Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa svojou vierou nikdy netajil a ani tým, že za ľudí vo vedúcich funkciách sa treba modliť. Na to mimochodom vyzýva aj v spomínanom článku, v ktorom sa prihováral za modlitby obetované premiérovi Igorovi Matovičovi, pretože je presvedčený, že „premiéra si používa Boh“.

K baptistom sa Krajčí pomerne otvorene hlási, pričom priateľské vzťahy ho spájajú aj s jej predsedom Benjaminom Uhrinom. Ten sa pre náš denník vyjadril, že v starej zmluve (Starý zákon poz. red.) je veľa príbehov, ktoré hovoria o tom, ako si Boh využíval pohanských kráľov. „Na tomto výroku nie je nič prekvapivé, pretože Boh si používa každého človeka. Modlíme sa za všetkých politikov, ktorí pre našu krajinu konajú dobro,“ poznamenal s tým, že mesačník je určený predovšetkým členom cirkvi v seniorskom veku. Vysvetlil, že článok nemal byť reklamou premiéra, ale obhajobou. Jeho spôsob robenia politiky totiž niektorým členom Bratskej jednoty baptistov nevoňal a podľa ich predsedu si ponosy vypočul aj súčasný minister zdravotníctva.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas 28. schôdze vlády SR 8. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Zdroj: Pavol Zachar

Premiér Matovič je pritom katolík, zatiaľ čo Bratská jednota baptistov sa podľa Uhrina prikláňa skôr k protestantom. Zlé jazyky ju v minulosti dokonca označovali za sektu. Mohlo by odlišné vierovyznanie vniesť medzi týchto mužov rozkol? Samotný minister v tom problém nevidí. „Ak ste článok čítali, musíte uznať, že Igora Matoviča nekritizujem, naopak. Vážim si ho za to, čo dokázal v podnikaní, ako aj v politike. Zdôrazňujem však, že práve preto, že je Igor Matovič tvárou dlho očakávanej zmeny, má za Slovensko, svojich voličov, veľkú zodpovednosť. Kresťanov zo všetkých cirkví som vždy spájal, aj preto som založil platformu Kresťania v meste. Nevidím najmenší dôvod na akýkoľvek rozkol s ktorýmkoľvek kresťanom. Práve naopak,“ vyjadril sa pre náš denník Krajčí.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas prijatia zástupcov Klubu cystickej fibrózy u prezidentky SR Zuzany Čputovej v Prezidentskom paláci v Bratislave 11. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann

Podľa sociologičky Silvie Porubänovej si v súvislosti s výrokom musíme pripomenúť prvý článok ústavy, podľa ktorého je Slovenská republika zvrchovaný, demokratický a právny štát a neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo. „Sme teda naozaj stále sekulárnym, svetským štátom, ak novozvolený minister mimoriadne racionálneho rezortu žiada modlitby pre premiéra so zámerom ,nech si ho Pán Boh používa'?“ pýta sa sociologička s tým, že spomenula aj druhý článok Ústavy SR. „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo. Pána premiéra i ministrov tak môžu  ,používať' len občania a občianky, ktorých reprezentuje,“ vyjadrila sa Porubänová pre náš denník.

Na snímke sociologička Sylvia Porubänová.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

O Ústavu Slovenskej republiky sa oprel aj politológ Radoslav Štefančík. Na jednej strane zdôraznil, že každý má právo na slobodu vierovyznania, ale mal by rešpektovať ústavu. „Slovensko je na jej základe sekulárnym štátom. Výroky ministra zdravotníctva pôsobia dojmom, že na túto skutočnosť zabúda,“ uzavrel politológ.

Podobne to však vníma aj teológ Miroslav Kocúr, ktorý povedal, že z hľadiska duchovnej interpretácie je každý človek jedinečný a metafory o Božom vyvolení sú v náboženskej reči vyjadrením tejto jedinečnej hodnoty a dôstojnosti človeka. „To, že sa duchovným alebo politickým lídrom pripisujú často mimoriadne schopnosti, je dôsledkom našej ľudskej túžby idealizovať si naše ľudské vzory. Minister zdravotníctva by však mal byť viac známy vďaka svojim víziám ozdravenia fungovania našich nemocníc, verejného zdravotníctva či boja proti pandémii koronavírusu, ako pre svoje duchovné prežívanie osobného predurčenia vo verejných funkciách,“ uzavrel.  

Anketa
Myslíte si aj vy, že Boh si používa premiéra Igora Matoviča?

Spomínaný článok z mesačníka Rozsievač nájdete v našej galérii