Napriek podozreniam, ktorým v posledných týždňoch svojho života Lučanský čelil, mnohí spolupracovníci ho považovali za priateľa, a tak je prirodzené, že by sa radi zúčastnili aj poslednej rozlúčky.

Hromadnú udalosť však neumožňuje mimoriadne vážna pandemická situácia, ktorá v súčasnosti obmedzuje účasť na pohreboch na maximálne šesť osôb. „Do počtu šesť sa pri obrade pohrebu, krstu či sobášneho obradu nezapočítavajú osoby, pre ktoré je táto účasť výkonom povolania. Ide napríklad osoby vykonávajúce obrad, prenos truhly, pochovávanie a podobne," píše sa na stránkach úradu verejného zdravotníctva.

O účasť na pohrebe pritom prejavila záujem aj bývalá ministerka vnútra a Lučanského exkolegyňa Denisa Saková (44). „Uvidíme. Možno by nám pán Mikas mohol dať výnimku, keď už dal výnimku na to, aby nakazení poslanci išli do parlamentu," neodpustila si uštipačnú odpoveď na otázku, ako sa chce za súčasných obmedzení pohrebu zúčastniť. 

Ešte väčším problémom ako účasť niekoľkých blízkych spolupracovníkov však môže byť vysoký záujem zo strany verejnosti, ktorý rezonuje najmä na sociálnych sieťach. „Evidujeme tieto iniciatívy na sociálnych sieťach. Chceli by sme však rodinu p. Lučanského, no najmä verejnosť poprosiť, aby nezabúdali na aktuálne platné opatrenia (zákaz vychádzania, zákaz pohybu medzi okresmi a pod.) v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemickou situáciou. Veríme, že každý, kto si chce uctiť pamiatku generála Lučanského, si nájde spôsob ako to urobiť dôstojne aj bez toho, aby dochádzalo k porušovaniu opatrení," odkázala hovorkyňa ministerstva vnútra Barbara Túrosová s dôvetkom, že pohreb je plne v réžii Lučanského rodiny. 

Podľa úradu verejného zdravotníctva však existuje možnosť, ako by sa na poslednej rozlúčke s nebohým exprezidentom policajného zboru mohlo prísť rozlúčiť aj viac ako iba šesť osôb. „V prípade nevyhnutnej potreby presiahnuť počet 6 osôb je nutné splniť podmienku, že v čase začiatku výkonu obradu budú mať všetci účastníci negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19, nie starší ako 12 hodín, a zároveň musí byť obrad ohlásený na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, a to najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, s presným určením času a miesta jeho konania," uviedol Marek Eliáš z úradu verejného zdravotníctva. 

Prečítajte si tiež: