Balíček pomoci rodinám, ktorý vyšiel z dielne ministerstva financií, je už zaradený do programu rokovania Národnej rady SR. Zvýšenie daňového bonusu na 100 eur a prídavku na dieťa na 50 eur spolu so zavedením poukážok na krúžky vytiahne zo štátnej pokladnice 1,2 miliardy eur ročne.

Igor Matovič navrhuje balík financovať aj zdanením niektorých najziskovejších firiem, tiež by chcel zaviesť vyššiu daň pre hazard či alkohol. Masívnou kritikou návrh kritizovali členovia SaS. Líder liberálov Richard Sulík (54) opakovane spomína, že jeho strana je proti akémukoľvek zvyšovaniu dane.

Ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (48) na pomoci rodinám prekáža nový príspevok na krúžky, ktorý štát bude stáť okolo 400 miliónov eur. Podľa neho peniaze by inak mohli smerovať na školy a zvýšenie platov učiteľom.

Tiež tvrdí, že návrh neobsahuje presné požiadavky na prevádzku krúžkov, ktoré de facto budú financované štátom. „Toto nastavenie zákona môže viesť k neuveriteľným podvodom,“ uviedol minister na sociálnej sieti.

Protest prišiel nečakane aj od športovcov. Pre nich sú častým kľúčovým reklamným partnerom stávkové spoločnosti, ktoré cez sponzoring ročne nalievajú do národných líg a súťaží niekoľko miliónov eur. „Po štáte je to druhý pilier športu,“ naznačil prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, ktorý spolu s predstaviteľmi ďalších športových zväzov svoju nespokojnosť vyjadrili priamo predsedovi Národnej rady SR Borisovi Kollárovi (56).

Športová obec má obavu, že pre vyššie dane z hazardu príde o významnú časť sponzorských peňazí. Aktuálne stávkové spoločnosti už odvádzajú 22-percentnú daň z rozdielu medzi uzavretou stávkou a výplatou výhier. Ročne tak plynie do štátneho rozpočtu takmer 220 až 240 miliónov eur.

Najväčší problém s Matovičovým balíčkom máju samosprávy, ktoré zvýšenie daňového bonusu na dieťa bude stáť 540 až 630 miliónov eur ročne. Daň z príjmu je najväčším zdrojom peňazí pre mestá a obce, zvýšenie bonusu tieto financie vykráti. Najrazantnejšie sa proti návrhu Matoviča postavilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré od štvrtka (19. 5.) vyhlásilo štrajkovú pohotovosť.

Nespokojný s návrhom Igora Matoviča sa našiel aj medzi členmi jeho rodiny. O koho ide zistite na ďalšej strane