"Dovoľte, aby som na začiatok povedal, že v takejto politike som nový a pre mňa je to druhý samit V4,“priznal sa hneď na úvod Matovič, ktorý sa na dianie v politike posledných 10 rokov pozeral z opozičenj lavice. Dodal, že aj keď je Slovensko najmenšia krajina V4, ostatné krajiny sa nás pozerajú ako na rovnocenného člena.

„Na úvod by som chcel oceniť atmosféru a prístup kolegov. Ďakujem Andrejovi Babišovi za zvládnutie líderstva,“poďakoval sa českému premiérovi, ktorý zastával post predsedu samitov V4 predchádzajúci rok. Matovič mu prejavil vďaku aj za to, že túto povinnosť plnil aj počas priebehu koronakrízy. Dodal, že drží palce aj poľskému premiérovi Mateuszovi Morawieckemu.

Náš premiér nesmelo začal, že podľa neho by každý politik mal bojovať najmä za deti, ktoré symbolizujú budúcnosť, a na ktoré by ľudia riadiaci štát mali myslieť počas práce. „Ja som aj preto symbolicky na túto cestu priviedol 30 detí z detských domovov,“ priznal sa. Je to podľa neho symbol časov, keď aj mnohí iní strácajú kompas, bojuje najmä za deti, ktoré sú budúcnosť.

Na minulom samite V4 v Ledniciach tvrdil, že potrebujeme viac dôvery medzi krajinami, čo zopakoval aj na Poľsku. Dodal, že V4 sú lídrami v zvládaní koronakrízy a dúfa, že sa čoskoro spamätajú z ťažkého odbobia. Prízvukoval, že je dôležité, aby v týchto časoch členovia V4 a všetky ostatné európske krajiny držali spolu.

FOTO z pracovnej cesty Matoviča nájdete v GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: