Marek Krajčí odchádza ako NEÚSPEŠNÝ minister: POZRITE, čo všetko mu zlomilo krk!
14. 3. 2021, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:56)
Prvým ministrom, ktorý prišiel o svoje miesto v súčasnej vláde, sa stal Marek Krajčí (46) ktorý viedol rezort zdravotníctva. Tento piatok síce podal dobrovoľne demisiu, urobil tak však po dlhotrvajúcom tlaku verejnosti, opozičných, ale aj koaličných partnerov a napokon aj prezidentky Zuzany Čaputovej. Hoci premiér Igor Matovič s obľubou tvrdí, že Krajčí bol vlastne len obetným baránkom, skutočnosť je taká, že v prípade ministra zdravotníctva išlo o spleť niekoľkých pochybení a zlých rozhodnutí v čase náročnej pandémie koronavírusu, ktoré mu zlomili väzy.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku
Minister Marek Krajčí oznámil svoj koniec vo funkcii s tým, že dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou. Dodal, že nechce robiť "obštrukcie" a nie je prilepený na svojej stoličke. A hoci je pravdou, že väčšina Krajčího kritikov aj napriek zlyhaniam dnes už bývalého ministra označila za slušného človeka s dobrými úmyslami, vyčítajú mu predovšetkým manažérske zlyhania a neschopnosť viesť rezort v čase pandémie.

Kritiku si nakoniec Krajči vyslúžil aj z úst prezidentky Zuzany Čaputovej (47). "Dôverujem tomu, že minister konal podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a že rozhodnutia, ktoré prijímal, boli vedené dobrými úmyslami. Faktom však je, že viaceré dôležité a kľúčové odporúčania nepresadil a nepodržali ho v tom ani členovia vlády a jeho vlastní ministri," uviedla prezidentka v momente, keď od Krajčího prijala demisiu. Dodala, že od nového šéfa rezortu očakáva, že v boji s pandémiou bude od vládneho kabinetu dôraznejšie vyžadovať väčšiu podporu a pomoc. "Pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný," uzavrela.
Hoci premiér Igor Matovič tvrdí, že celá vládna kríza, po ktorej si dali dve koaličné strany podmienku, že "odstrelia" ministra zdravotníctva, súvisí s privezením vakcíny Sputnik V na Slovensko, skutočnosť je taká, že tých škandálov a problémov, ktoré prispeli ku Krajčího koncu, je oveľa viac. Čo všetko mu teda zlomilo krk?
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Ktoré kauzy definitívne "zlomili krk" dnes už bývalému šéfovi ministerstva zdravotníctva Markovi Krajčímu?

Zdroj: TASR
Personálne zmeny - Krajčímu bolo vyčítaných niekoľko zvláštnych personálnych výmen, pričom v spoločnosti azda najviac zarezonovalo odvolanie Ladislava Kuželu z čela Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Kužela skončil minulý rok v máji po 7 rokoch vo funckii. Aj odvolanie riaditeľa Ústavu srdcových chorôb v Košiacich Františka Sabola bolo poriadne kontroverzné a nečakané. Na jeho miesto navyše Krajčí vymenoval hutníka. "Dnes ma pán minister odvolal, osobne som bol v Bratislave. Dôvody som nepočul žiadne. Bolo to veľmi krátke, strohé," ozrejmil vtedy Sabol.
Celoplošné testovanie - Je bizarné, že krajina, ktorá pretestovala prakticky celú populáciu, sa zároveň stala krajinou s jednou s najhorších epidemiologických situácii v Európe. A hoci efekt celoplošného testovania je dodnes sporný, je isté, že Matovičovej vláde, ani jeho ministrovi zdravotníctva experiment na popularite nepridal. Na druhej strane Krajčí v tomto smere z pôvodných vyjadrení neustúpil a efekt testovania obhajuje dodnes.
Očkovanie - Mnohí Slováci mali od začiatku problémy s prihlasovaním sa na termíny očkovania. Navyše sa objavilo viacero pokusov, aj úspešných, kedy sa snaha o získanie termínu, resp. o samotné zaočkovanie zmenila na akúsi nedôstojnú súťaž o zdravie jednotlivca. Zdravnotnícky rezort si za vzniknuté obtiaže vyslúžil značnú kritiku zo strany verejnosti, ale aj odborníkov. Pomoc so systémom registrácie na očkovanie nakoniec ponúkli občianske združenie Sovensko.Digital, ale aj zakladateľ známych internetových stránok Milan Dubec.
Bezmocnosť - Hoci bol Marek Krajčí dlhodobo zástancom tvrdého lockdownu, nedávno priznal, že už v decembri svoje návrhy jednoducho nedokázal pretlačiťi. "Nepodporili ma ani vlastní," priznal pre médiá.
Kauza Sputnik V - Za poslednú kvapku, ktorá prispela k veľkej kríze podľa časti koalície možno považovať nákup ruskej vakcíny proti Covid-19, Sputnik V. Tá doposiaľ nebola odobrená Európskou liekovou agentúrou (EMA) v čase jej dovezenia na Slovensko o to ruská strana dovtedy ani nepožiadala, urobila tak až niekoľko dní po tom. Tento krok, ako aj fakt, že premiér Igor Matovič (47) spoločne so šéfom zdravotníckeho rezortu dodávku z Ruska vítali priamo na košickom letisku možno označiť za zlomový moment, po ktorom sa začali Krajčího hodiny v ministerskom kresle odratávať.

Pre objektívnosť nutno uviesť, že tlaku a často aj výčitkám zo strany odborníkov či verejnosti počas pandémie čelia ministri zdravotníctva prakticky z celého sveta. Pre porovnanie v Českej republike od vypuknutia koronakrízy stojí na čele rezortu už tretí minister. Ešte v septembri minulého roku tam na funkciu rezignoval Adam Vojtěch. "Nechcel som opúšťať loď na rozbúrenom oceáne, pretože mi prišlo, že by to nebolo úplne vhodné, ale faktom je, že človek si siahol na dno fyzických a psychických síl," povedal. Sotva mesiac sa na ministerskej stoličke ohrial Roman Prymula. Od 29. októbra riadi české ministerstvo zdravotníctva lekár Ján Blatný.
Paradoxne, po Krajčího odchode začal počet hospitalizácií pacientov s COVID-19 na Slovensku klesať. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura, o ktorom sa mimochodom rozpráva ako o jednom z možných Krajčího náhradníkov. To, čo prezradil o aktuálnej situácii počas druhej vlny pandémie koronavírusu na Slovensku, si prečítajte v NAŠEJ GALÉRII.
Mohlo by vás zaujímať: