Anna Záborská, ktorá sa do parlamentu dostala po februárových voľbách pod záštitou hnutia OĽaNO, je predsedníčkou Kresťanskej únie. "Ako človeka ma formoval humanista, diplomat, disident a predovšetkým môj milujúci otec Anton Neuwirth. Radosť v živote mi okrem práce prináša hlavne môj manžel Vladimír a moje dve deti s vnúčatami," uvádza na svojej webovej stránke.

Kresťanskú úniu opisuje ako stredo-pravú konzervatívnu politickú stranu pre 21. storočie, ktorá je založená na hod­notách stáročiami overenej židovsko-kresťanskej tradície. Pritom práve v týchto dňoch brojí za to, aby sa Slovensko vrátilo o 50 rokov späť. Na svojom profile na sociálnej sieti vyzvala svojich kolegov v Národnej rade SR, aby sa zachovali ako praví kresťania. Jej cieľom je sprísniť interrupčný zákon, v čom má nemalú podporu ďalšieho člena KÚ Richarda Vašečku. Podpredseda klubu OĽaNO sa v tejto súvislosti vyjadril, že bude v parlamente presadzovať zákaz interrupcií na žiadosť ženy. Mal by sa opierať o poľský model. Umelé prerušenie tehotenstva by bolo žene umožnené jedine, ak by k otehotneniu došlo počas znásilnenia alebo by sa matka či dieťa dostali do štádia ohrozenia života.

 

Za svojím aj cez mŕtvoly?

Ešte pred pár dňami pani Záborská nemala v pláne o hodnotových otázkach diskutovať, o čom svedčili aj jej príspevky na sociálnej sieti. "V čase kríz, ako je táto, si uvedomujeme skutočné hodnoty. RODINA A ŽIVOT sú pravé hodnoty. Kresťanská únia vždy stojí na strane hodnôt. O nich nevyjednáva," uviedla ešte 14. apríla v príspevku, ktorým upozorňovala na svoj rozhovor v denníku Pravda. Práve v tomto rozhovore sa vyjadrila, že v prípade zmeny interrupčného zákona by sa neštítila ani podpory od neonacistickej ĽS NS.

Takéto spojenie by v našom priestore nebolo ničím výnimočným. Stačí sa len pozrieť na podobu Slovenského štátu. Za slovenskú verziu talibanu označil Kresťanskú úniu aj politológ Radoslav Štefančík, ktorý názorovú agendu Kresťanskej únie pripodobnil k tomu, ako keby nám bolo na minoritnom základe prikázané, že všetci máme hovoriť maďarsky.

Preto mnohých prekvapilo, keď zrazu otočila rétoriku a začala hlásať to isté, čo zdôrazňuje aj liberálna časť spoločnosti - žena má právo sa rozhodnúť, ale ak ide na umelé prerušenie tehotenstva z ekonomických dôvodov, treba jej pomôcť. Tejto téme sa venovala v rozhovore na webe Aktuality. Zároveň pripustila, že nie je viazaná hlasovať za liberalizáciu, ale ani za zákaz. "Nechcem začať kultúrnu vojnu," vyjadrila sa s tým, že v ochrane nenarodeného života bude pokračovať. Vyvolávať hystériu a rozdúchavať vášne však nemá v pláne.

Anketa
Myslíte si, že by sa interrupčný zákon mal meniť?

Líder KDH Alojz Hlina to považuje za pokryteckú, farizejskú politiku a tvrdí, že Kresťanská únia tvrdila niečo iné pred voľbami a iné po voľbách. Zásadnú kritiku zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti. "Pred voľbami poslanec Vašečka predkladal interrupčné zákony ako na páse. Odôvodňoval ich tým, že denne zabijú (zavraždia) 20 detí. Poslankyňa A. Záborská hystericky vysielala v dedinských rozhlasoch..." rozhorčil sa politik, pričom zdôraznil, že svoje vyjadrenia otočili pomerne náhle.  

Zároveň adresoval spomínaným poslancom výzvu a záujem o to, ako pokračujú nominácie sponzorov do funkcií. "Zadrhli sa niektoré nominácie sponzorov Kresťanskej únie, a preto si išla poslankyňa sypať popol na hlavu, aby sa to pohlo? Majú poslanci Vašečka a A. Záborská dohodu s Matovičom, že rok a pol nebudú predkladať sprísnenie interrupcií?
Prečo to, s čím kandidovala Kresťanská únia, už neplatí? Kvôli tomu, aby prešli niektoré nominácie?" zverejnil svoje otázky. O stanovisko sme požiadali aj Annu Záborskú a na jej reackiu čakáme. 

Predseda KDH Alojz Hlina po voľbách asi naznačoval, že padli pod zvoliteľnú hranicu...
Zdroj: Vladimír Benko

Spomínate si na Charlie Hebdo?

Poslanci, ktorí vo voľbách do NR SR kandidovali na spoločnej kandidátke OĽaNO, NOVA, Kresťanská únia, Zmena Zdola – Anna Záborská, Katarína Hatráková, Radovan Marcinčin, Richard Vašečka a Ján Szőllős - otvorene vyjadrili podporu ministrovi zdravotníctva SR Marekovi Krajčímu. Je to reakcia na zvýšený mediálny záujem o zverejnenú časť videa, v ktorom terajší minister hovorí o svojej skúsenosti s Božou prítomnosťou, pričom jeho slová sú časťou verejnosti a médií vnímané ako "škandalózne". Zatiaľ čo podľa odborníkov je záujem o hodnotové ukotvenie ministra zdravotníctva legitímny, konzervatívni poslanci ho vnímajú ako šikanu. 

"Pán minister má rovnako ako každý obyvateľ Slovenska ústavnú slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania, ktorá je garantovaná čl. 24 Ústavy SR. Marek Krajčí je ministrom vlády SR, ktorá rešpektuje základný ústavný princíp, že Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo," skonštatovala pri tej príležitosti Anna Záborská, líderka KÚ.

"Časť záznamu, vytrhnutý z kontextu, ktorý zaplavil nielen bulvárne médiá a sociálne siete, posúva vnímanie pána ministra do roviny, ktorú nemožno akceptovať. Z osobnej úprimnej viery sa robí strašiak, čo je v demokratickom štáte neprípustné. Akoby verejne prejavená a žitá viera diskvalifikovala politika na výkon verejnej funkcie. Ak má byť Slovensko slobodné, tento spôsob nenávistného uvažovania musíme odmietnuť," dodala  Anna Záborská.
V súvislosti so zverejneným videom je spomínaný aj Richard Vašečka ako ten, ktorý Marekovi Krajčímu vnukol myšlienku uchádzať sa o post ministra zdravotníctva.

 

"Marek Krajčí sa nestal ministrom zdravotníctva preto, že je kresťan, ale preto, že je odborník. Dokázal to svojou dlhoročnou lekárskou praxou i svojím pôsobením poslanca Národnej rady SR ako člen zdravotníckeho výboru. Na pozíciu ministra zdravotníctva sa poctivo pripravoval tvrdou prácou v predchádzajúcom volebnom období ako tieňový minister zdravotníctva. Marek je zároveň úprimne veriaci kresťan, ktorý berie svoju vieru v Ježiša Krista vážne. A nehanbí sa ku nej otvorene priznať ani v rozhovoroch s liberálnymi médiami, ktoré sa zo skutočnej kresťanskej viery a veriacich často posmievajú....,“ vyjadril podporu R. Vašečka. Práve Vašečka sa v relácii denníka Sme vyjadril, že napríklad časť islamských veriacich považuje za  nebezpečenstvo. Zarážajúce pritom je, že práve títo poslanci sa stavajú do ofenzívy voči všetkému, čo sa dotýka ich viery. Prekáža im humor, karikatúry, ale aj publicistické komentáre.  

(Ne)pekná rozlúčka s KDH

Otec Anny Záborskej Anton Neuwirth založil Kresťansko demokratické hnutie a v tejto strane začínala aj Anna Záborská. Keďže 12 rokov zastávala post europoslankyne, pre slovenskú verejnosť bola pomerne neznáma. Potom, čo KDH odmietlo jej ďalšiu kandidatúru do eurovolieb, rozhodla sa hnutie v roku 2019 opustiť.

V súvislosti s dôvodom odchodu sme kontaktovali aj lídra KDH Alojza Hlinu. "V KDH sme razili zásadu, že 3x a prestávka. Namiesto europarlamentu sme pani Záborskej ponúkli kandidatúru do Národnej rady, čo odmietla a hnutie sa rozhodla opustiť," objasnil odchod súčasnej predsedkyne kresťanskej únie.  Túto verziu potvrdzujú aj samotné vyjadrenia Záborskej z toho obdobia. 

Na snímke Anna Záborská (OĽANO) s ochranným rúškom a rukavicami skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok
Zdroj: Michal Svítok

„Po zrelom uvážení som sa rozhodla po 30 rokoch členstva vystúpiť z KDH. Nebolo to ľahké rozhodnutie, pretože projekt KDH som považovala za svoje životné poslanie. Rozumiem, že mnohí z vás budú prekvapení. Chápem, že niektorí mi to budú zazlievať, zatiaľ čo iným to možno bude aj ľúto. Avšak verím, že vzhľadom na naše dlhodobé priateľstvo sa ma pokúsite pochopiť. Poznáte ma a viete, že dobro a správne smerovanie strany boli pre mňa vždy prioritou a kedykoľvek som s jej smerovaním nesúhlasila, snažila som sa problémy riešiť vo vnútrostraníckej diskusii,“ adresovala v tom čase ďalším členom hnutia. Odvolávala sa na to, že strana založená na kresťansko-demokratických princípoch by mala byť, otvorená diskusii a rešpektovať iný názor. Aj vtedy jej stál po boku Richard Vašečka, ktorý tvrdil, že KDH svojej členke bránilo v účasti v eurovoľbách.