KTO má pravdu? Vojna medzi LIPŠICOM a ŽILINKOM: KRUTÉ slová odborníka jedného z nich DORAZIA!
23. 8. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:41)
Medializovaný konflikt generálneho prokurátora Maroša Žilinku (51) a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica (48) naberá na obrátkach. Navyše sa doň zapájajú i politici, čo podľa uznávaných odborníkov celej situácii len škodí.
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: TASR - Jakub Kot
Galéria k článku
Napriek tomu, že si verejnosť od ich vzájomnej spolupráce veľa sľubovala, medzi Marošom Žilinkom a Danielom Lipšicom je dusno. Konflikt medzi šéfmi dvoch prokuratúr vznikol, keď sa Lipšic pre médiá vyjadril k niektorým živým prípadom, v ktorých ani nevykonáva dozor. Navyše podľa generálneho prokurátora Žilinku mal špekulatívne spochybňovať niektoré dôkazy. „Špeciálny prokurátor zabudol, že už nie je advokátom, ale prokurátorom, dokonca špeciálnym. Špeciálny prokurátor verejne prezentoval svoje subjektívne názory vo veci, ktorá nie je právoplatne skončená,“ uviedol pred mesiacom rozhorčený Žilinka.
Neostal iba pri verejnej kritike a 13. augusta podal voči Lipšicovi návrh na začatie disciplinárneho konania. Má prísť o 15 percent z mesačného platu. Disciplinárneho previnenia sa mal Lipšic dopustiť tým, že – ako uviedla Generálna prokuratúra – 28. júla bez znalosti spisu verejne špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.
Zdroj: Jaroslav Novák
Žilinka a Lipšic majú pomerne nečakane dosť veľa sporov. Paradoxné je, že kedysi spolu pracovali, len v opačnom garde. Lipšic ako minister šéfoval Žilinkovi v pozícii štátneho tajomníka.
Podľa medializovaných informácií disciplinárny návrh Lipšicovi zatiaľ nedoručili. On za svojím konaním stojí. „V médiách boli opakovane zverejňované informácie, ktoré sú dokázateľne nepravdivé a preto som považoval za povinnosť sa vyšetrovateľov a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry zastať,“ uviedol v statuse na sociálnej sieti.
Pre náš denník prípad zhodnotil bývalý elitný vyšetrovateľ a advokát Peter Vačok. „Generálny prokurátor zodpovedá za úrad a nemôže niekto mimo jeho vôle podávať rozhovory. Mal by sa minimálne poradiť. Určitá zdržanlivosť na prokuratúre musí byť,“ povedal. Dodal, že prokuratúra je povinná informovať orgány činné v trestnom konaní, ale základné koridory určuje generálny prokurátor a nie prokurátori, ktorí sú pod ním. ĎALŠIU DRSNÚ KRITIKU NA ADRESU DANIELA LIPŠICA OD PETRA VAČOKA SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.
Ozvali sa aj politici. Veronika Remišová, predsedníčka Za ľudí, kritizovala správanie Lipšica aj Žilinku. „Obaja boli zvolení, lebo dostali dôveru na dôslednú očistu Slovenska od korupcie a organizovaného zločinu v špičkách štátu. Občania preto očakávajú koordinované úsilie a spoločnú profesionálnu spoluprácu, nie paralely s predchádzajúcou garnitúrou,“ uviedla.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Anketa
Za kým stojíte?
- Maroš Žilinka73%
- Daniel Lipšic26%
Hlasovanie bolo ukončené
Poslanec SaS Ondrej Dostál (50) sa postavil na stranu Lipšica. „Neľutujem, že som mu dal svoj hlas. Jedným z dôvodov bola dôvera v to, že Lipšic ako špeciálny prokurátor dokáže ustáť tlaky," vysvetlil.
Matúš Šutaj Eštok (34) z Hlasu-SD sa, naopak, zastal generálneho prokurátora s tým, že Žilinka nekritizoval Lipšica za to, že vyjadril podporu podriadeným prokurátorom, len kritizoval spôsob, akým komentoval uznesenie o vznesení obvinenia v neskončenej veci inej prokuratúry, ku ktorej nebol oprávnený vyslovovať svoj názor. „Keď si Lipšic nevšimol, že už nie je neúspešný politik, ale prokurátor, tak má prúser. A podľa informácií, ktoré už kolujú, ho bude mať zrejme oveľa väčší,“ napísal na sociálnej sieti.
Konanie politikov ostro odsúdil politológ Tomáš Koziak. Prokuratúra má byť totiž podľa jeho slov politicky nezávislá. „Politický život a prokuratúra musia byť oddelené. Musia fungovať nezávisle od seba,“ povedal.
