LIMUZÍNA cez pol Európy? Ministerka ŠIMKOVIČOVÁ vysvetľuje KONTROVERZNÝ krok
5. 4. 2025, 10:59 (aktualizované: 6. 4. 2025, 6:44)

Zdroj: TV Markíza
Slovenská ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa ocitla pod paľbou kritiky po tom, čo televízia Markíza a portál tvnoviny.sk informovali, že počas oficiálnej cesty do Talianska si nechala dopraviť vládnu limuzínu až z Bratislavy.
Zdroj: TV Markíza
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian
Galéria k článku
Zatiaľ čo zvyšok delegácie, vrátane prezidenta Petra Pellegriniho, využil štandardné služby slovenského veľvyslanectva, Šimkovičová sa rozhodla pre iný, „exkluzívnejší“ spôsob prepravy.
Ministerka však celú situáciu rázne obhajuje. V reportáži pre TV Markíza vysvetlila, že išlo o štandardný postup pri oficiálnych zahraničných cestách členov vlády, a rozhodnutie nevidí ako mrhanie verejnými prostriedkami. „Tak iba poslali auto,“ zhodnotila stručne s tým, že to bolo „hlavne z bezpečnostných dôvodov“. Podľa nej je bežné, že členovia vlády prichádzajú individuálne a plnia vlastnú pracovnú agendu:
Šimkovičová: Toto absolútne nie je papalášizmus
„My nie sme autokarový zájazd. Aj pán minister zahraničných vecí prišiel neskôr – neviem, či dnes alebo včera – pretože sa dnes pripojil k delegácii. Tak ako každý minister alebo každý člen vlády má svoju agendu, tak ju mám aj ja.“

Ministerka zároveň odmietla, že by jej kroky boli papalášske, a vyjadrila rozčarovanie z verejnej debaty, ktorú podľa nej do veľkej miery podnecujú médiá: „Toto absolútne nie je papalášizmus. Nikdy som sa tak necítila a nikdy som to ani neuznávala. Ale žiaľ, spoločnosť je takto nastavená – a možno aj práve médiami motivovaná. Je mi z toho smutno.“
Zdroj: TV Markíza
Minister kultúry Martina Šimkovičová vysvetľuje pre Jána Tribulu z TV Markíza dôvody, ktoré ju viedli k tomu, že si z Bratislavy nechala doviesť vládne vozidlo do Ríma.
Podľa reportáže, limuzínu ministerke do Ríma priviezol šofér z jej rezortu, ktorý kvôli tomu precestoval viac ako 1 000 kilometrov. Zatiaľ čo ostatné ministerstvá a prezident využili autá objednané priamo z Talianska prostredníctvom ambasády, kultúrna rezortná šéfka si vyžiadala vlastné vozidlo.
Etický a finančný rozmer
Hoci z právneho hľadiska mohol byť tento krok v poriadku, otázky verejnosti aj opozície sa zameriavajú najmä na etický a finančný rozmer. V čase, keď sa hovorí o šetrení a transparentnosti, vyvoláva takáto forma zahraničnej návštevy dojem odtrhnutosti od reality.


Zdroj: Facebook/Blog investigatívnej žurnalistiky
Ako to celé dopadne a či ministerstvo zverejní podrobnosti o nákladoch na dopravu limuzíny, zostáva zatiaľ nejasné. Jedno je však isté – luxusná jazda do Ríma bude ešte dlho rezonovať nielen v kultúrnych kruhoch.