Dvojka bude predseda Mostu-Híd László Sólymos (54). Kandidátku Modrí – Most-Híd sú pripravení otvoriť aj ďalším politickým stranám, takže jej finálna podoba bude známa až 2. júla. Dzurinda šokoval najmä vyjadreniami o expremiérovi Eduardovi Hegerovi (47). Jeho slová si môžete prečítať v galérii.

DZURIDOVÉ SLOVÁ O HEGEROVI NÁJDETE V GALÉRII

Mikuláš Dzurinda: Čo sa stalo medzi ním a Miroslavom Kollárom? (február 2023)

Dzurinda verí, že ich percentá ešte porastú. Nadchádzajúce voľby pokladá za rozhodujúci míľnik pre Slovensko, ktorý určí, ktorým smerom sa krajina vyberie. „Poradili sme si s Mečiarom, poradíme si aj s Ficom. Teraz je to komplikovanejšie, pretože nechceme recidívu, ktorou je Fico, ale nechceme pokračovať ani v tom chaose, ktorý tu vládol,“ povedal. Dodal, že spoločný volebný program pripravujú. Pripomenul, že vo svojej prvej vláde mal troch ministrov maďarskej národnosti, v druhej dokonca štyroch. „A musím povedať, že odviedli skvelú prácu,“ zhodnotil.

Mikuláš Dzurinda
Zdroj: Jaroslav Novák

Sólymos povedal, že sa sa budú usilovať, aby hnev a frustrácia ľudí nebola zneužitá na zvrátenie smerovania Slovenska. „S kým iným by sme mali strážiť na našu euroatlantickú orientáciu, ak nie s tými, ktorí nás do Európskej únie doviedli. A s kým iným by sme mali postaviť hospodárstvo a ekonomiku krajiny na nohy, ak nie s tými, ktorí to už raz v roku 1998 po Mečiarovi dokázali,“ skonštatoval Sólymos.

Na snímke vľavo predseda strany Modrí - Európske Slovensko Mikuláš Dzurinda a vpravo predseda strany Most - Híd László Sólymos.
Zdroj: Martin Baumann

Mikuláš Dzurinda je podľa neho tým správnym partnerom aj pri snahách o skultivovanie politických debát. Dodal, že bývalý predseda Mosta-Híd Béla Bugár kandidovať nebude, pretože sa rozhodoval venovať rodine. Spojenie oboch strán však podľa neho podporuje a pomôže aj v kampani.

Prioritou Mostu-Híd je rozvoj zabudnutých regiónov, čo však podľa Sólymosa nie je možné bez toho, aby sa krajina ekonomicky otužila. Za silnú stránku Mostu-Híd označil znalosť menšinovej politiky, pre ktorú je prioritou školstvo a kultúra.

Spoločná tlačová konferencia strán Modrí-ES a Most-Híd na tému Spoločný postup pred septembrovými parlamentnými voľbami v Bratislave 29. mája 2023.
Zdroj: Martin Baumann

„Budeme presadzovať fond na modernizáciu národnostných škôl. Pokračovať chceme aj v diskusii o komplexnom zákone o postavení národnostných menšín na Slovensku,“ vymenoval Sólymos. Zhrnul, že im ide o ekonomicky skonsolidované Slovensko, ktoré vie, kam patrí a je konkurencieschopné, príťažlivé pre zahraničných investorov aj domácich podnikateľov.

Prečítajte si aj: