Reklama

Majú toho DOSŤ! Kroky koalície sú podľa odborníkov NEFÉROVÉ a NEČESTNÉ: Takto sa rozhodli KONAŤ

Reklama

Odborníci z prostredia justície a práva sa za krátke obdobie už druhý raz postavili proti vláde. Tentoraz poukazujú na možné zneužívanie pandémie koronavírusu na presadzovanie zákonov, ktoré s núdzovým stavom nesúvisia. Počas prijímania protipandemických opatrení vraj dochádza aj k neodôvodneným zásahom do ľudských práv! Pod výzvu sa už podpísalo 168 signatárov, vrátane renomovaných a známych mien.

Sudcovia, advokáti a príslušníci ďalších právnických profesií vo výzve sformulovali výhrady k viacerým udalostiam, ku ktorým došlo a ktoré majú mať za následok porušovanie princípov právneho štátu! „Dochádza k ústavným zmenám, ktoré vôbec s núdzovým stavom nesúvisia a v rámci ktorých parlament obral Ústavný súd o významnú právomoc preskúmavať súlad ústavných zákonov,“ myslí si advokátka a bývalá dlhoročná zástupkyňa Slovenska pre Európsky súd pre ľudské práva Marica Pirošíková.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Brífing predsedu vlády Igora Matoviča a ministra financií Eduarda Hegera.

    Extrémne riskantné je podľa právnikov aj využívanie skrátených legislatívnych konaní. V roku 2020 ich vraj bolo takto prijatých viac ako 60. „Ignorujú sa pravidlá legislatívneho procesu,“ povedal vysokoškolský pedagóg Branislav Fábry (43). Zo sudcov sa k výzve pripojila aj členka súdnej rady Marcela Kosová: „Kroky výkonnej a zákonodarnej moci majú cez súdnictvo negatívny dosah na občanov.“

    Bývalý podpredseda Ústavného súdu Eduard Bárány (65) pod výzvou síce nie je podpísaný, ale je s ňou stotožnený: „Obsah tejto výzvy mi je veľmi blízky. Právne úpravy v skrátenom legislatívnom konaní v rámci núdzového stavu, ktoré ovplyvnia životy ľudí na desaťročia, sú hlavná nehoráznosť.“

    Zdroj: Pavel Neubauer

    Bývalému podpredsedovi Ústavného súdu Eduardovi Báránymu je výzva právnikov a sudcov blízka.

    K výzve sa pripojilo celkovo 66 sudcov vrátane troch sudkýň Najvyššieho súdu ako aj Pavla Juhása, ktorý je predsedom senátu súdu v prípade objednávky vraždy Sylvie Volzovej, z ktorej je obžalovaný Pavol Rusko (57). Svoj podpis dal aj sudca Branislav Harabin riešiaci prípad Gatex Mariana Kočnera (57). Medzi signatármi je 90 právnikov vrátane Jána Čarnogurského ml., obhajcu Aleny Zsuzsovej (46) Štefana Neszméryho a za akademickú obec je podpísaný aj bývalý elitný vyšetrovateľ Jaroslav Ivor (68)! K výzve sa pripojili tiež prokurátori a osoby z ďalších právnických profesií.

    Pokračovanie na druhej strane.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ako to bude ďalej s očkovaním? Krajčí a Matovič o VŠETKÝCH detailoch vakcín!

      „Najväčším problémom je, že opatrenia sa prijímajú celoplošne bez ohľadu na významné regionálne rozdiely v počte nakazených. Pokiaľ ide o súčasné celoplošné testovanie poukazujem na absolútne ignorovanie hlasu odborníkov, ktorí upozorňujú na plytvanie ľudskými zdrojmi a ohrozenie verejného zdravia,“ povedala Pirošíková. Odkazuje v tomto ohľade na upozornenia odborníkov, že združovanie ľudí pri čakaní na odber pri plošnom testovaní je rizikové pre šírenie vírusu, pretože tu už cirkuluje oveľa infekčnejší britský variant. Preto odborníci odporúčajú testovať len v miestach s najvyšším výskytom, rizikových prevádzkach, či strategických podnikoch.

      Protipandemické opatrenia sa často vláde dokonca vymknú spod kontroly. Zákaz vychádzania bol na Slovensku do 24. januára a novými opatreniami je zákaz vychádzania nariadený od 27. januára. Dva dni teda ostali niekde vo vzduchoprázdne. To je už však podľa ministra obrany Jaroslava Naďa po včerajšom rokovaní vlády vyriešené. „Na základe jedného rokujúceho sa jednoducho posunul termín, aby mali ľudia dlhší čas na pretestovanie.“ Naď navyše tvrdil, že si túto skutočnosť všetci uvedomili už v nedeľu, nechceli však pre to posúvať tlačovú konferenciu na neskôr.

      Marica Pirošíková hovorila okrem iného aj o porušovaní ľudských práv zo strany koalície. Jej názor na túto tému si prečítajte v NAŠEJ GALÉRII.

      Anketa

      Myslíte si, že koalícia zneužíva zrýchlené legislatívne konanie?

      Mohlo by vás zaujímať: