Poslanec za OĽaNO Štefan Kuffa pobúril organizátorov Dúhového pochodu. Ľudia, ktorí podľa neho povedia deťom, že osoby rovnakého pohlavia sa môžu mať rady, by mali radšej zomrieť. Za ostré slová sa má podľa organizátorov pochodu teraz verejne ospravedlniť.

Stojí si za svojím

O žiadosti o ospravedlnenie poslanec nepočul. „Nevedel som o tom a na také veci nie som zvedavý,“ povedal Kuffa, ktorý na svojich slovách trvá.

„Je to prekrúcanie pravdy. Nikto to nepochopil. Ja som povedal iný výrok, že ak ublížia maličkým, lepšie by im bolo, keby im uviazali mlynský kameň na krk a hodili ich do vody. A toto je naozaj pravda,“ obhajoval sa Kuffa.

Čo teda výrok znamená, konkrétne nevysvetlil. „Musíte meditovať nad tým, aby ste to pochopili. Nech si prečítajú, čo som povedal. To platí a ja si za tým stojím,“ zakončil poslanec.

Šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič jeho výrok nekritizuje. „Rešpektujem názor akéhokoľvek poslanca zo strany. Za svoje vyjadrenia sú sami zodpovední. Či už to bude pozitívne, alebo negatívne.“

Bude ho riešiť výbor?

Akékoľvek prekrúcanie Kuffových slov organizátori Dúhového pochodu odmietajú. „Neviem, ako sme to mohli prekrútiť. Ide predsa o záznam z parlamentu a výrok zaznel veľmi jasne v kontexte k homosexuálom,“ vysvetlil Martin Macko z organizácie Inakosť.

O stretnutie s poslancom záujem vraj už nemajú. „Očakávame, že sa k tomu postaví Národná rada. Požiadame, aby sa tým zaoberal mandátový a imunitný výbor,“ povedal Macko.

Mandátový a imunitný výbor sa vecou zatiaľ nezaoberal. „Nedostal som ešte takýto podnet. Uvidím, aká bude podstata podania. A posúdime to potom podľa kompetencií výboru,“ povedal predseda mandátového a imunitného výboru Miroslav Číž.

Vylučuje sa to s kresťanstvom

Politológ Ján Baránek považuje výrok za extrémne vyjadrenie. „Myslím si, že naozajstný kresťan by sa nikdy nemal vyjadriť v duchu, že niekoho treba utopiť. Vylučuje sa to nielen s kresťanstvom, ale i s tým, čo v poslednom období hovorí pápež František.“