.
Finančný balík v rámci energopomoci bude vyčlenený aj na takéto možne scenáre.
Určite sa nájdu takí, ktorí sú presvedčení, že majú nízky príjem a teda potrebujú energopomoc, no nedostanú ju. Kam sa môžu obrátiť?
-Pracujeme aj na riešeniach ako a kde sa ľudia môžu informovať, prečo im energopomoc nebola poskytnutá a oni sú názoru, že im pomoc poskytnutá mala byť. Ministerstvo hospodárstva k tejto téme pripraví aj samostatnú komunikačnú kampaň.