Odborník VARUJE pred NEŠTANDARDNÝM krokom vlády: NEBEZPEČNÉ rozhodnutie Matoviča!
15. 1. 2021, 6:00 (aktualizované: 9. 2. 2021, 18:10)

Z koalície neodchádzajú! Strana SaS napriek koaličným konfliktom s hnutím OĽaNO ostáva vo vláde. Minister hospodárstva a predseda liberálov Richard Sulík (53) však označil päť bodov, v ktorých mal premiér Igor Matovič (47) klamať, keď na neho útočil. Ako celú situáciu vníma odborník?
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: facebook
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Liberáli svojho partnera vyzvali, aby sa držali koaličnej dohody. Nezhody teda nemajú riešiť na verejnosti, ale najskôr si ich vydiskutovať na koaličnej rade. V posledných dňoch vzniklo dusno, keď Matovič obvinil svojho kolegu z koalície z toho, že na rokovaní vlády súhlasil s celoplošným testovaním a verejnosti povedal niečo iné. Sulík to však poprel, ospravedlnil sa a vysvetľoval, že sa len nepochopili.

Ešte predtým však vláda na žiadosť ministra obrany za OĽaNO Jaroslava Naďa (39) zverejnila nahrávku z rokovania. „U Matoviča ma takáto reakcia neprekvapuje. No z rokovania vlády by sa to nemalo, je to nebezpečné,“ povedal bezpečnostný analytik Juraj Zábojník, ktorý prízvukoval, že diskusia medzi predstaviteľmi vlády nemá nič spoločné so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám.
Sulík však priznal, že kroky premiéra mu neboli príjemné. „Intenzita útokov Matoviča na moju adresu ma prekvapila,“ povedal šéf liberálov s tým, že mu zásadne prekáža až 5 vecí. Domnieva sa, že jedna by mohla mať aj trestnoprávnu rovinu, no riešiť to nemieni: „Matovič ma obvinil zo smrti 4,3-tisíca ľudí. To už je naozaj za čiarou.“ Premiér totiž povedal, že Sulík môže za 4,3-tisíca potencionálnych obetí koronavírusu. Vraj preto, že nebol schopný kúpiť testy. Ten však oponoval, že zdržanie pri zadovážení testov bolo zapríčinené zlým zadávaním od ministerstva zdravotníctva.
„Nie je pravda ani to, že by som Matovičovi posielal akékoľvek odkazy, ako napríklad, že položíme vládu,“ povedal tiež Sulík a vrátil sa aj k testom, ktorých kvalitu mu premiér nepriamo vyčítal: „S miliónom testov, ktoré by Matovič nedal ani psovi, nič nemám. Ich nákup riadil Matovič a odsúhlasila ich komisia zložená prevažne z nominantov ministerstva zdravotníctva.“ Sulík zároveň tvrdí, že keby sa išlo podľa pandemického plánu SaS „Semafor zdravia“, bola by už na Slovensku lepšia situácia.
Politológ Radoslav Štefančík hovorí, že Sulíkova reakcia je pochopiteľná. „Matoviča možno Sulíkovo doterajšie chladné nereagovanie vyprovokovalo k ďalším útokom. Ak padne vláda, bude to Matovičova vina,“ dodal odborník. Ako sa na spor pozerajú ostatné koaličné strany, sme sa snažili zistiť od ich lídrov. OĽaNO a Za ľudí mlčia, Sme rodina odkazuje, že si to musia riešiť medzi sebou.
Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v tom však má jasno. „Ak Sulík toto znáša v pohode, tak len prekrývajú, čo urobili s testami,“ podotkol so slovami, že ak by sa on takto správal ku svojim koaličným partnerom, vláda by rýchlo skončila.
S čím Sulík nesúhlasí? Zistíte na nasledujúcej strane
NIE povinnému testovaniu vo firmách
SaS nepodporí povinné testovanie vo firmách, a to pre možný rozpor so zákonom. Sulík však so zamestnávateľmi pripravuje plán nepovinného testovania. Zamestnávateľ, ktorý sa rozhodne do toho ísť, by mal podľa šéfa SaS dostať testy a finančnú kompenzáciu.
V čom Sulík oponuje Matovičovi
1. Odkazy pre premiéra – „Nie je pravda, že by som Matovičovi posielal akékoľvek odkazy, ako napríklad, že položíme vládu.“ Ak by SaS odišla z vlády, mala by koalícia 82 hlasov.
2. Nákup zlých testov – „Ich nákup riadil priamo Matovič. Komisia, ktorá rozhodla o ich kúpe, bola zložená prevažne z nominantov ministerstva zdravotníctva,” argumentoval.
3. Nedostatok testov – „Od rezortu zdravotníctva sme dostali správne zadanie až 7. decembra,“ povedal Sulík. Až potom sa podľa neho mohol začať nákup.
4. Vysoký počet obetí– „To už je naozaj za čiarou a už to môže mať trestnoprávnu rovinu za ohováranie,“ vyjadril sa líder SaS.
5. Bojkot opatrení – „Keby sme išli podľa pandemického plánu SaS, dnes by bola lepšia situácia.“ Sulík tvrdil, že v „Semafore zdravia“ z dielne SaS boli aj tvrdé opatrenia vrátane lokálneho lockdownu.