Matematik RICHARD KOLLÁR prehovoril o pandémii: Tento mesiac nás čaká VRCHOL vlny omikronu!
15. 2. 2022, 19:40 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:00)
Matematik Richard Kollár tvrdí, že vrchol vlny omikronu bude u na Slovensku niekedy medzi 10. a 20. februárom. Uvádza, že presný dátum sa nedá určiť, no myslí si, že tento odhad sa naplní.
Zdroj: archív/tasr
Zdroj: archiv
Zdroj: Pavel Neubauer
Galéria k článku
Analytik Richard Kollár na svojej sociálnej sieti uvádza, že matematika by vedela zaradiť odpoveď na otázku, či sme na vrchole omikron vlny na Slovensku medzi nerozhodnuteľné. "Je na to kopec dôvodov. Jedným je neistota v dátach, minulý týždeň sa revidovali počty hospitalizovaných spätne až do apríla 2021, vrchol jesennej delta vlny v nemocniciach sa tak posunul až o týždeň. Štatistiky antigénových testov sa menia týždeň-dva dozadu dokonca na dennej báze. Za posledné dni výrazne," uvádza matematik Kollár.
Podľa jeho slov počet pozitívnych antigénových aj PCR testov síce klesol, ale klesol aj celkový počet testov. Tým pádom pozitivita testov stále rastie, aj keď už je blízko stagnácie. Matematik sa zároveň vyjadril, že o presnom počte hospitalizovaných s ochorením COVID-19 iba z dnešného dňa "budeme zrejme vedieť až o pár týždňov v optimistickom scenári."
"Takže nerozhodnuteľné. To je dobrá správa, pred týždňom bolo totiž úplne jasné, že stále stúpame. Aj preto už dlho hovorím, že vrchol (incidencie) bude u nás niekedy medzi 10. a 20. februárom a nehovorím o konkrétnom dni. Aj tak ho nebudeme vedieť určiť. Dnes sme v polovici tohto intervalu a myslím, že sa tento odhad naozaj naplní," vyjadril sa analytik.
Richard Kollár sa vyjadril aj k ubúdaniu pozorovaných prípadov medzi deťmi a mládežou do 20 rokov. "Vo vekovej kategórii 5-9 rokov je počet nových registrovaných prípadov dnes o viac ako 10% nižší ako pred týždňom. Podobný pokles je medzi deťmi vo veku 10-14 rokov. Stále však malo pozítivny PCR test za posledný týždeň každé 27-me dieťa v tomto veku na Slovensku."

Článok pokračuje na ďalšej strane.
Podľa jeho slov je nižší pokles aj v kategórii 15-19-ročných. Blízko stagnácie je počet infikovanách medzi dvadsiatnikmi, tridsiatnikmi aj štyridsiatnikmi.
"Rastie však počet infikovaných 50-nikov (asi 20% týždenne), 60-nikov (viac ako 20% týždenne) a ešte rýchlejšie 70-nikov (takmer 25% týždenne), 80-nikov (33% percent týždenne) a 90-nikov (viac ako 50% týždenne). Čím starší, tým rýchlejší rast," uvádza matematik Kollár.
Obáva sa, že aj keď v celkovej bilancii začneme čoskoro klesať, ohrozené skupiny ešte stále rastú a aj naďalej budú. V tejto situácií bude dôležitá zaočkovanosť a počet infekcií v delta vlne. "Toto rozhodne o tom, aký presne nápor na nemocnice o pár týždňov uvidíme."

Matematik porovnáva aj situáciu v iných krajinách, kde po otvorení škôl v záverečnej fáze omikronu stúpol počet infikovaných detí. Tvrdí, že takáto situácia môže nastať aj na Slovensku.
"Najmä vzhľadom na to, že pravidlá karantény boli u nás v školách prísnejšie ako v zahraničí a otvorenie škôl ich môže znovu efektívne zatvoriť. Tam je skutočne na mieste prehodnotiť v zostupnej fáze omikron vlny pravidlá školského automatu. Už možno nebude potrebné toľko brzdiť." vysvetluje Richard Kollár.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
"Dobrou správou je to, že nárast pozitivity testov už spomaľuje. Ale vlna nie je zďaleka preč. Viac ako 55% z počtu PCR testov je denne pozitívnych. Pozitivita antigénových testov je nad jednou osminou. To je niečo, čo som si ešte donedávna nevedel pri antigénových testoch ani predstaviť," opisuje momentálnu situáciu.
Celkový odhadovaný počet infikovaných bude podľa jeho slov vyšší ako v delta vlne a s veľkou pravdepodobnosťou presiahne 2 milióny.
Anketa
Boli ste už nakazený variantom omikron?
Analytik predpokladá, že ak nárast počtu hospitalizovaných osôb bude naďalej pokračovať, situácia v nemocniciach bude podobná tej, ktorá tu bola na vrchole vlny variantu delta, čiže v decembri 2021.
"Výbornou správou je pokles percenta umelých pľúcnych ventilácií, taký nízky pomer voči všetkým hospitalizáciam sme nevideli počas celej pandémie," uvádza matematik. Očakáva, že počas vlny omikronu bude menej úmrtí ako v delta vlne.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
"Samozrejme, najviac nám k zvládnutiu omikronu pomohlo doterajšie očkovanie a premorenie a vlastnosti tohto variantu. Avšak aj tak považujem to, že počas tejto vlny nemáme prísnejšie opatrenia ako iné krajiny a že viaceré procesy sú lepšie nastavené ako v minulosti, v našich podmienkach za zázrak," vysvetluje analytik na sociálnej sieti.

Richard Kollár poukazuje aj na to, že úroveň pochopenia informácií, schopnosť rozlišovať dezinformácie, či stav nášho zdravotníctva, sú dôležité faktory, ktoré rozhodnú o tom, ako zvládneme pandémiu
"A práve z tohto dôvodu by sme mali skutočne čoskoro po vrchole omikron vlny (ktorý zrejme prichádza alebo čoskoro príde) zmeniť nielen nastavenie opatrení, ale aj celkový focus spoločnosti." opisuje Richard Kollár.
Mohlo by vás zaujímať: