Andrea Kalavská o KORONAVÍRUSE: S príznakmi nechoďte k lekárovi!
29. 2. 2020, 12:20 (aktualizované: 11. 7. 2024, 23:01)

Ako veľmi je nebezpečný koronavírus? Kým jedna skupina obyvateľov už panikári, druhá k problému, ktorý rieši celý svet, pristupuje s chladnou hlavou. Na rozvahu upozorňuje aj odborníčka na cudzokrajné choroby a exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (42). Tá v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ prezradila, čo čaká Slovensko v najbližších týždňoch a ako sa chrániť pred hroziacou epidémiou!
Zdroj: Jakub Kubala
Zdroj: Jakub Kubala
Zdroj: Július Dubravay
Galéria k článku
Myslíte si, že Slovensko by malo šancu zvládnuť skutočnú, masovú epidémiu s tisíckami nakazených?
Obrovskú epidémiu, tak ako ju opisujete, by mala problém zvládnuť akákoľvek krajina. Na druhej strane, keď sledujem kroky Slovenskej republiky, myslím, že ministerstvo zdravotníctva, hlavný hygienik, nemocnice, ministerstvo vnútra, ako aj ostatné rezorty robia najlepšie, ako vedia. Som toho názoru, že nie je dôvod šíriť paniku, no zároveň je lepšie prijímať viac preventívnych opatrení, resp. prísnejšie preventívne opatrenia ako potom lamentovať...
Máte teda pocit, že na Slovensku podceňujeme situáciu?
To vôbec nie.
Zdroj: Jakub Kubala
Andrea Kalavská - bývalá ministerka zdravotníctva SR.
Zatiaľ na Slovensku nebol potvrdený žiaden prípad koronavírusu. Existuje však podľa vás reálna šanca, že by na Slovensku skutočne nebol nikto infikovaný?
To, kedy sa u nás koronavírus objaví, je otázka dní, možno hodín. Pri tomto type ochorenia človek môže byť infekčný ešte pred nástupom klinických prejavov. Taktiež infekcia môže prebiehať len s minimálnymi príznakmi, a to znamená, že imunitný systém infikovanej osoby sa s vírusom vyrovná sám, len s miernymi príznakmi ochorenia.
Prijímame preventívne opatrenia na Slovensku dostatočne rýchlo?
Z môjho pohľadu áno. Som presvedčená, že hlavný hygienik a ministerstvá robia všetko, čo je v ich silách.
Čo čaká Slovensko v najbližších dňoch a týždňoch?
V prvom rade treba ľudí upokojiť. Treba vysvetliť, čo je to koronavírus. Známi sa ma pýtajú, či treba nakupovať zásoby potravín, drogérie atď… Takže dôležité posolstvo znie: Koronavírus spôsobuje ochorenie, ktoré u drvivej väčšiny mladých zdravých ľudí prebehne bez závažnejších komplikácií a jednoducho sa z neho vyliečia.
Prečo teda tá panika a toľko bezpečnostných opatrení?
Problém je v tom, že tento vírus sa veľmi rýchlo šíri. Navyše pre starších ľudí, ktorí majú viacero zdravotných problémov, predstavuje skutočné riziko. Ale ešte raz. Úmrtnosť je pomerne nízka, cca 2 až 3 % . Treba si tu uvedomiť, že toto číslo nám hovorí o počte úmrtí u ľudí, u ktorých bol koronavírus potvrdený, a ako som už spomínala, je tu aj možnosť, že váš imunitný systém sa s koronavírusom vyrovná a ani vy sám neprídete na to, že ste boli infikovaný. To znamená, že v skutočnosti úmrtnosť môže byť ešte nižšia.
Na Slovensku bude zriadený krízový štáb, ktorý bude mať právo vyhlásiť „núdzový stav“. Núdzový stav môže v preklade znamenať, že dôjde k obmedzeniam základných práv a slobôd - obmedzenie pohybu, prípadne až domáce väzenie. Je situácia skutočne taká vážna?
Vírus sa veľmi rýchlo šíri a, samozrejme, ak by sme mali na Slovensku obrovský počet nakazených, potom je také opatrenie na mieste. Verím však, že k tomu nedôjde.
Zdroj: MATEJ KALINA
Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Čo robiť v prípade, že človek dospeje k podozreniu, že by mohol mať koronavírus?
Správať sa zodpovedne. Ostaňte doma a stráňte sa ľudí. Kontaktujte lekára telefonicky, ideálne prostredníctvom zriadených liniek. (informovať sa môžete: novykoronavirus@uvzsr.sk, 0917 222 682 a 0918 659 580) Nie je nič horšie, ako keď sa prudko infekční ľudia vyberú sami do nemocnice. Nakazíte ostatných a ešte aj zdravotný personál, a ak nám ochorejú lekári, ktorých je už teraz nedostatok, kto bude liečiť?
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Ak teda nadobudnem podozrenie, že mám koronavírus, nemám ísť do nemocnice?
Presne tak! Žiadne „pre istotu sa idem otestovať“. Pri víruse je najpodstatnejšia izolácia chorých a je jedno, či majú koronavírus alebo chrípku. Odporúčam kontaktovať lekára telefonicky.
Ako sa pred koronavírusom chrániť?
Tak ako proti chrípke. Veľa vitamínov, tekutín, často si umývať ruky mydlom. Smrkať do jednorazových vreckoviek, ktoré ihneď odhodíte do koša, dbať na hygienu rúk, nedotýkať sa slizníc - oka, nosa alebo úst a vyhýbať sa spoločenským podujatiam (veľkej koncentrácii ľudí) a, samozrejme, dodržiavať pokyny hlavného hygienika.
Zdroj: Maro? ?ern?
Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Ako prebieha liečba, ak sa infikujeme?
Tu je problém, že nemáme kauzálnu liečbu, čo znamená, že liek de facto neexistuje. V tomto prípade čakáme, že váš imunitný systém to zvládne a liečba je viac-menej iba podporná. Vírus začína byť nebezpečný, až keď prerastie do vážneho respiračného ochorenia, akým je napríklad zápal pľúc, zlyhanie pľúc, ako aj ďalších orgánov.
Zhrňme si to. Vírus vo väčšine prípadov nie je nebezpečný a mnohokrát si s ním náš organizmus poradí sám, prípadne s ľahkou podpornou liečbou. Hovoríte, že nebezpečný je, až keď prerastie do zápalu pľúc. Na zápal pľúc predsa lieky máme – antibiotiká. V čom teda spočíva nebezpečenstvo?
Ako som povedala, ak ste mladý a zdravý človek, ochorenie bude mať pravdepodobne u vás priebeh ako chrípka. Približne v 20 % prípadov však môže mať ochorenie aj ťažší priebeh vyžadujúci si hospitalizáciu a z toho 2 až 3 % zomrie. Treba si uvedomiť, že zomierajú najmä starší ľudia 60 - 80 rokov, ktorí trpia inými chronickými chorobami ako napr. srdcovo-cievnymi, cukrovkou atd… Zápal pľúc však môže byť aj vírusový, aj bakteriálny, na bakteriálny účinkujú antibiotiká, na vírusový antibiotiká neúčinkujú. Pri infekcii koronavírusom dochádza k oslabeniu imunitného systému, keď môže prísť k bakteriálnej superinfekcii.
Zdroj: Martin Baumann
Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Hovoríte, že hospitalizáciu si môže vyžadovať až 20 % pacientov. To je však obrovské percento, ktoré predpokladám, náš zdravotný systém nemá šancu kapacitne zvládnuť. V praxi by to teda mohlo znamenať, že mnoho ľudí sa nedostane k potrebnej zdravotnej starostlivosti a úmrtnosť bude u nás prudko stúpať.
Vidíte to veľmi čierne. Treba si uvedomiť, že áno, 20 % môže mať ťažší priebeh, ale hovoríme o dvadsiatich percentách z množstva ľudí, u ktorých sa naplno prejavili príznaky ochorenia a jasne sme u nich detekovali nákazu koronavírusom. Ako som spomínala, obrovské percento nakazených sa pravdepodobne dostane z koronavírusu aj bez lekárskej pomoci.
Pre koho je teda vírus najviac nebezpečný?
Pre dôchodcov, ľudí s chronickými chorobami, tehotné ženy…
Spomínali ste, že ideálne je v prípade nákazy ostať doma a privolať si lekársku pomoc telefonicky. Poraďte nám teda, ako to správne vyhodnotiť. Kedy je vhodné povedať si - je to so mnou zlé, nemal by som vychádzať z domu?
Tieto veci už opísal hlavný hygienik a úrad verejného zdravotníctva. V každom prípade, ak máte nádchu, kašeľ, teploty či bolesti kĺbov, rozhodne ostaňte doma. Pite veľa tekutín, berte vitamíny, dezinfikujte povrchy a, samozrejme, nezúčastňujte sa na žiadnych spoločenských aktivitách! To, či môžete mať koronavírus, závisí od vašej cestovateľskej anamnézy a vašich kontaktov za posledných 14 dní.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Ľudia v mnohých krajinách doslova rabujú lekárne a vykupujú všetky možné vitamíny a lieky. Má to teda zmysel, pomôže sa „zavitamínovať“?
Ale iste, vitamíny pomôžu budovať imunitu, ale vykupovať lekárne je nezmysel.
Aká je inkubačná lehota koronavírusu?
Obvykle 7 až 8 dní, najviac 2 týždne. Čo je však pri tomto víruse nebezpečné, že vírus roznášate aj v čase, keď ešte nemáte žiadne priame príznaky choroby. Samozrejme, po prepuknutí ochorenia ste oveľa infekčnejší.
Zdroj: Dano Veselsk?
Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Zažili ste vo svojej praxi niečo podobné koronavírusu?
Žila som Ázii, keď sa šíril Sars.
Kedy môžeme očakávať zlepšenie, ako sa koronavírusu zbaviť?
Základom je identifikovať a izolovať zdroj nákazy… Zase poviem len toľko, aby ste minimalizovali šírenie vírusu. Zároveň môžu pomôcť aj klimatické podmienky, väčšie sucho, viac slnka (viac uv žiarenia) zhoršia podmienky na šírenie vírusu.
Nejaký odkaz pre čitateľov na záver?
Koronavírus je vírus, veľmi rýchlo sa šíriaci, no smrtnosť je pomerne nízka. My ľudia sa musíme správať zodpovedne, ak sa u nás začnú prejavovať príznaky podobné chrípke, treba zostať doma, izolovať sa a pri podozrení na koronavírus telefonicky kontaktovať infolinky. Tiež by som v rámci preventívnych opatrení odporučila necestovať do oblastí, kde sa vírus šíri a asi aj celkovo obmedziť cestovanie a minimalizovať účasť na veľkých spoločenských podujatiach.
Mohlo by vás zaujímať: