Po LENGVARSKÉHO slovách o POLITICKEJ KORUPCII prichádza ŠOK: Heger posiela NEKOMPROMISNÝ ODKAZ!
3. 3. 2023, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:53)

Zdroj: TASR
Zakliate zdravotníctvo! Od vzniku Slovenskej republiky sa podarilo zotrvať na čele tohto rezortu celé funkčné obdobie iba dvom politikom. Nad „ministrovaním“ definitívne zlomil palicu aj brigádny generál Vladimír Lengvarský (53). Prezidentka Zuzana Čaputová (49) jeho rozhodnutie akceptovala a rozhodla, kto ho nahradí vo funkcii.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Vladimír Lengvarský náhlymi slovami o odchode prekvapil už v stredu. „Vzhľadom na situáciu, ktorá je v poslednom čase, a niektoré pochybnosti o výkone mojej práce som pripravený podať žiadosť o ukončenie môjho poverenia,“ zdôvodňoval rozhodnutie minister a po spoločnom stretnutí so Zuzanou Čaputovou (49) svoj úmysel potvrdil.
VIDEO Minister Lengvarský: Nebudem ďalej pracovať v takomto prostredí!

Zdroj: TASR
Zdôraznil, že mu záleží na tom, aby sa dokončili rozpracované projekty v takom náročnom rezorte, akým je zdravotníctvo, avšak bez politickej korupcie, čestne a pravdivo. „Prežil som toho veľa, ale v tomto nastavení, keď je dehonestovaná práca mojich kolegov, napriek tomu, že v Pláne obnovy je naše ministerstvo premiantom, a napriek tomu, že sa do zdravotníctva podarilo dostať o miliardu eur navyše, nebudem ďalej pracovať pod tlakom v takomto prostredí, ktoré je v súčasnosti škodlivé, plné politickej korupcie a politickej neskúsenosti,“ kritizoval minister prostredie v rezorte. Pod pojmom politická korupcia rozumie Lengvarský "dosadzovanie ľudí bez odbornej spôsobilosti." Proti tomu sa však rázne ohradil premiér Eduard Heger.
Ministerstvo bude viesť krízový manažment a do funkcie prvého štátneho tajomníka vymenujú patológa Michala Palkoviča z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Čaputová poverí vedením rezortu zdravotníctva dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera. K odobratiu poverenia Vladimírovi Lengvarskeho by malo prísť dnes.
VIDEO Exminister Zajac: Prečo sa v zdravotníctve neustále striedajú ministri!

Podľa exministra Rudolfa Zajaca (72) sa odchodom Lengvarského v zdravotníckom rezorte veľa nezmení. „Či Lengvarský odíde dnes, alebo zajtra, alebo o pol roka, je vlastne jedno,“ vyhlásil expolitik, podľa ktorého je nepodstatné aj to, kto bude rezort viesť do predčasných volieb. „Nepomohlo by ani to, ak by na to nahovorili kríženca Old Shatterhanda s Einsteinom. V tom prostredí a v agónii, v ktorej sa vyskytuje táto vláda, a pri tých spôsoboch, ktoré zaviedli do vládnutia, sa pri zdravom rozume nedá očakávať, že by sa za ostávajúce obdobie troch či päť mesiacov mohlo niečo dobré podariť,“ konštatoval Rudolf Zajac.
Zdroj: Profimedia
Lex Barker, ako Old Shatterhand
„Lengvarský bol jeden deň generálom a druhý deň ministrom. Vo svojej dovtedajšej praxi sa stretával s úplne inými problémami a ten hlavný, ktorý sužuje zdravotníctvo – peniaze – prakticky nepoznal,“ vyjadril sa exminister Zajac. „Jeho predchodca Marek Krajčí si dal navyše tú námahu, aby mu škodil, čo je možné naozaj len za vlády OĽaNO – aby jeden ich nominant škodil druhému. Lengvarský len statočne ako vojak usúdil, že treba opustiť zákopy a ísť inde,“ uzavrel.
Zhovievavejší vo svojom hodnotení nebol ani ďalší exminister zdravotníctva Tomáš Drucker (44), ktorý označil pôsobenie Lengvarského, ale aj jeho predchodcu Marka Krajčího (48) za chabé. „Netvrdím, že nemá žiadne výsledky, no nebudem ani glorifikovať optimalizáciu siete nemocníc. Dlhodobo totiž kritizujem spôsob, v rámci ktorého chce štát pomocou úradníkov určovať, kde má byť ktorá nemocnica,“ konštatoval Drucker so slovami, že ide o návrat do minulosti. „Dva roky som napríklad upozorňoval na ničnerobenie na Rázsochách. A keď prišlo k Plánu obnovy, od začiatku som upozorňoval na termíny,“ pokračoval. „Netvrdím, že na ministerstve nie sú aj schopní ľudia, niečo sa určite aj urobilo. No tie výsledky sú chabé,“ nešetril kritikou Tomáš Drucker.
VIDEO Exminister Zajac: Prečo sa v zdravotníctve neustále striedajú ministri!

Naopak, bývalá predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (39) ostala Lengvarského rozhodnutím zaskočená. „Od svojho nástupu mu totiž ľudia zo strany, ktorá ho nominovala, hádžu polená pod nohy, otvorene sa proti nemu od začiatku staval Igor Matovič aj Kresťanská únia s bývalým ministrom, ktorého ľudia aktívne pracovali na tom, aby podryli ministra Lengvarského a rehabilitovali Marka Krajčího,“ napísala Bittó Cigániková v stanovisku. Zároveň dodala, že práve Krajčího manažovanie pandémie ochorenia COVID-19 bolo katastrofálne.
Politológ Miroslav Řádek označil Lengvarského rozhodnutie za nejasné. „Odchádza už ako minister vlády v demisii, kde by aj tak nemohol robiť prakticky žiadne zásadnejšie rozhodnutia. Súčasne je málo pravdepodobné, že by išlo o vynútený odchod z vládnej koalície ako súčasť politických dohôd v jej vnútri,“ zamýšľal sa politológ s tým, že koniec vo funkcii môže byť forma nátlaku na presadenie jeho rozhodnutí v zdravotníctve alebo aj reakciou na to, že sa mu presadiť nepodarili. Podľa politológa existuje aj možnosť, že sa mu v krátkej budúcnosti otvára šanca na pôsobenie v zaujímavej funkcii v zahraničí.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zuzana Čaputová prijala v prezidetskom paláci ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského.
Koniec Lengvarského vo funkcii vníma s obavami aj Asociácia nemocníc Slovenska. Môže to vraj narušiť viaceré projekty v rámci Plánu obnovy. „Minister nemal nikdy problém sa s nami stretnúť a rokovať o čomkoľvek, čo nebolo posledných 20 rokov bežné,“ povedal šéf asociácie Marian Petko. Vyjadril sa aj k projektom výstavby nových nemocníc z Plánu obnovy, teda nemocnice Rázsochy a nemocnice v Martine: „Nevieme, či sa to dá stihnúť.“
Zdroj: EMIL VAŠKO
Politológ Miroslav Řádek v štúdiu PLUS 7 DNÍ v Bratislave.
V histórii Slovenskej republiky sa podarilo zotrvať vo funkcii ministra zdravotníctva počas celého funkčného obdobia iba dvom politikom. Prvým bol lekár Ľubomír Javorský, ktorý na ministerskom poste pôsobil v čase tretej Mečiarovej vlády v rokoch 1994 až 1998. A druhým bol Rudolf Zajac za vlády Mikuláša Dzurindu. Odvtedy je tento rezort ako zakliaty a každý minister vydrží vo funkcii maximálne dva roky.
„Rezort zdravotníctva patrí medzi rezorty s najvyšším počtom ministrov, pretože sa v ňom kumulujú záujmy viacerých biznis skupín a súčasne ide o politiku, pri ktorej je najvyššia citlivosť verejnej mienky,“ dodal Miroslav Řádek. „Zdravie patrí medzi najcitlivejšie témy medzi ľuďmi a spokojnosť s ním patrí medzi najnižšie spomedzi všetkých verejných politík,“ uzavrel politológ.