Ministerka kultúry Milanová si poriadne ZAVARILA, známe herečky si ju okamžite PODALI!
8. 1. 2022, 17:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:56)

Zelená pre Slovenskú kultúru? Rok 2021 sa niesol v znamení pandémie smrteľného koronavírusu, pričom okrem mnohých iných brutálne doľahol aj na oblasť kultúry. Tá by sa mala v nasledujúcich dňoch konečne nadýchnuť, no pri pohľade na podmienky „veľkého otvárania" mnohým umelcom vyschlo v hrdle!
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: PLUS JEDEN DEŇ
Galéria k článku
Pohľad na zavreté kiná, divadlá a nešťastných umelcov či zamestnancov z oblasti kultúry bol viac než žalostný. Negatívny stav sa má konečne zmeniť od pondelka 10. januára, čo oznámila samotná ministerka kultúry Natália Milanová. „Po dlhých politických rokovaniach, ktoré som viedla s premiérom, ministrom zdravotníctva, a po konzultáciách s odborníkmi sme dospeli k posunu," uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (39) s dôvetkom, že pôjde o otvorenie v režime OP (očkovaní a po prekonaní ochorenia COVID-19).

Na prvé počutie fantastická správa sa však v praxi pre mnohých divadelníkov premieňa na nočnú moru. Kapacita pre kultúrne podujatia by totiž mala byť limitovaná počtom 50 návštevníkov! Po zverejnení týchto informácií sa doslova strhla lavína sklamania a negatívnych reakcií.
Tie sa okamžite začali zbierať aj pod statusom ministerky Milanovej na sociálnej sieti, v ktorom sa z vybojovaných opatrení pre kultúru vytešovala. „Prosím vás, už sa nám nevysmievajte. Nemôžem uveriť, že nerozlišujete veľkosť kapacít rôznych malých, stredných a veľkým sál na kultúrne podujatia," rozhorčila sa herečka Slovenského národného divadla Zuzana Fialová. „Ak by som chcel spáchať profesijnú samovraždu, neurobím to lepšie," okomentoval správu hudobný expert Juraj Čurný.
Zdroj: Dano Veselský
Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO)
O čosi agresívnejšie zareagoval cimbalista Cigánskych diablov Ernest Šarközi: „Toto načo bolo dobré? Prečo si z nás robíte pi.u? Radšej ste mali mlčať ako doteraz. Teraz ste nás totálne urazili. Do pi..."
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Umelci sú pobúrení z viacerých dôvodov. Jednak preto, že si spoločne s odvetvím športu vytrpeli v rámci opatrení a zatvorení azda najviac a zmeny sa u nich menili ako na hojdačke. Prvýkrát boli divadlá zavreté od 10. marca 2020 do 20. mája 2020. Po ďalšom zavretí sa na príhovor vtedajšieho premiéra Igora Matoviča sprístupnili dosky, ktoré znamenajú svet, v novembri 2020. Matovič vtedy spresnil, že divadlá, kiná a kostoly budú otvorené s maximálnou kapacitou 50 percent. Nasledovalo však ďalšie zatváranie, ktoré trvalo až do konca apríla 2021.

Posledná kvapka trpezlivosti umelcom pretiekla v momente, keď museli brány divadiel opäť zavrieť po 25. novembri 2021. Aj z tohto dôvodu vznikla iniciatíva Otvorme kultúru, ktorá po vzore gastro prevádzok prišla s riešením možného a čiastočného otvorenia kín, divadiel či koncertných sál. „Ako zástupcovia kultúrneho sektora divadiel, kín a hudby považujeme tento stav za neúnosný a nespravodlivý," uviedla iniciatíva Otvorme kultúru v petícii, ktorú od utorka (4. 1.) podpísalo približne 3 000 podporovateľov. Nepomohlo.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Herečka Diana Mórová bola zo zavretých divadiel nešťastná. Spokojná zrejme nie je ani teraz.
Po zmenách pritom volali umelci dlhodobo. K situácii sa pred časom kriticky vyjadrila aj známa herečka Diana Mórová. „My herci sme akoby outsideri. Sme na čakačke a nevieme, prečo," povedala. Divadelný priestor prirovnala k priestorom v lietadle, vo vlaku či v MHD: „Lietať sa môže, no aj do divadla predsa idete s testom. Nepijete tam, nejete a na tvári máte rúško - presne ako v lietadle. Prečo teda smiete lietať, no nesmiete navštíviť divadlo?"
K svojej kolegyni sa vyjadrila aj divadelná stálica Božidara Turzonovová. „Veľmi pregnantne sa k tomu vyjadril pán Čurný v rozhovore na TA3. Plne s ním súhlasím. On to tak precízne povedal smerom k ministerstvu, smerom k postoju ministerstva, som presvedčená, že keby ministerstvo vyvinulo tlak v rámci svojej kompetencie na zdravotníctvo alebo na vyššie autority, aj kultúra má svoj význam a keby v mene toho vyvinuli tlak, tak určite by covid semafor kultúrny dávno fungoval."
Zdroj: Emil Horvath, herec, divadlo, televizia, reprofoto,
Emil Horváth mladší je zo situácie taktiež znepokojený.
Za otvorenie divadiel bojoval aj Emil Horváth mladší a dokonca navrhoval aj účinné riešenie. „Bol semafor, ku ktorému sa treba vrátiť. Už to malo byť otvorené svojím spôsobom všetko, tak ako deti idú opäť do škôl. Buď otvoriť všetko, alebo všetko zavrieť. Inej cesty niet. V divadle máme premiéru 22. januára." Teraz je už jasné, že premiéra sa konať bude, otázne je, koľko divákov ju napokon uvidí.
Ministerstvo sa po kritike umelcov totiž prihlásilo o slovo a v reakcii pre náš denník uviedlo, že ani oni nie sú s výsledkom spokojní.
ICH ZARÁŽAJÚCU REAKCIU SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Riaditeľ Nitrianskeho divadla a predseda Asociácie slovenských divadiel a orchestrov (ASDO) Jaroslav Dóczy je presvedčený, že predstavenia by mohli byť rentabilné, ak by sa sály divadiel zaplnili aspoň na 50 %. „Keďže máme 600-miestne sály, nemôžeme počínanie ministerstva označiť ako ústretový krok. Prevádzka nášho divadla si za takýchto podmienok nemôže dovoliť verejnú produkciu," povedal.
Divadlá prídu o peniaze
Riaditeľka činohry SND Miriam Kičiňová bola vo svojich vyhláseniach o čosi opatrenejšia. „Myslíme, že je zodpovedné počkať na vyhlášku ÚVZ SR, ktorá bude azda presnejšia," uviedla. „Skúsenosť s takýmto nastavením sme tu už mali. Vtedy bolo možné v činohre hrať inscenácie v Modrom salóne, prípadne niektoré v Štúdiu. Ale z hľadiska rentability to nie je zmysluplné pri veľkých typoch inscenácií. Pri nezávislej scéne je to otázne aj v tejto podobe."
Zdroj: Martin Baumann
Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO)
Riaditeľka divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová si taktiež servítku pred ústa nebrala: „V pondelok sa definitívne rozhodneme, ako zareagujeme, či teda sa dohodneme s interpretmi, že to odohráme bez nároku na honorár. Ak to budeme musieť zahrať za ekonomických podmienok, je to pre nás nereálne.” Aj Novej scéne sa zdá obmedzenie na 50 ľudí zlé. „Paradoxne nás je väčšinou na javisku okolo 80 ľudí, čiže boli by sme prevaha nad tými, čo budú sedieť v 600-miestnej sále."