Vznik nového postu splnomocnenkyne na podporu rodiny a sociálnu pomoc, ktorý obsadí kontroverzná poslankyňa Petra Krištúfková zo Sme rodina, už schválila vláda. Nie však jednohlasne, čo svedčí o názorovom rozpoložení v koalícii. Hlasovania sa totiž zdržali Veronika Remišová a Mária Kolíková zo strany Za ľudí. „Verím, že sa dohodneme. Diskutujeme o každej nominácii. Nie je to bod, ktorý by bol dohodnutý na koaličnej rade,“ podotkla Remišová, ktorá tak nažnačila istú nezhodu v rámci koaličného štvorlístka.

Na snímke 31. schôdza zasadnutia NRSR.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Nad samotnou nomináciou Krištúfkovej visia dva otázniky. Jeden sa týka jej odbornosti, druhý minulosti. Ako je totiž dobre známe, dlhé roky sa pohybovala v spoločnosti známych mafiánov. So zavraždeným Robertom Diničom sa začala stretávať ešte na strednej škole a má s ním, dnes už plnoletú, dcéru Vanessu. Zo strednej školy v tom období odišla a maturitu si dorobila až neskôr. Vzťah plný rozchodov a návratov mala aj s Borisom Kollárom, s ktorým má druhú dcéru Ester. Útechu po ich definitívnom rozchode našla v ďalšom mafiánovi Jurajovi „Piťovi“ Ondrejčákovi, ktorý si v súčasnosti odpykáva 16-ročný trest v Ilave. Pre toxické vzťahy s mužmi z podsvetia dostala Petra Krištúfková červenú vo výbore na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. V prípade nového úradu, ktorý má zabezpečiť spoluprácu verejnej a štátnej správy s akademickou pôdou a verejnosťou, to už, zdá sa, problémom nie je.

Juraj Ondrejčák alias Piťo na súde. Dostal 18 rokov, ale odvolal sa.
Zdroj: anc

Ako je to s Krištúfkovej odbornosťou?

Vyštudovala bakalára v škole Ivana Kmotríka v Skalici a vysokú školu, ktorú politológ Radoslav Štefančík nazval firmou, mimochodom ju absolvoval aj Boris Kollár, ktorý na nej diaľkovo dosiahol titul Mgr. Ženu, ktorá sa mala kedysi vyjadriť, že radšej bude smutná v Mercedese než veselá v autobuse, dnes predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina prezentuje ako odborníčku na sociálnu problematiku.  „Pán Kollár prezentuje ako odborníčku nielen pani Krištúfkovú, ale aj množstvo rozličných asistentiek, ktoré sa zvláštnym spôsobom dostali do poslaneckých kancelárií. Myslím si, že pán Kollár skúša, kde sú hranice tolerancie verejnosti proti rozhodnutiam tejto vlády. Pravdepodobne si je istý, že tieto jeho "rodinné väzby" ľudí do ulíc nevyženú, ale nemožno vylúčiť, že toto bude jeden z faktorov, ktorý zapríčiní, že táto vláda bude mimoriadne nepopulárna,“ zhodnotil politológ.  Petra Krištúfková na naše otázky o svojej odbornosti odmietla odpovedať s tým, že sa k situácii nebude vyjadrovať, pokiaľ ju vláda neschváli. Keď sa tak však stalo, už nám opakovane nedvihla telefón.

Na snímke vľavo poslankyňa NR SR Petra Krištúfková a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obaja Sme rodina) počas brífingu s novinármi v rámci 25. zasadnutia vlády SR v streda 17. júna 2020 v Bratislave. Petra Krištúfková bude novou splnomocnenkyňou vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Ide o nový post, ktorý vznikne na návrh ministra práce Milana Krajniaka. Návrh na jej vymenovanie v stredu schválila vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Bauma
Zdroj: Martin Baumann

Skalická škola figurovala aj v eurofondových dotáciách na výskum, ktoré exminister školstva Juraj Draxler udelil aj Poórovej firme. Vysoká škola v Skalici sa pritom v rámci akademických ratingov ocitla v druhej a horšej polovici a čo sa týkalo nezamestnanosti absolventov, skončila druhá od konca. V roku 2013 zverejnila tento rebríček mimovládka INEKO. Zlé jazyky tvrdia, že o Skalickej vysokej škole sa v akademických kuloároch hovorilo to isté, čo o Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. O súkromných školách sa klebetí, že tituly sa na nich skôr kupujú, než aby sa získavali schopnosťami a študijnými výsledkami. Podľa politológa nie je prekvapením, že takéto „celebritky“ študujú po rôznych súkromných školách. Monika Beňová napríklad získala titul v Sládkovičove. „V prípade týchto absolventov sme zrejme svedkami komplexov menejcennosti a potreby otitulovať sa. Dôležitosť vysokoškolských titulov zdôrazňuje aj poslanec Blaha (Smer-SD), keď útočí na ľudí, ktorí vysokoškolské vzdelanie nemajú. Potom to takto vyzerá, že ľudia, ktorí zarobili, sa potrebujú ešte otitulovať a majú pocit, že si takýto titul zaslúžia,“ povedal Štefančík. Po zvolení Krištúfková odpovedala aj na otázky novinárov a nevyhla sa ani téme svojej minulosti. „Myslím si, že každý človek prechádza vývojom a má právo na zmenu. Dovoľte mi, aby som na to mala právo aj ja,“ uzavrela.

Anketa
Myslíte si, že Krištúfková a Kollár získali tituly na Kmotríkovej škole vedomosťami?

Mohlo by vás zaujímať: