Reklama

Kto je tu ŠÉF? Kollár sa začal vyhrážať, Matovič mu jeho EXCESY stále toleruje: VIEME PREČO!

Reklama

Napriek tomu, že víťazom parlamentných volieb sa s jasným náskokom stalo hnutie OĽaNO, v poslednom čase to vyzerá, že šéfom celej koalície je líder Sme rodina Boris Kollár (54). Tomu sa už totiž u premiéra Igora Matoviča (47) „prepieklo“ viacero škandálov, ktoré predseda vlády prešiel akoby len mihnutím oka. Situácia sa však po včerajšku vyostrila, keďže pre kauzu Kollárovej diplomovky žiada jeho odchod z postu predsedu parlamentu po strane Za ľudí už aj koaličná SaS. Kollár to komentoval slovami, že v tom prípade odíde aj z vlády.

Boris Kollár od prvého dňa, keď bolo jasné, že on a jeho strana Sme rodina bude súčasťou vládnej koalície, skúša, čo všetko si môže dovoliť. Najprv chcel priklepnúť post ministra dopravy kontroverznému Štefanovi Holému, no neskôr na jeho miesto zasadol Andrej Doležal.

Podivné nominácie

Jeho nominácia bola taktiež pomerne zvláštna, pretože ide o človeka, ktorý sa celý život venoval práci v médiách. Ďalšia vec, ktorú si Kollár v priebehu pár dní pri zostavovaní vlády vydupal, bolo stavanie nájomných bytov, ktoré sa dostalo aj do programového vyhlásenia vlády. V rovnakom čase sa na scéne opätovne objavilo meno Štefana Holého, ktorý sa stal napokon podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie. Bonusom týchto nominácií bol Vladimír Pčolinský, ktorý sa stal šéfom Slovenskej informačnej služby.

Zdroj: Jakub Kotian

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru SR 13. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

 

Kauza "plagiátori"

Ak sa niekomu zdalo, že už tieto kroky a nominácie boli od predsedu Sme rodina opovážlivé, musel sa poriadne čudovať, keď sa na novovzniknutý post splnomocnenkyne pre rodinu a sociálne veci snažil pretlačiť svoju bývalú partnerku Petru Krištúfkovú. Paradoxom je, že sa mu to napokon aj podarilo. Poslankyňa, ktorá mala v minulosti vzťah s viacerými známymi mafiánmi, sa však na mieste udržala len štyri dni.

Z postu dobrovoľne odstúpila po tom, čo nezvládla tlak pre jej fotografie z jachty Mariana Kočnera. Medzitým sa objavili informácie, že OĽaNO Kollárovcom ustúpilo aj v doprave. Vyzerá to tak, že antikorupčné hnutie sa bolo zrazu schopné zmieriť s tým, že manažéri Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorých pred voľbami obviňovali z toho, že štát pripravili o desiatky miliónov eur, zostanú vo svojich funkciách.

Zdroj: Martin Baumann

Na snímke vľavo poslankyňa NR SR Petra Krištúfková a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obaja Sme rodina) počas brífingu s novinármi v rámci 25. zasadnutia vlády SR v streda 17. júna 2020 v Bratislave. Petra Krištúfková bude novou splnomocnenkyňou vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Ide o nový post, ktorý vznikne na návrh ministra práce Milana Krajniaka. Návrh na jej vymenovanie v stredu schválila vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Bauma

 

Čerešničkou na torte všetkých Kollárových prešľapov je aktuálna téma jeho diplomovej práce. Po tom, čo expolitik Miroslav Beblavý zistil, že bakalárska práca Petry Krištúfkovej je veľký plagiát, sa ukázalo, že podobne je na tom aj diplomovka šéfa parlamentu. Kollár napriek jasným dôkazom odmietol vyvodiť väčšiu zodpovednosť ako to, že prisľúbil, že kým bude v politike, titul Mgr. používať nebude. V danom momente si bol zrejme istý, že to bude stačiť, pretože si bol vedomý podpory Igora Matoviča, ktorý jasne deklaroval, že pre túto „zlodejinu“ vládu nepoloží.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boris Kollár vystúpil pred verejnosť kvôli kauze plagiátorstva. Takto sa vyhovoril

    Článok pokračuje na ďalšej strane...

    Vzbura v koalícii

    Tieto argumenty však nestačili koaličným stranám Za ľudí a SaS, ktoré po rokovaniach svojich poslaneckých klubov vyzvali Kollára na odchod z funkcie predsedu parlamentu. Ten ich rozhodnutie zobral na vedomie, ale ešte pred samotným stredajším rokovaním v centrále liberálov avizoval, že ak by skončil ako šéf NR SR, odíde aj z koalície. Keďže sa premiér Matovič do uzávierky našich novín k výzve strán nevyjadril, zostáva všetkým len tipovať, či opäť, napriek názorom svojich kolegov, podrží Kollára. Predsa len, snaha udržať vládu pokope a taktiež zabezpečiť si dobré vzťahy aj do budúcna sú premiérovými prioritami už dlhodobo.

    Zdroj: Pavol Zachar

    Poslanecký klub SaS vyzval Borisa Kollára (Sme rodina), aby odstúpil z pozície predsedu Národnej rady (NR) SR. Na snímke sprava predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, predsedníčka poslaneckého klubu strany SaS v Národnej rade SR Anna Zemanová počas tlačovej konferencie SaS po skončení rokovania poslaneckého klubu 1. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar

    Hnutie s veľkými ambíciami

    Politológ Tomáš Koziak pre denník Plus JEDEN DEŇ povedal, že Matovič by si mal najmä uvedomiť, že mu v súvislosti so Sme rodina vyzváňa na poplach. „Pokiaľ sa premiér nepreberie, nezostane mu nič iné, než jeho pozícia šaša. Je pravdou, že premiér svoju funkciu vykonáva tak, ako vie a pozornosť kamier evidentne potrebuje,“ poznamenal politológ, ktorý však vzápätí dodal, že ľudia mu takéto prehnané ústupky v ďalších voľbách neodpustia.

    Koziak pritom zdôraznil, že správanie Sme rodina na jednej strane odzrkadľuje ich volebný výsledok, ale aj mimoriadne ambície hnutia, ktoré oveľa prevyšujú jeho schopnosti. „Naozaj sa zdá, že Boris Kollár má v rámci koalície výsostné postavenie, zároveň si však treba uvedomiť aj to, že jeho hnutie pod seba skrylo viacero diskutabilných ľudí,“ upozornil, pričom dodal, že pomer moci sa v rámci koalície začína neprimerane nakláňať na stranu Borisa Kollára. „Ospravedlňovanie jeho očividných zlyhaní je toho dôkazom, pričom nominácia Krištúfkovej bola v tomto prípade len špičkou ľadovca. Ja sa Borisovi Kollárovi čudujem, že mu takáto nominácia stála za obetu,“ konštatoval.

    Politická matematika nepustí

    Politológ Miroslav Řádek vníma situáciu ešte pragmatickejšie a za správaním oboch lídrov vidí obyčajnú politickú matematiku, a nie dobré vzťahy. „Obaja vedia, že sú istými účastníkmi vlády a ich vôľa a túžba po moci je najexkluzívnejšia. Ďalšie koaličné strany, ako je SaS a Za ľudí, sú nahraditeľné, a preto sa nebudú zbavovať niečoho, o čo sa dve volebné obdobia snažili, čo je logické a racionálne. Vzhľadom na to, ako sú pozostavované poslanecké kluby a kto sú poslanci Národnej rady, predpokladám, že ak má vláda Igora Matoviča a Borisa Kollára vydržať, tak sa budú snažiť čerpať práve z poslancov, ktorí nie sú úplne ukotvení v iných stranách,“ zhodnotil Řádek.“

    Zdroj: PAVOL BARTONEK

    Na snímke je záber z rozhovoru s politológomMiroslavom Řádkom pre denník plus1deň

    Prečítajte si tiež: