Záchranári chceli upozorniť na dlhodobo pretrvávajúce zlé podmienky zdravotníkov. Ako uviedol pre médiá prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ) František Majerský, v súčasnosti na Slovensku chýba už 300 záchranárov. Tí, ktorí sa rozhodnú zostať verní rodnej krajine, sa musia zmieriť s veľmi slabým finančným ohodnotením. Totiž len v porovnaní so susedným Českom, kde záchranári zarábajú vyše 2 000 eur v hrubom mesačne, u nás je to len 1 190 eur.

Pokojným zhromaždením sa preto rozhodli našim politikom pripomenúť ich sľuby o zvyšovaní miezd v zdravotníctve. Celá situácia sa však z ničoho nič vyostrila, zasiahli muži zákona a zadržali dve osoby. Boli nimi už spomínaný František Majerský a Michal Weinciller, viceprezident SKZZ. Policajný hovorca Michal Szeiff informoval, že dôvodom obmedzenia na osobnej slobode boli podozrenia zo spáchania trestného činu. Záchranári mali byť opakovane vyzvaní, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území Slovenska nezhromažďovali. Tieto výzvy policajtov podľa Szeiffa nerešpektovali. A keďže na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu, budú nahlásení ich príslušnému úradu verejného zdravotníctva.

Roman Mikulec - minister vnútra Slovenskej republiky
Zdroj: Jaroslav Novák

Minister vnútra Roman Mikulec (49) neskôr stroho uviedol, že nariadenia platia pre všetkých, aj pre zdravotníkov. „Platí zákaz zhromažďovania nad šesť osôb, k porušeniu tohto došlo, neuposlúchli výzvu, preto boli predvedení,“ povedal. Na jeho slová však rázne reagoval prezident komory záchranárov. „Politici tvrdia, že zákon má platiť pre všetkých, s čím absolútne súhlasím. Nakoniec my nie sme tí, ktorí burcujú ľudí proti opatreniam,“ povedal. „Ale! Videl som aj predchádzajúce masívne protesty, kde sa pandemické opatrenia nedodržiavali. Ľudia sa zhromaždili na tesno ‚hlava na hlave‘, v dôsledku čoho sa mnoho z nich bezpochyby nakazilo a niektorí, bohužiaľ, zomreli. Pýtam sa teda, či za toto bol niekto predvedený na policajnú stanicu, zadržaný v CPZ a vypočúvaný?“ (Naposledy bolo Slovensko svedkom podstatne masívnejšieho protestu počas núdzového stavu 17. 11. 2020, pozn. red.).

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE