Špeciálna prokuratúra mala obviniť bývalého ministra financií a guvernéra Národnej banky Petra Kažimíra z podplácania. Informuje o tom portál Aktuality.sk.

Údajne má ísť o súvis s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Obvinenie voči Kažimírovi mal vzniesť Úrad špeciálnej prokuratúry. Obvinenie údajne súvisí s daňovými konaniami, pričom mal Kažimír priniesť Imreczemu približne 50-tisícový úplatok. Figurovať tu mal ako akýsi kuriér. O tejto skutočnosti vypovedá Imrecze, ktorý je obvinený vo viacerých kauzách.

Guvernéra Národnej banky Slovenska vymenúva aj odvoláva prezident, pričom návrh musí podať vláda a musí byť schválený Národnou radou Slovenskej republiky. Peter Kažimír pôsobí ako guvernér NBS v roku 2019, mandát mu má trvať do roku 2025. V roku 2019 zároveň skončil na poste ministra financií.

Guvernér NBS Peter Kažimír v reakcii na obvinenie tvrdí, že sa necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu „Skutkový stav v uznesení je nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy. Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania," uviedol Kažimír.

Kažimír podá proti obvineniu z prečinu podplácania sťažnosť. Pre TASR to potvrdil jeho obhajca Ondrej Mularčík. Uznesenie o obvinení bolo Kažimírovi doručené v utorok. "Je obvinený z prečinu podplácania a voči obvineniu podáme sťažnosť," spresnil Mularčík s tým, že viac informácií aktuálne poskytnúť nemôže.

Prokuratúra ani polícia informáciu o obvinení zatiaľ nepotvrdili.

Prečítajte si tiež: