Migračná kríza na juhu Slovenska: Starostovia odkazujú vláde aj Hamranovi: Fatálne ste zlyhali!
5. 9. 2023, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:26)

Zdroj: facebook/hlas-sd
Spia v parkoch, zgrupujú sa pod oknami bytov, nechávajú po sebe haldy odpadov – nápor ilegálnych migrantov začína byť vo viacerých južných okresoch neúnosný. Sťažností občanov je čoraz viacej, situácia je kritická najmä vo Veľkom Krtíši, v okolí Nových Zámkov či v Nitre. Tamojšie samosprávy žiadajú kompetentné orgány ako aj políciu, aby vo veci konala čo najskôr.
Zdroj: facebook/Michal Medveď LSNS
Zdroj: facebook/Mesto Veľký Krtíš
Zdroj: facebook/Michal Medveď LSNS
Galéria k článku
V blízkosti mesta Veľký Krtíš bol zriadený v hale súkromnej spoločnosti záchytný tábor pre migrantov. Aktuálne je v ňom takmer 700 cudzincov, no stále pribúdajú ďalší. Miestni obyvatelia sú celou situáciou právom znepokojení, mnohí z nich sa obávajú o svoju bezpečnosť. Tiež ich hnevá, že o zriadení záchytného tábora pre nelegálnych migrantov mesto nikto neinformoval. Veci sa vraj dozvedajú priebežne a neoficiálnou cestou. Okresný úrad vo Veľkom Krtíši vyhlásil v piatok (1. 9.) v regióne pre nárast neregulárnej migrácie mimoriadnu situáciu.
„Nikto z kompetentných sa neuráčil informovať o zriadení záchytného tábora samotné vedenie mesta, aj napriek tomu, že tábor leží v tesnej blízkosti mesta Veľký Krtíš. Je skutočne nehorázne ako komunikuje tento štát s ľuďmi a samosprávou. Je to hanba a neúcta voči nám všetkým. Stavajú nás pred hotovú vec, ale nemajú nijaký plán na riešenie tejto krízovej situácie,“ kritizoval na sociálnej sieti Martin Čapliar zo strany Hlas-SD a obyvateľ Veľkého Krtíša. Ako ďalej informoval, od pondelka (4.9.) má byť na mieste zriadené vysunuté pracovisko cudzineckej polície, a tak migranti budú mať garantovaný slobodný pohyb po dobu 30 dní na území Slovenska. VIAC VO VIDEU:

Zdroj: facebook/martin čapliar
“Od doby zriadenia zariadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky počty výrazne narástli. Zariadenie z nášho pohľadu nespĺňa základné technické požiadavky, ide o výrobnú halu. Mesto podnikne primerané opatrenia, ktoré sú v našej kompetencii,” ozrejmil pre náš denník prednosta MsÚ Veľký Krtíš Marián Balko. “Od Ministerstva vnútra do dnešného dňa neevidujeme žiadnu oficiálnu informáciu o zriadení takéhoto zariadenia. Dozvedáme sa o jeho činnosti len z tlačových konferencií predstaviteľov rezortu. Boli sme požiadaní o zverejnenie jedného stanoviska na našej sociálnej sieti,” podotkol ďalej.

Zdroj: facebook/Michal Medveď - ĽS Naše Slovensko
Aká je situácia s migrantmi v záchytnom tábore? “Keď sme boli v zariadení osobne prítomní, dav skandoval "No food, no food". Možno by bolo vhodnejšie položiť túto otázku predstaviteľom predmetného rezortu, ako a v akej forme, rozsahu zabezpečujú stravovanie, ako sú riešené hygienické potreby osôb, ktoré tam podľa našich zistení trávia často aj viac, ako 5 dní. Máme informácie a chystáme sa zhromažďovať materiál, kde sú osoby eskortované naspäť do zariadenia, utekajú kúpiť si cigarety, jedlo. Občania predmetnej ulice si to fotia a natáčajú na mobilné telefóny,” ozrejmil Balko. Podľa ich zistení tvoria ženy s deťmi zhruba dve percentá z celkového počtu migrantov a v prevažnej miere sú to dospelí, alebo mladiství muži.
“Občania sú z konania rezortu vnútra oprávnene pobúrení. Preto aj podpisujú petíciu, kde sme im dali možnosť vyjadriť svoj názor k vzniknutej situácii (Podpisovaná je masovo). Z pozície samosprávy urobíme všetko preto, aby sa občania nemuseli báť a podnikneme všetky kroky, aby boli dodržiavané aj v prípade takéhoto objektu všetky všeobecno-záväzné predpisy. Preto MsÚ z poverenia pána primátora Ing. Dalibora Surkoša zaslal otvorený list Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, Kancelárii verejného ochrancu práv, aj ďalším inštitúciám. Odpovede v plnom rozsahu zverejníme,” informoval Balko.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE!
Aj v obci Lesenice v okrese Veľký Krtíš už asi tri týždne evidujú pohyb veľkého množstva nelegálnych migrantov. Podľa starostu Leseníc Ladislava Majdána v obci s asi 500 obyvateľmi nič iné nerobia, len sa zaoberajú migrantmi. "Spočiatku sme sa o nich postarali, dali im jesť, ale naše kapacity sú obmedzené, navyše, naši ľudia sú už z toho unavení a boja sa aj chorôb, ktoré títo ľudia mohli k nám priniesť," hovorí Majdán. Dodal, že migranti sa nie vždy správajú slušne, robia často neporiadok, dokonca im na ihrisku poškodili pódium.
Miestni žiadajú Ministerstvo vnútra SR a kompetentné orgány o okamžitú reakciu, a aby sa prílev migrantov znížil. Tiež žiadajú, aby sa prišlo s riešením ako zaistiť bezpečnosť tamojších obyvateľov. Rezort vnútra sa snaží situáciu upokojiť slovami, že sa neevidujú žiadne narušenia verejného poriadku zo strany migrantov. Ľudia a samosprávy však očakávajú ráznejšie opatrenia zo strany vlády a polície.

Zdroj: facebook/matúš šutaj eštok
Samospráva Veľkého Krtíša spustila aj petíciu, v ktorej žiada ministerstvo, aby upustilo od umiestňovania cudzincov, ktorí neoprávnene prekročili štátnu hranicu SR v rámci katastrálneho územia mesta. K výzve predsedovi vlády SR Ľudovítovi Ódorovi a vedeniu polície, aby sa intenzívne zaoberali rastúcou nelegálnou migráciou v južných okresoch Slovenska sa už pridali viaceré politické strany.
Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini kritizoval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, že odvolala ministra vnútra Ivana Šimka v čase hroziacej migračnej krízy. Podľa jeho slov je situácia na juhu Slovenska vážna a polícia nestíha robiť administratívne úkony s migrantmi, ktorí sa potom hromadia. Strana žiada, aby polícia prestala vydávať migrantom potvrdenie o pobyte na Slovensku. Pellegrini navrhol tiež aj posilnenie hliadkovej činnosti v dotknutých obciach a mestách, zároveň hovoril aj o povolaní armády.

Zdroj: facebook/peter pellegrini
Politici Smeru-SD sa naopak vybrali priamo do Veľkého Krtíša zmonitorovať situáciu v záchytnom tábore. Líder Smeru spochybnil, že všetci migranti sú vojnoví utečenci, poukázal na to, že väčšinu z nich nemožno hodnoverne identifikovať. „V bývalej výrobnej hale bolo umiestnených asi 700 migrantov, zväčša mužov vo veku od 18 rokov. Všetci zhodne tvrdia, že utekajú pred vojnou, všetci sú zo Sýrie a všetci sa narodili 1. januára,“ vysvetľoval Fico.

Zdroj: facebook/smer-sd
„Vláda robí všetky kroky pre to, aby nebol zadržaný jediný migrant, všetci bez problémov prechádzajú hranice, sú postupne zvážaní na miest, kde sú zhromaždení. Tu sú rozdeľovaní do menších skupín a sú presúvaní na príslušné policajné oddelenia, kde je urobený základný úkon. No hlavne dostanú doklad, na základe ktorého sa môžu na Slovensku zdržiavať a voľne sa pohybovať,“ ozrejmil ďalej. Smer poukázal aj na katastrofálne a neľudské podmienky, v ktorých migranti existujú. "Okrem cisterny s vodou a prenosných toaliet nemajú nič, spia na zemi," upozornil Fico. Obáva sa tiež, že počet nelegálnych migrantov môže na Slovensku stúpať. "Toto tu smrdí jednou humanitárnou krízou," vyhlásil.

Zdroj: facebook/zuzana matejičková
Kritická je však situácia aj v Nových Zámkoch a v Nitre. ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE!
Kritická je však situácia aj v Nových Zámkoch a v Nitre, kde sa tiež zdržujú stovky nelegálnych migrantov. Väčšina z nich rovnako tvrdí, že prišli zo Sýrie. V meste sa nachádza cudzinecká polícia, a tak migrantov z celého regiónu privážajú sem autobusmi. Tamojší obyvatelia sú mimoriadne znepokojení, keď vidia, ako im cudzí ľudia prespávajú v parkoch, zgrupujú sa pred panelákmi či na ihriskách. Po sebe zanechávajú bordel a toaletu si vykonávajú kde chcú. Obyvatelia sa tak boja chodiť von.

Zdroj: facebook/hlas-sd
Primátor Nových Zámkov Otokar Klien hovorí, že samospráva problém vyriešiť nevie, keďže to nie je v jej kompetencii. „Je najvyšší čas, aby sa štát spamätal. Sťažností máme neúrekom a myslím si, že sú opodstatnené,“ uviedol Klein pre RTVS. Situáciu označila za neúnosnú aj Únia miest Slovenska (ÚMS), ktorá listom žiada ministerstvo vnútra, aby náklady na upratovanie po migrantoch preplatili.

Zdroj: facebook/györgy gyimesi
Strana Smer-SD k téme nelegálnej migrácie iniciuje mimoriadnu schôdzu, ktorá by sa mala konať tento štvrtok. Predseda Republiky Milan Uhrík zas podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie voči policajného prezidentovi Hamranovi za neplnenie úloh pri ochrane bezpečnosti obyvateľov a štátu.
Prezident policajného zboru Hamran sa bránil tým, že polícia koná len v intenciách zákona. Podľa jeho slov polícia potvrdenie, ktoré ostro kritizoval Robert Fico, vydáva na základe zákona o pobyte cudzincov, ktorý v roku 2018 predkladal do parlamentu práve Fico za pomoci vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Podľa Hamrana potvrdenie robí „šarapatu“, keďže naňho migranti čakajú. Žiada preto novelizovať zákon, aby nekomplikovalo prácu polície. Šéf polície tiež odmietol návrhy niektorých politikov na uzavretie slovensko-maďarských hraníc. Sťažoval sa na nedostatočný počet policajtov a na chýbajúce technické vybavenie.
Exministerka vnútra Denisa Saková v reakcii na Hamranove slová uviedla, že menované potvrdenie sa malo vydávať len migrantom, ktorých si polícia preverí, že sú naozaj ohrození vo svojej krajine.
Exminister vnútra Robert Kaliňák kritizoval šéfa polície, že nepredstavil ani jedno opatrenie, aby upokojil slovenskú verejnosť. “Pán Hamran, Vy totálny ignorant a klamár! Keď bol Covid, tak ste strážili celé štátne hranice, aby sa slovenskí občania nemohli vrátiť domov, mali ste dosť policajtov na to, aby ste kontrolovali hranice okresov, ktoré občania nemohli prekračovať. A dnes tvrdíte, že nie ste schopní kontrolovať zelenú hranicu s Maďarskom!,” uviedol Kaliňák. “ Situácia je tak absurdná, že nelegálni migranti dnes doslova klopú na dvere slovenských obvodných policajných útvarov, lebo vedia, že ste dali súhlas na vydávanie potvrdení o zotrvaní na území Slovenska, ktoré im umožňujú na Slovensku legálny pobyt. Dali ste súhlas na to, aby policajti akceptovali údaje od nelegálnych migrantov, ktoré sú preukázateľne vymyslené,” kritizoval exminister vnútra. VIAC VO VIDEU:

Zdroj: facebook/robert kaliňák
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE!
Prezidentka SR Zuzana Čaputová informovala, že bude na tému migrácie diskutovať s maďarskou hlavou štátu Katalin Novákovou. “Množstvo migrantov, ktoré máme na Slovensku, bolo predtým v Maďarsku. Faktom je, že sa k nám dostávajú bez akýchkoľvek problémov," skonštatovala. Za prekvapivé označila prepustenie viac než 1400 osôb usvedčených z prevádzačstva z väzenia v Maďarsku. "Nemyslím si, že je dôvod na paniku. Je to vážny problém nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Slovensko nie je cieľovou krajinou migrantov, ktorí tu sú," podotkla Čaputová.

Treba hľadať európske riešenia nelegálnej migrácie. Slovenská vláda však urobí všetko pre to, aby ľudia ani veľmi necítili tento problém, aby tok migrantov bol stiahnutý mimo územia miest a obcí, aby boli nasadené ďalšie kapacity a aby bola poskytnutá migrantom pomoc humánnym spôsobom. V reakcii na výzvu politických strán na zintenzívnenie riešenia rastúcej nelegálnej migrácie v južných okresoch Slovenska to vyhlásil predseda vlády SR Ľudovít Ódor. Tiež vyjadril ľútosť nad tým, že "na nešťastí iných je postavená štvavá kampaň".

Doteraz podľa jeho slov nebol zaznamenaný žiadny incident s migrantmi. "Samozrejme, samotná prítomnosť migrantov vzbudzuje obavy, preto to neberieme na ľahkú váhu a hľadáme riešenia, ako posunúť ďalšie sily a v spolupráci s obcami a mestami aj ďalšie služby ponúknuť migrantom. Zatiaľ situácia je pod kontrolou, pochopiteľne, vzhľadom na veľký počet však narážame na problémy, ale štát má dostatočné kapacity, ktoré v prípade potreby použije," dodal premiér.
Prečítajte si tiež: