V rozhovore sa dočítate:

  • Kedy sa deti vrátia do škôl
  • Ako sa chce minister vyrovnať so záťažou na rodičov
  • Ako to je s pomocou pre deti s fyzickým alebo mentálnym znevýhodnením
  • Ako vníma konflikty v koalícii
  • Trestá ho Igor Matovič za to, že je z SaS?

Naposledy ste povedali, že hraničný termín pre otvorenie škôl je 1. február. Podarí sa to? 

Dúfam, že to bude 1. február. Taká bola vzájomná dohoda na vláde aj s ministrom zdravotníctva. Uvidíme však, ako sa bude vyvíjať situácia. Môže byť horšia a potom sa termín bude musieť upravovať. Dôležité je, že po skríningovom testovaní budeme vedieť, ako je na tom celé Slovensko, a budeme vedieť prechádzať na základe covid automatu na jednotlivé okresy. Takže je veľký predpoklad, že v niektorých okresoch bude spustený vzdelávací cyklus podľa semaforu.

Čiže pevný termín stále nie je? 

Viem, že sa to stále posúva a termíny sa menia. Ale keď máme čísla a pripravujeme podklady, diskutujeme o nich dva-tri dni a následne ich odprezentujeme a hneď na ďalší deň sú čísla veľmi zlé, musíme to zmeniť. Vtedy možno vzniká chaos a termíny sa posúvajú.

Ktorí žiaci by mali nastúpiť ako prví? 

Prvý stupeň, druhý stupeň a končiace ročníky na stredných školách. 

Minister zdravotníctva však tvrdí, že covid automat sa spustí až 8. februára. Otvorenie škôl teda bude skôr? 

Prvý týždeň by sme mohli predbehnúť semafor, resp. pôjdeme podľa neho v rámci jednotlivých kategórií. Aj v tom najviac čiernom scenári je, že by sa pre kritickú infraštruktúru otvorili materské školy aj prvý stupeň základných škôl.

Kto patrí do kritickej infraštruktúry? Už to máte vo vláde vyjasnené? 

Zákon hovorí niečo v rámci pozície. Na druhej strane vieme, že potrebujeme, aby v potravinách mal kto predávať a na benzínovej pumpe kto obsluhovať. Tieto povolania možno nie sú explicitne zadefinované, a preto aj v rámci uznesenia vlády sme uvádzali, že povolania, ktoré sa nemôžu vykonávať z domu, by mali mať prístup k materským školám. Je veľmi výrazný predpoklad, že materské školy aj prvý stupeň základných škôl by sa otvorili od 1. februára.

Za zatvorenie škôl ste si odniesli veľkú kritiku. Uzavreli sa ako prvé, dokonca ešte pred reštauráciami. A otvárali sa ako posledné až po nočných kluboch. Prečo? 

Jedna vec, ktorú si neuvedomujeme v porovnaní s okolitými krajinami, je, že sme vydržali mať  škôlky a prvý stupeň otvorené kontinuálne. Boli zatvorené len pár týždňov v rámci prvej vlny a až teraz od januára, keď bola situácia naozaj kritická. Keď sme vyhodnocovali prvú vlnu, na základe výsledkov sme videli, že pre prvákov, druhákov a tretiakov je aj niekoľkotýždňový výpadok veľmi výrazný.

Práve preto sme silno argumentovali, aby zotrvali materské školy a prvý stupeň neprerušovane otvorené. Áno, možno sa zatvárali ako prvé, no nemyslím si, že sa budú otvárať ako posledné. Aj minister zdravotníctva, aj všetci členovia vlády neustále zdôrazňujú, že školstvo bude prvé. A toto bude taký mierny ústupok, keďže covid automat bude platiť až od 8. februára.

Počas prvej vlny v júni sa však otvárali až po nočných kluboch, s dvojtýždňovým oneskorením a na dobrovoľnej báze. Nepovažujete to za svoje zlyhanie? 

To nie je zlyhanie, to je skôr ochrana bezpečnosti a zdravia. 

Článok pokračuje na ďalšej strane