Koncom minulého roka zarezonovala správa, že Ministerstvo vnútra SR pod vedením Romana Mikulca nakúpilo vrtuľník za viac ako 13 miliónov eur. Rezort vnútra si vrtuľník typu Leonardo AW 189 od lichtenštajnského obchodníka zadovážilo aj napriek tomu, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) totožnú zákazku s tým istým dodávateľom zrušil.

Americká spoločnosť Bell mala Mikulcovi ešte v apríli 2022 ponúknuť dva vrtuľníky za cenu 15 miliónov eur. Nie je preto jasné, prečo Mikulec kúpil radšej jeden vrtuľník za 13 miliónov. Postup ministerstva pri priamom nákupe vrtuľníka bol vtedy vyhodnotený ako neoprávnený a protizákonný. Okresný súd v Malackách nakoniec rozhodol, že ministerstvo vnútra má zákaz vrtuľník akokoľvek používať, kým nerozhodne o platnosti zmluvy.

Exminister vnútra Mikulec sa aktuálne rozhodol prehovoriť na tému nákupu vrtuľníkov. Zopakoval, že vplyvom vypuknutia vojny na Ukrajine boli zavedené sankcie na mnohé ruské výrobky a došlo k obmedzeniu prístupu k mnohým náhradným dielom, ako aj k servisu pre vrtuľníky v užívaní Ministerstva vnútra SR. Ide o vrtuľníky ruskej výroby Mi-171, z ktorých má rezort vnútra dva kusy.

VIDEO: Mikulec sa vyjadril k nákupu vrtuľníkov. Bol to transparentný nákup:

Okamžite po vypuknutí vojny prišli predstavitelia leteckého útvaru MV SR s požiadavkou, aby sme zahájili výberové konanie nákupu nových vrtuľníkov. Pretože, ak nám zostanú ruské vrtuľníky na zemi, nemali by sme ďalší vrtuľník na to, aby sme ho vedeli poskytnúť pre občanov a jednotlivé zložky,“ hovorí Mikulec. Podľa jeho slov toto bol dôvod, prečo zahájili celý proces výberového konania.

VIDEO: Mikulec prijal výzvu Fica: Predviedol KLIKY po vzore šéfa Smeru!

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine a na nedostatok času sme spustili v súlade so zákonom priame rokovacie konanie. Na rámec zákona sme vykonali rôzne porovnania výrobcov technických dát a parametrov kvôli tomu, aby sa čo najviac priblížili k vrtuľníkom Mi-171, ktoré sme používali,“ tvrdí Mikulec. Na základe analýz sa ukázal ako najvhodnejší vrtuľník Agusta AW189,“ prízvukoval.

TVRDÝ ODKAZ Mikulca Kaliňákovi si prečítajte v našej galérii!

VIDEO: Robert Fico: Kúpiť jeden lietaný vrtuľník za 13 mil. € namiesto dvoch nových za 15 mil. € napriek zákazu Úradu pre verejné obstarávanie, a to všetko v deň, keď padla celá vláda, to dokáže len Roman Mikulec.

Na základe podpísanej zmluvy, došlo k nákupu vrtuľníka, ktorého cena bola nižšia ako bežná cena v tom čase na trhu,“ zdôrazňoval exminister vnútra.

Jedna z firiem, ktorá sa prihlásila do verejného obstarávania nebola spokojná s výsledkom a podala na Ministerstvo vnútra žalobu na súd. Je to každého legitímne právo,“ hovorí Mikulec. My sme sa zákonne odvolali, pretože sme absolútne presvedčení, že sme vykonali transparentný nákup, neporušili sme žiadny zákon a urobili sme všetko, dokonca nad rámec zákona, prízvukoval.

Mikulec si v tejto súvislosti neodpustil štipľavú poznámku na adresu exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SSD). TVRDÝ ODKAZ Mikulca Kaliňákovi si prečítajte v našej galérii!

TVRDÝ ODKAZ Mikulca Kaliňákovi si prečítajte v našej galérii!

Anketa
Presvedčil vás Roman Mikulec a jeho vysvetlenie k nákupu vrtuľníkov?

Prečítajte si tiež: