Niekdajší šéf rezortu kultúry si myslí, že výsledky prezidentských volieb sú odrazom a dôsledkom slovenskej straníckej, parlamentnej a vládnej politiky a logicky ovplyvnia ďalší politický vývoj.

"Ak by som to mal zjednodušiť a zároveň vysloviť jeden z dôvodov jej úspechu, tak poviem, že súčasné panoptikum našej politiky tvorené hlavne postavami konfliktných mužov v spektre psychiatrických definícií od narcisa, cez mača a až po psychopata stvoril túžbu ľudí po niečom inom," uviedol pre denník SME.

A do tejto túžby zapadlo podľa neho pokojné sebavedomie inteligentnej ženy s pevnými názormi ako jej naplnenie.

"Áno, aj nahnevanosť Fica, záchvaty Danka, krikľúnstvo Matoviča, arogancia Sulíka, dvojtvárnosť Pellegriniho, hulvátstvo Harabina a silovosť Kotlebu otvorili pokojnej Zuzane Čaputovej cestu do prezidentského paláca," myslí si v súčasnosti nezávislý poslanec.

Bývalý minister kultúry Marek Maďarič si myslí, že tí, ktorí nominovali Šefčoviča na prezidenta, dodnes nepochopili vraždu novinára a jej kontext.
Zdroj: MARTIN DOMOK

"Avšak, kým ešte pred piatimi rokmi, malo status quo alias stabilita príťažlivosť pre veľký počet priaznivcov, dnes kráča evidentne proti duchu doby. A práve na to najviac dopláca Maroš Šefčovič, ktorý by sám o sebe bol solídnym prezidentom," zhodnotil Maďarič.

Šefčovič dopláca na to podľa neho nielen preto, že ho navrhol Smer, symbol súčasného stavu, ale aj pomýlenou stratégiou, že ak bude frázovito hovoriť o tom, ako má Slovensko vyzerať o dvadsať rokov a obíde problémy prítomnosti, že ho ľudia prijmú ako vizionára zmeny a šíriteľa zmieru.

"Lenže lepšia budúcnosť sa naozaj nedá načrtnúť bez poctivého pomenovania súčasných alebo nedávno minulých problémov. A veľkým problémom prítomnosti, ktorý si Šefčovič dobrovoľne naložil na plecia, je to, že tí, ktorí ho nominovali na prezidenta, dodnes nepochopili vraždu novinára a jej kontext ako zlomový bod našej politiky," skonštatoval.


Ako sám Maďarič uviedol, ide tak o bod, do ktorého sa zlievajú aj mnohé závažné kauzy, o ktorých písal Ján Kuciak . Či už je to Kočner, Bašternák alebo dotácie pre farmárov. Rovnako mu nepomáhajú ani jeho nepresvedčivé a vyhýbavé odpovede na tieto otázky. Tie ho podľa Maďariča definujú ako kandidáta, ktorý neprináša tú zmenu, po ktorej ľudia túžia.

"V Smere sa síce môžu utešovať, že majú kandidáta v druhom kole, no výsledok, že neoslovil ani všetkých jeho voličov, musí byť varujúcim signálom. Iste, veľa môže ísť na vrub kampane, ktorá premárnila Šefčovičovu relatívne dobrú východiskovú situáciu, keď mal aj podporu uznávaných politikov z opačného brehu, napríklad Eduarda Kukana," nešetril kritikou Maďarič. "Lenže na Súmračnej sa rozhodli urobiť z eurokomisára tancujúceho smeráka a výsledkom je ani ryba ani rak. A určite mu k sympatiám voličov nepomohla ani medvedia služba premiéra Pellegriniho, ktorý ho chytrácky podporil v príhovore pred moratóriom a výhovorky, že predsa nikoho nemenoval, boli len dovŕšením známeho prístupu, že ak mi to nemôžete dokázať, tak sa skutok nestal," dodal na záver.