Nový šéf Najvyššieho súdu v rozhovore pre Denník N prezradil, že pochádza zo sudcovskej rodiny a už jeho starý otec pôsobil ako sudca v medzivojnovom období. Samotný Šikuta vykonáva funkciu sudcu od roku 1986, pričom na spomínané obdobie podľa jeho slov celkom paradoxne on, ani jeho rodičia neboli členmi komunistickej strany. Ako sám uviedol, dokonca ani za čias totality nemusel pri svojom sudcovskom rozhodovaní riešiť kompromisy so svedomím. “V občianskoprávnych veciach sme takúto dilemu nemali. Ak sa pozriete na občianske právo, tak sa v zásade nemení. Vychádza ešte z rímskeho práva,” hovorí.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala nového predsedu Najvyššieho súdu SR.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala nového predsedu Najvyššieho súdu SR.
Zdroj: Martin Baumann

V časoch komunizmu sudcovi chýbala najmä možnosť cestovať, ktorú po páde režimu využil pri štúdii ľudských práv. Na Európskom súde pre ľudské práva napokon pôsobil od roku 2004 dlhých jedenásť rokov a ako sám priznáva, práve toto obdobie bolo podstatnou časťou jeho profesionálneho života. “Veľa mi to dalo po odbornej stránke. Bola to sudcovská práca, ale úplne iná. Bol som súčasťou medzinárodného kolektívu a aparátu zo 47 krajín, rôznych náboženstiev, kultúr, zvykov. Takže aj ľudsky to bolo veľmi obohacujúce,”priznal.

Hoci má Šikutá už 59 rokov, veľký kariérny míľnik ho ešte len čaká. A pred týmto mužom dnes stojí neľahká úloha očisty slovenskej justície. Podľa Šikutu je pritom dnes situácia na Najvyššom súde SR taká napätá, že sa ľudia navzájom ani nezdravia. “Nezdravia sa. Je tu veľa falše, intríg, prižmurujú sa oči, vládne tu falošná kolegialita. Nehovorím, že inde to nie je. Všade sa nejaký problém vyskytne. Ale rozdiel je v tom, že v Štrasburgu, ak sa vám niečo podarí, tak vám kolegovia prajú. Povzbudzujú sa navzájom, pretože každý z nás takéto povzbudenie potrebuje,”opísal súčasné pomery.

Ján Šikuta - predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky
Ján Šikuta - predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky
Zdroj: Martin Baumann

Napriek tomu je však nový šéf Najvyššieho súdu dnes pripravený pustiť sa do komplexnej justičnej očisty. “Čo je očista? Podľa mňa je to predovšetkým výber nových sudcov. Dnes je totiž legislatíva nastavená tak, že sudcu sa môžete „zbaviť“, len ak ho potrestá disciplinárny súd alebo spácha úmyselný trestný čin. Je to teda veľmi ťažké, a to je realita. Ktokoľvek môže mať akékoľvek vyhlásenia. Nepustí nás ústava a zákon, pokiaľ sa nezmení. Ak tu budú podozrenia na korupciu pri ďalších sudcov, je možné podať návrh na prerušenie výkonu sudcu. Ale podstatu očisty vidím cez výber kvalitných nových ľudí. A tu musia byť výberové komisie garantom kvality tohto výberu,”povedal. Kompletný rozhovor s Jánom Šikutom nájdete na stránkach Denníka N.