Milióny okolo Makóa len tak lietali. Pričuchol si k nim aj on, alebo je to iba náhoda?
17. 10. 2020, 10:00 (aktualizované: 17. 10. 2020, 10:50)

Zdroj: MICHAL SMRCOK
O majetkoch zadržaného Ľudovíta Makóa, bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS), sa vraví už dlho a veľa. Na otázky o jeho pôvode neodpovedá. Kde zobral toľko peňazí, že si môže dovoliť viacero nehnuteľností, luxusnú vilu v Jelenci a život ako v bavlnke?
Zdroj: ARCHÍV
Zdroj: Michal Smrčok
Zdroj: Karol Farkaš
Galéria k článku
Jedným z bohatých príjmov Makóa môže byť aj spoločnosť Eurogold. Firma sa zaoberá prevádzkovaním herní, herných automatov. Momentálne v nej figurujú len dvaja spoločníci, ktorí na prvý pohľad nemajú so zadržaným exriaditeľom KÚFS nič spoločné. Jedným z nich je firma Polygraf Slovakia, druhým Ivana Kažimírska. Ešte v apríli minulého roka tu figurovala aj Dagmar Kapusníková, ktorá bola aj jedným zo štatutárnych orgánov firmy.

Kapusníková je pritom priateľka zadržaného Makóa. Svojich ľudí mal bývalý šéf KÚFS aj v dozornej rade Eurogoldu. Do apríla minulého roka tam figurovalo meno Mareka Makóa, brata Ľudovíta Makóa a jeho „neter“ Nicole Makóová. Firma Eurogold tak môže patriť Makóovi, avšak formálne a podľa registrov má iných vlastníkov.
Zdroj: Jakub Kotian
Exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó počas tlačovej konferencie k akcii Finančnej správy v boji proti nelegálnym výrobniam cigariet.
Spoločnosti Eurogold sa pritom veľmi dobre darí. Za posledné roky sa tržby spoločnosti pohybovali okolo sumy 5 miliónov eur. Vysoké sú však aj čisté zisky. V roku 2010 to bolo viac ako 900-tisíc eur, podobný scenár sa zopakoval aj v roku 2015. V roku 2018 mala spoločnosť podľa stránky finstat zisk „len“ 242-tisíc eur. Vlaňajšie čísla ešte nie sú na internete zverejnené. Môže to byť spôsobné aj odkladom podania kvôli pandémii koronavírusu. Treba povedať, že hazardu sa na Slovensku darilo vždy dobre. Zmena nastala začiatkom minulého roka.
V januári 2019 bol totiž zavedený Register vylúčených osôb (RVO), ktorý o pár mesiacov spadal pod Úrad pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH). Všetky herne tak prišli o obrovské zisky. Hrať totiž nemohli ľudia, ktorí mali dlhy v sociálnej poisťovni či mali problémy s gamblerstvom. To sa však nemalo týkať spoločnosti Eurogold. Podľa našich informácií do týchto herní vpúšťali aj ľudí, ktorí mali podľa registra vstup do herní zakázaný. A nemali sa pritom báť kontrol z ÚRHH. Riaditeľom odboru a dozoru kontroly je totiž Karol Cebo. Práve Cebo bol dlhoročným zástupcom riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ladislava Makóa, ktorý KÚFS šéfoval v od roku 2014.
Ako jeho námestník bol dokonca v hre o jeho funkciu, keď sa uvažovalo, že Makó sa stane viceprezidentom polície. A práve Cebo mal na starosti posielanie kontrol, ktoré mali preveriť, či je do herní zabránený vstup osobám z Registra vylúčených osôb. Ako tvrdí samotný ÚRHH je totiž prevádzkovateľ hazardnej hry povinný vykonať opatrenia, aby sa takáto osoba nemohla zúčastňovať na hre. No aj samotný úrad vykonáva kontrolu.

„V rámci svojej dozornej činnosti sa veľmi aktívne a dôsledne zameriava na dodržiavanie týchto ustanovení zákona, nakoľko ich nedodržiavaním zo strany prevádzkovateľov hazardných hier sú ohrozené najzraniteľnejšie skupiny,“ pripomenula Valéria Pernišová z ÚRHH. Od začiatku tohto roka bolo podľa úradu vykonaných 433 dozorov so zameraním na dodržiavanie povinnosti prevádzkovateľov súvisiacich s registrom vylúčených osôb. Pri týchto kontrolách bolo zistených 45 porušení. Podľa viacerých zdrojov sa ale kontroly údajne vyhýbali herniam, ktoré sú prepojené na Makóa.
Veľkou zaujímavosťou je aj fakt, že podľa obchodného registra firma Eurogold tento rok výrazne navýšila základné imanie. V septembri tohto roka, presne 11. 9., a to o takmer 1 400 000 eur, až na 1 700 000 eur. Túto vysokú čiastku vložil spoločník, firma Polygraf Slovakia. Menovaná spoločnosť má ale už niekoľko rokov nulové tržby. Od roku 2010 do roku 2015 bola dokonca v strate. Jediným štatútárom a spoločníkom je spomínaná Ivana Kažimírska z Eurogoldu. V roku 2017 a 2018 mala jej firma pritom zisk 0 eur, slovom nula. Rok 2019 v databáze ešte nefiguruje. Ako je teda možné, že firma, ktorá mala v menovaných rokoch žiadny zisk, mala k dispozícii takmer 1,4 milióna eur, aby zvýšila základné imanie firme Eurogold? Nemenej prekvapivé je aj načasovanie tejto podozrivej transakcie. Práve teraz totiž potrebuje Eurogold získať, respektíve predĺžiť licenciu na päťročné obdobie. ÚRHH dá tak dlho trvajúcu licenciu len firmám, ktoré majú vysoké základné imanie.
Zdroj: Archív
Ľudovíta Makóa priviezla eskorta na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Po dlhom vypočúvaní ho sudca napokon zobral do väzby.
Kde teda vzala Polygraf Slovakia, jeden z dvoch spoločníkov, takú vysokú čiastku na navýšenie imania Eurogoldu? A prečo tento prevod nepreveril Úrad pre reguláciu hazardných hier? „Žiadateľ je povinný pri predkladaní žiadosti poskytnúť úradu v zmysle zákona o hazardných hrách napr. informácie o výške základného imania, zozname spoločníkov a akcionárov, prípadne upisovateľov akcií, výpis z registra a iné,“ píše sa v stanovisku ÚRHH. Takýto prevod sa však úradu nezdal podozrivý. So spoločnosťou Eurogold sa nám skontaktovať nepodarilo, nakoľko ich dostupné čísla nefungujú a iný kontakt sme nenašli.

Makó momentálne sedí za mrežami. Polícia ho zadržala 17. septembra tohto roka. Následne bol obvinený z obmedzovania osobnej slobody a vydierania. Stalo sa to v rámci akcie Boží mlyn. Počas akcie boli zadržané aj dve osoby, tie sú trestne stíhané za podporovanie zločineckej skupiny takáčovcov a činnosti v jej prospech. Azda najznámejší Makóov nadštandardný majetok vlastní v obci v ktorej žije, teda v Jelenci. Ide o obrovitánske bývalé družstvo s rozlohou viac ako 20-tisíc m2 s množstvom nehnuteľností. Spolumajiteľkou nie je nikto iný ako Kapusníková.
Anketa
Má toho Ľudovít Makó za ušami viac ako len to, z čoho je doteraz obvinený?
Prečítajte si aj: