Reklama

Lengvarský EXKLUZÍVNE o výpovediach lekárov a vzťahoch s Matovičom: Už nechce moje odvolanie!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lekári odmietajú stiahnuť výpovede, Lengvarský EXKLUZÍVNE: Čo čaká pacientov od decembra?
    Reklama

    Už len pár dní zostáva do konca novembra, kedy lekárom uplynú výpovedné lehoty a slovenským nemocniciach reálne hrozí, že zostanú bez 2100 lekárov. Na čo sa majú pripraviť pacienti a prečo Lekárske odborové združenie (LOZ) stále odmieta snahy ministerstva o zmierenie? Šéf rezortu Vladimír Lengvarský (53) v exkluzívnom rozhovore tiež prezradil, že nie všetky návrhy Igora Matoviča sú zlé a či sa nebojí, že ho odpočúvajú.

    Odborári považujú návrh vášho memoranda len za prázdne sľuby a tvrdia, že nerieši ich požiadavky. Čo vy na to?

    - Memorandum a termíny, ktoré sú pri jednotlivých úlohách, vnímame ako dohodnuté, pretože bolo niekoľko stretnutí vrátane dvoch vypočutí na zdravotníckom výbore. Čakáme ešte na oficiálnu odpoveď LOZ, v čom zhoda nie je a podľa toho sa budeme snažiť rokovať ďalej tak, aby to memorandum spĺňalo ich požiadavky. 

    V čom konkrétne je stále problém?

    - To, čo mohlo byť splnené rýchlo, to aj bolo. Navýšili sa platy sestier, platy lekárov. Tam je problém, pretože LOZ má trochu iné predstavy o výške platov. Dohodli sme sa s ministrom financií, že budú započítavané roky praxe nielen pre lekárov a sestry, ale aj pre ostatný zdravotnícky personál – záchranári, praktické sestry, sanitári, laboranti atď. tých povolaní je 25. Všetky tie ostatné veci sú legislatívne náročnejšie. My sme na tom začali robiť už pred memorandom. Dobre vieme, že máme nedostatok personálu, že treba zjednodušiť vzdelávanie lekárov, že treba dofinancovať nemocnice, že je potrebné navýšiť počet študentov na lekárskych fakultách. Tie veci sa už diali predtým a komplexne do seba zapadajú. Nedá sa povedať, že jeden bod sa dá vyriešiť jedným dátumom, hoci sú dohodnuté.

    Prečo teda lekári stále nie sú spokojní? Kde to viazne?

    - Musíme sa ešte stretnúť. Ja vnímam to , čo bolo aj medializované, že je tam príliš veľa subjektov, ktoré majú byť pod memorandom podpísané. Ak to chceme spraviť tak, ako v roku 2011, keď sa podpisovalo memorandum medzi vládou, pani premiérkou Radičovou a LOZ, tak z toho memoranda sa nesplnilo nič. Veľa vecí sme splnili teraz, vrátane zarátavania rokov praxe a chceme pokračovať ďalej. Situáciu v zdravotníctve vnímame ako nie veľmi dobrú a požiadavky LOZ sú v podstate legitímne, len asi každá strana má teraz inú predstavu o tom, ako by sa mali splniť. V čom sa nezhodneme je otázka platov, ale v súčasnosti rozpočet väčšie možnosti nedáva. Budeme sa ešte snažiť rokovať s ministerstvom financií, ale všetci vieme, aká tu je situácia – inflačná kríza, energetická kríza, vojna na Ukrajine. Ale nemyslím si, že na tomto bode by to malo padnúť. Valorizačný mechanizmus tu je, to znamená, že platy budú navyšované v ďalších rokoch.

    Čiže najväčším problémom zostávajú platy?

    - Takto to vnímame, ale, ako som povedal, pri dobrom financovaní nemocníc sa aj táto otázka dá vyriešiť. 

    Zdroj: Jakub Kotian

    Na snímke predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský počas podania výpovedí lekárov v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) 29. septembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

    Podľa vás sú platy lekárov dosť vysoké?

    - Samozrejme, že nikto nie je spokojný so svojim platom. Nemocnice vychádzajú z toho, čo reálne môžu rozdať. V súčasnosti dávajú viac ako 80 percent na platy svojich zamestnancov, čo, samozrejme, neumožňuje ich ďalší rozvoj. Na projekty, ktoré by sa mohli robiť, už nie sú peniaze. Osobne si myslím, že by bolo nezodpovedné povedať: dobre, tak ja ako minister chcem teraz pre lekárov násobne viac, ktoré požaduje LOZ. Myslím si, že to, čo bolo vyrokované a schválené zákonom, je asi maximum, aké sa spraviť dá. 

    Sme však v stave, že vyše 2100 lekárom stále plynú výpovedné lehoty, ktoré uplynú 1. decembra. Čo sa stane potom?

    - Sú dve možnosti. Prvá je, že dôjde k dohode, výpovede sa stiahnu a bude sa pokračovať v štandardnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Druhá možnosť je, že lekári výpovede nestiahnu. Zatiaľ výpovede stiahli len v desiatkach, nie je to žiadne veľké číslo. Pokiaľ nedôjde k dohode, čo pevne verím, že dôjde, uvidíme to až koncom novembra. Situáciu žiadnym spôsobom nepodceňujeme. Už teraz žiadame od nemocníc informácie, akým spôsobom bude poskytovaná zdravotná starostlivosť. Urgentná zdravotná starostlivosť musí byť poskytovaná, tie ďalšie scenáre sa budú odvíjať od jednotlivých regiónov a nemocniciach a možnosti iných nemocníc tú situáciu riešiť. Pokiaľ viem, tie výpovede sú vo veľkej väčšine iba v štátnych nemocniciach. V neštátnom sektore sú výpovede minimálne. Budeme sa snažiť v jednotlivých regiónoch to dohodnúť tak, aby pacient bol ohrozený čo najmenej, resp. vôbec. Samozrejme nevylučujem to, že znova sa budú predlžovať čakacie lehoty na plánované výkony, ale stále verím tomu, že základná zdravotná starostlivosť bude zachovaná.

    Článok pokračuje na ďalšej strane.

    Dávajú výpovede aj sestry?

    - Zatiaľ sestry neevidujeme. Niektoré nemocnice mali problém, že došlo k výpovediam zo služieb, ale už došlo k dohodám. 

    Kam chcú ísť lekári, ktorí dávajú výpovede? Viacerí skončia v nemocnici Bory, čo ostatní?

    - Problém Borov sa z veľkej časti týka Bratislavy, asi z Košíc nikto do Borov nepôjde. My neskúmame motiváciu lekárov, prečo dali výpovede. To je asi každého osobná vec. Nespochybňujem ani to, že miera frustrácie z vývoja slovenského zdravotníctva tu je, napriek tomu, že ministerstvo za posledný rok a pol vykonalo veľa vecí, ktoré by mali prispieť k stabilizácii, počnúc zvyšovaním platov, cez prijatie optimalizovanej siete nemocníc, ktoré by tiež malo v systéme urobiť poriadok a zlepšiť kvalitu pre pacienta. Preto tu všetci sme, kvôli pacientovi. Myslím si, že tie veci, ktoré sa tu dlhodobo diali – finančné poddimenzovanie, malý priestor na inovácie, na infraštruktúrne projekty. Z toho asi plynie frustrácia slovenských zdravotníkov. Chodím po nemocniciach, poznám ten stav. Niekde sú pracovné podmienky veľmi zlé. Čiže ja to plne chápem, ale nie všetky veci sa dajú spraviť za rok, dva, niekedy ani tri.

    Na čo sa teda majú pripraviť pacienti po 1. decembri? Môžu byť ohrozené akútne stavy? Čo bude s operáciami, pôrodmi?

    - Urgentná zdravotná starostlivosť, medzi ktoré patrí aj pôrod, bude zabezpečená. To bude absolútna priorita, aj nám to vyplýva zo zákona. 

    Ako vieme na Slovensku zvýšiť počty lekárov?

    - Pracovali sme na tom už predtým ako memorandum vzniklo. Zjednodušili sme spôsob prihlasovania sa na atestácie, pracujeme na tom, aby sa tie programy zjednodušili, pretože LOZ namieta, že to štúdium je príliš dlhé a pre lekárov komplikované. Samozrejme musíme rešpektovať aj nariadenia Európskej komisie, ktoré hovoria o tom, aké sú minimálne lehoty pre vzdelávanie v jednotlivých špecializáciách. Navyše ministerstvo nie je to, ktoré rozhoduje, či bude niekto v špecializovanej príprave na chirurga štyri, päť alebo šesť rokov. Na to sú hlavní odborníci, odborné spoločnosti. My sme len mediátor a zberač informácií na to, aby sme ich mohli dať do vyhlášky. 

    Čo hovoríte na nápad ministra financií, ktorý chce dofinancovaním lekárskych fakúlt zvýšiť počty medikov až o 500 v ročníku?

    - To nie sú stovky medikov naviac, to sú stovky slovenských medikov, ktorí nahradia zahraničných. Tu si treba uvedomiť, že k tomu dospel systém za niekoľko rokov dozadu. Skrátka študenti medicíny zo zahraničia svojimi platbami za rok štúdia, čo je asi 10-tisíc eur, nahrádzali platby za slovenských medikov, kde štát platí cca polovicu. Preto je teraz asi 40 percent medikov zo zahraničia. Viac ich nebude len chceme upraviť ten pomer napríklad 75 ku 25 v prospech slovenských.

    Čiže je to dobrý nápad?

    - Samozrejme. Na Slovensku ostáva 83 percent medikov. To znamená, že keď bude študovať o 100 viac, tak je to o 83 lekárov navyše, keď bude medikov o 200 viac, tak je to 166 lekárov, ak to bude 500, tak to je vyše 400 lekárov, ktorí nám tu ostanú. Tu si treba uvedomiť, že keď s tým začneme od budúceho roku, tak šesť rokov trvá štúdium plus ďalšie roky atestácia. To znamená, že prvého kvalifikovaného lekára uvidíme možno o desať rokov.

    Keď sme pri Igorovi Matovičovi, ktorý ešte v lete otvorene volal po vašom odchode, už ste zakopali vojnovú sekeru?

    - Vidíte sami, že po dlhšom čase je tá spolupráca konštruktívna. Od tých rokovaní s LOZ, kde sa aktívne zúčastňoval, cez prípravu tých noriem na zvýšenie platov až po tento aktuálny návrh. Ja považujem našu spoluprácu za konštruktívnu.

    Zmenilo sa niečo?

    - Ja som nikdy naše vzťahy nevnímal ako zlé. On opakovane povedal svoj názor, ja som povedal, že s tým problém nemám, takže nevnímam to nejak tragicky.

    Otázka vášho odvolania je stále aktuálna?

    Ako zvládate ten veľký tlak, ktorý je v týchto dňoch na vašu funkciu?

    - Do istej miery som s tým rátal, keď som nastupoval. Tie funkcie predtým tiež neboli bez tlaku. Sem-tam je ten nápor väčší, najprv to bol covid, potom vojna na Ukrajine, teraz výpovede lekárov, ale je to niečo, s čím v tejto funkcii treba rátať.

    Exminister Krajčí sa v nedávnom rozhovore pre Štandard posťažoval, že v kancelárii mal plošticu. Preverili ste si, či tu nejakú nemáte?

    - Tým sa nezaoberám, či sú tu odpočúvacie zariadenia. Žiadne také veľké tajnosti sa tu nerozprávajú. Pokiaľ si to niekto chce počúvať, nech si počúva.

    Článok pokračuje na ďalšej strane.

    Tento týždeň ste vyhlásili výzvu z plánu obnovy na rekonštrukciu a výstavbu nemocníc za 212 miliónov eur. Čo by sa podľa vašich predstáv malo za tie peniaze spraviť?

    - Máme 650 nových lôžok už vládou odobrených v nemocnici v Martine. Pracuje sa na Rázsochách, kde bude tiež viac ako 650 lôžok. Táto druhá výzva je primárne určená pre nemocnice prvého a druhého typu a regionálne. Je tam veľa kritérií, ktoré sa budú zohľadňovať, spádová oblasť, počet výkonov, situácia v regióne, pripravenosť projektu, ako to pasuje do optimalizovanej siete nemocníc. Dnes je predčasné povedať, kde budú stáť ďalšie nové nemocnice. Myslím si, že bude pretlak veľmi dobrých projektov. Podľa informácií, čo máme, ich je minimálne 150. 

    V akej fáze sú Rázsochy?

    - V júli bola podpísaná zmluva s dodávateľov projektu. Sú tam veľmi striktné termíny, každý týždeň máme kontrolné dni. Veľmi pozorne to sledujeme. Raz za mesiac je stretnutie na úrade vlády. Zatiaľ nie sú žiadne problémy. Podľa zmluvy má dodávateľ 390 dní, aby projekt odovzdal, čo vychádza na jeseň budúceho roku. Chceme to však skôr, aby sa stihlo verejné obstarávanie na dodávateľa stavby, pretože prvý polrok 2024 už musia byť zmluvy na dodávateľov stavieb.

    Nová nemocnica Rázsochy by teda mohla byť kedy?

    Čo je so stratifikáciou nemocníc? Kedy sa dozvieme novú sieť nemocníc?

    - Sieť nemocníc zverejníme ešte v decembri tohto roka a potom budú mať čas do marca, dokedy budú môcť dať pripomienky. Dnes už riaditelia nemocníc vedia, v akom sú štádiu, aké programy robia, čo bude ešte potrebné dobudovať. My už dnes vieme, že napríklad bude treba dobudovať neurochirurgické pracovisko na východe Slovenska, pretože na Košický a Prešovský kraj je len jedna neurochirurgia. Čiže to nie je ani tak o rušení nemocníc, ale v niektorých prípadoch o dobudovaní. Nemocnice, ktoré budú etablované a dostanú nejakú úroveň – trojkové, štvorkové – budú musieť niektoré programy dobudovať. O rok zverejníme druhú sieť nemocníc, kde budú už aj doplnkové programy tak, aby v každom regióne bol náležitý počet postelí na každú diagnózu. 

    Budú sa rušiť pôrodnice tam, kde nebude dosť pôrodov?

    - Možné to je, pretože to povedali odborníci v pracovných skupinách, ktorí určili bezpečnú hranicu výkonov pre pacienta, ale aby aj personál bol dostatočne skúsený. Asi nikto nečaká, že v nejakej dvojkovej nemocnici okresného typu budú transplantovať obličky. Čiže ak aj bude nemocnica prvého najnižšieho typu, ale v tej lokalite bude potrebná pôrodnica, tak doplnkový program pôrodníctvo tam bude. Nemocnice vedia, na čo sa majú sústrediť, na čo majú a nemajú technológie, ľudí atď. Ten proces beží možno už druhý rok. 

    Ľudia sa nemusia báť, že keď ich nemocnica skončí ako komunitná, že sa z nej stane akýsi doliečovák?

    - To určite nie, stále je to nemocnica. Prvého typu, ale stále nemocnica.

    Vyhralo už Slovensko boj s covidom?

    - S variantom omikronu BA. 4-5 už určite áno, ale covid nie je jediné ochorenie na svete, ktoré je nebezpečné. Tých vírusov a baktérií, ktoré môžu zmutovať a ohroziť obyvateľov, je viac. Musíme byť pripravení na to, že sa tu zjaví nejaká ďalšia mutácia nejakého vírusu. Ja verím, že sa to dlhé roky nestane, ale možné to je. Covid je stabilizovaný, mali sme menšiu vlnu s vrcholom pre 6 až 7 týždňami, teraz to ide pomerne razantne dole. S primárnou diagnózou covid máme nejakých 200 pacientov, čo nie je zaťažujúce pre systém. Chcem však zdôrazniť, že za posledné dni máme veľký počet úmrtí u ľudí, ktorí sú starší, ktorí majú ďalšie choroby a nie sú očkovaní. Títo občania by mali zvážiť očkovanie aj v tomto čase.

    Odporúčate aj štvrtú dávku?

    - Ohrozeným skupinám určite áno. Je to ako s chrípkou. Každý rok sa očkujeme, pretože ten vírus sa mení. Možno budúci rok bude iná verzia covidu, ale aj na ňu bude vakcína. Najlepšie by bolo, keby bola spoločná vakcína proti covidu a chrípke, pretože covid sa stane sezónnou záležitosťou. Koronavírus je chrípkový vírus. To, že zmutoval do takejto podoby a vyvolal pandémiu - to si ľudstvo zažilo už niekoľkokrát a je škoda, že sme to museli zažiť aj my. Vírus bude v populácii pretrvávať, bude možno mierne mutovať. Asi už nebude vyvolávať takéto závažné stavy, ako sme videli v predchádzajúcich rokoch, ale takisto ako chrípkové vírusy bude spôsobovať ochorenia a lokálne epidémie. Každý rok máme desiatky až stovky úmrtí na chrípku. Rovnako sa to týka starších občanov s chorobami a oslabenou imunitou.

    Hrozí ešte plošné zatváranie prevádzok?

    Prečítajte si tiež: