Juraj Krúpa POSLAL POLÍCIU sám na seba! Matovič si v minulosti robil SAMOSTATNÉ VYŠETROVANIE
10. 8. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:29)

Poslanec Juraj Krúpa (45) neprežíva práve najšťastnejšie obdobie. Jeho politický súpútnik a minister obrany Jaroslav Naď (41) ho totiž označil za klamára a šéf OĽaNO Igor Matovič (49) dokonca v Krúpovom prípade naznačoval úplatkárstvo. Poslanec sa preto rozhodol zalarmovať políciu a prokuratúru, aby prípad vyšetrili!
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Archív P. M., Archív NMH
Galéria k článku
Všetko sa začalo, keď sa Krúpa rozhodol opustiť poslanecký klub OĽaNO a vstúpiť do konkurenčného klubu strany SaS. Rozhodnutie podľa jeho slov zrelo niekoľko týždňov a poslednou kvapkou bolo aktuálne dianie v parlamente. „Možnosť vytvorenia menšinovej vlády s podporou rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov počas koaličnej krízy,“ odôvodňoval príčiny odchodu Krúpa.

Jeho už bývalý šéf Igor Matovič zareagoval svojsky: „Zrada je viac ako vernosť. Prachy viac ako poctivosť. Nie fašisti, prachy sú podstatou,“ napísal na sociálnej sieti. Juraj Krúpa bol zo slov lídra OĽaNO natoľko pohoršený, že do situácie zatiahol orgány činné v trestnom konaní: „Kontaktoval som zástupcov špeciálnej prokuratúry a polície, aby ma začali vyšetrovať pre podozrenia z korupcie na najvyšších miestach,” konkretizoval koaličný poslanec v relácii Karty na stôl Nora Dolinského týždenníka Plus 7 Dní.

Zdroj: tasr
Úrad špeciálnej prokuratúry na otázku, či sa prípadom zaoberajú, alebo to skôr považujú za politický boj a nie prácu pre nich, neodpovedal. Na riešenie podozrenia z korupcie má však stále dosť času. „O trestnom oznámení sa rozhodne do tridsiatich dní. Pokiaľ je dôvodné podozrenie, že bol spáchaný trestný čin, bude začaté trestné stíhanie. Spolu s tým môže byť vznesené už aj obvinenie konkrétnej osobe,“ vysvetľuje postup advokátska kancelária Ficek & Partners.
Na druhej strane nájdete najnovšiu reakciu Krúpu, nezávislého odborníka, ako aj Matovičove snahy vyšetrovať prípady.
Krúpa nás informoval, že zatiaľ nemá od orgánov činných v trestnom konaní žiadnu reakciu. Je však pripravený podstúpiť akékoľvek vyšetrovanie. Bezpečnostný poradca a generál v zálohe Andor Šándor (65) ďalej vysvetlil, čo bude nasledovať: „Pokiaľ bude mať prokuratúra alebo ktokoľvek kompetentný pocit, že je potrebné začať vyšetrovať, potom, samozrejme, to môžu urobiť. Nikto im v tom nemôže brániť,“ vysvetlil odborník.

Možno by sa však prípadom chcel zaoberať priamo Matovič, ktorý mal vyšetrovateľské chúťky už v minulosti. Pred prezidentskými voľbami 2014 si vyhotovil nahrávku z rozhovoru s kandidátom Radoslavom Procházkom (50), ktorý si chcel zabezpečiť reklamu v novinách patriacich Matovičovej manželke. Z nahrávky, ktorá sa dostala na verejnosť, je zrejmé, že časť peňazí nemá ísť oficiálnou cestou, ale bokom, bez nutnosti platiť dane. Túto tému otvoril práve šéf OĽaNO, pravdepodobne v snahe nachytať Procházku: „Tak ty musíš povedať, že koľko, ako to chceš. Nám je to jedno.“ Prezidentský kandidát odpovedal, že tak, ako mu to Matovič umožní.
V parlamentných voľbách 2012 Matovič dokonca rozbil kandidátku predvolebnej koalície tým, že posielal členov KDS a OKS na detektor lži. Tí nemienili ďalšie štyri roky pôsobiť po boku človeka, ktorý im neverí. „Je to prekročenie hranice normálnej demokratickej politiky. Detektor sa používa pri ťažkých zločincoch,“ povedal vtedajší šéf OKS Peter Zajac (76).

Matoviča to neprešlo ani po rokoch. V marci sme písali, že podľa dobre informovaného zdroja z prostredia OĽaNO si mal tentokrát sám zaobstarať detektor lži na testovanie tých, ktorí pôjdu kandidovať za jeho hnutie. „Ak je to pravda, tak psychické zdravie pána ministra financií Matoviča sa rapídne zhoršuje,“ reagoval na situáciu politológ Jozef Lenč.