Matovič by mal prenechať svoju funkciu inému členovi vlády! Myslí si to až 52 percent opýtaných spomedzi 1 001 ľudí,  ktorých sa na názor medzi 7. – 13. januárom pýtala agentúra Median.  RTVS doplnila, že opačný názor malo 27 percent opýtaných.

Odborníci sa však zhodli, že aj keď verejnosť nesúhlasí s pôsobením Matoviča, jeho výmena by bola problematická. Podľa politológa Tomáša Koziaka a sociologičky Moniky Čambálikovej totiž na politickej scéne chýba výrazný líder, ktorý by súčasného šéfa kabinetu vedel nahradiť.

Politológ Miroslav Řádek zas pochybuje, či by niekto zo súčasných politikov dokázal získať vyššiu podporu spoločnosti než Matovič. Nový premiér by mal podľa neho za úlohu navyše aj zmieriť polarizovanú spoločnosť. „Myslím si, že čiastočne to robí pani prezidentka. Aj u nej vidíme, že časť spoločnosti, síce oveľa menšia ako pri Igorovi Matovičovi, sa proti nej výrazne vymedzuje. A to napriek tomu, že pôsobí oveľa menej konsenzuálne,“ pripomenul odborník.

Koziak s Čambálikovou vyčítajú Matovičovi najmä štýl komunikácie. „Je zjavné, že veľká časť spoločnosti je nespokojná, myslím, predovšetkým s komunikáciou okolo opatrení a pandémie. Spoločnosti prekáža komunikácia nielen vo vzťahu k verejnosti, ale aj vo vzťahu ku koaličným vzťahom – najmä ku koaličnému partnerovi Richardovi Sulíkovi a k všetkým, ktorí nezdieľajú jeho názor,“ podotkla sociologička. Koziak však zdôraznil, že posledné týždne sa komunikácia premiéra výrazne zlepšila. „V rámci opatrení, ktoré prijíma, až na plošné testovanie, kopíruje kroky okolitých krajín a to dokonca v miernejšej podobe. Navyše si myslím, že nervozita z rekonštrukcie vlády by zvýšila ešte viac napätie v spoločnosti," zhodnotil.

Čambáliková však pri podobných prieskumoch upozorňuje, že si ich treba rozmeniť na drobné. „Aj výsledky prieskumu, hoci vypovedajú o stave verejnej mienky počas toho skúmania, to znamená, že sa to časom môže meniť a vyvíjať. Vždy reaguje najmä na najviac aktuálne udalosti, ktoré sa odohrajú,“ uzavrela.

Kto je podľa politológa Miroslava Řádka ideálny kandidát na nového premiéra? Zistíte v galérii

Mohlo by vás zaujímať: