Reklama

Minister Susko hovorí o nereálnych projektoch a realitnom biznise: Ukazuje na Kolíkovú

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Na rekonštrukciu súdov získalo Slovensko z Plánu obnovy takmer 300 miliónov eur. Z 24 projektov sa do konca roka 2025 však nestihne zrealizovať ani jeden. Riešením je posun termínov. Či sa to podarí, je otázne.

    Súčasťou justičnej reformy, ktorú pripravovala bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), bolo aj 24 projektov rekonštrukcií súdov na celom Slovensku. Nové budovy mali priniesť vyšší komfort pre prácu sudcov, ako aj zlepšenie služieb pre verejnosť. Nič z toho sa nemusí stať. Minister spravodlivosti Boris Susko informoval o hĺbkovej analýze, podľa ktorej bol celý proces rekonštrukcií nastavený od začiatku zle.

    „Určite viete, že som veľkým kritikom tejto reformy, pretože nebola dostatočne diskutovaná so sudcovským stavom, ktorý k nej mal veľké výhrady a občanom priniesla ešte väčšie prieťahy v súdnych konaniach, ako aj zhoršenie dostupnosti občanov k ochrane svojich práv súdnou cestou. Aj keď s touto reformou pani Kolíkovej nesúhlasím, musíme ju v mnohom akceptovať a to preto, že na túto zlú reformu sú nadviazané investície v stovkách miliónov eur,” uviedol Susko. „Dnes sme mali byť niekde v polovici procesu, ale po dôkladnej analýze sme zistili, že sme len na začiatku v bode nula a jeden projekt musel byť zrušený, pretože existujú podozrenia, že si na ministerstve chcel niekto urobiť realitný biznis, na čo upozornila ešte kontrola,” zdôraznil minister spravodlivosti.

    Najväčšou chybou bol podľa Suska zle naplánovaný proces verejného obstarávania, ktorý trvá v priemere 8 mesiacov a Kolíková ho chcela stihnúť už za 3 mesiace. „Je to nonsens a objektívne absolútne nesplniteľné,” hovorí o zlyhaní pri projektoch Boris Susko, podľa ktorého na to nemusíte byť stavbár, aby ste vedeli, že bytový dom nedokončíte za 3 mesiace. „Exministerka nastavila tento svoj plán tak, že by ho nebolo možné úspešne dokončiť, ani keby na ňom robili od začiatku bez prestojov,” zdôraznil minister Susko. Ako ďalej uviedol, projektmi rekonštrukcií boli na ministerstve poverení ľudia, ktorí s takým niečím „nikdy neprišli do kontaktu”.

    Druhým vážnym zlyhaním bol fakt, že po roku 2022 sa s projektmi obnovy súdov nič nerobilo. Podľa Suska bývalému vedeniu záležalo v rámci obnovy súdov len na realitnom biznise. Narážal tým na projekt spoločnej budovy pre mestské súdy v Bratislave v 3 a 4 obvode. Ten pre netransparentnosť procesu zrušili.

    „Keby nebola súdna reforma, žiadne peniaze by tu neboli,” reagovala na Suskove tvrdenia jeho predchodkyňa Kolíková. To, prečo nastavila časové lehoty nereálne, nevysvetlila. Podľa nej bolo pre začiatok dôležité, že Slovensko malo pripravenú súdnu reformu a na jej základe dostalo pridelené finančné prostriedky. „Urobila som maximum toho, aby sa obnovy súdnych budov mohli na základe reformy zrealizovať,” povedala Kolíková. Zodpovednosť prehodila na exministra Viliama Karasa. „Bohužiaľ, prehodnocoval reformu a odložil ju o pol roka. Projekty sa nemohli realizovať, kým nebolo zrejmé, či súdna reforma bude a v akej podobe,” argumentovala exministerka. Susko podľa Kolíkovej stratil po nástupe na úrad pol roka. Riešením, ako neprísť o 300 miliónov, je podľa súčasného ministra spravodlivosti predĺženie termínov na rekonštrukcie, o čo sa rezort spravodlivosti aktuálne pokúša.

    Mohlo by vás zaujímať: