Grendel sa témam rezortu vnútra venoval už ako novinár a na chyby v rezorte poukazoval aj ako poslanec OĽaNO. Po voľbách, ktoré vyhrali matovičovci, sa hovorilo, že by to mal byť práve on, kto má prebrať spomínaný rezort. Kritici mu však vyčítali, že je na neho podaná obžaloba vzhľadom na to, že späťvzatie krajskej prokurátorky v Bratislave nevzal zatiaľ sudca Okresného súdu (OS) Bratislava I na vedomie. Zároveň musel čeliť narážkam o tom - niežeby mu chýbala dostatočná kvalifikácia, ale odbornosť. „Momentálne prokuratúra čaká na vydanie a doručenie rozhodnutia zákonného sudcu Okresného súdu Bratislava I o tom, že berie na vedomie späťvzatie obžaloby,“ uviedla  hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Prokuratúra dopĺňa, že niekoľkotýždňová absencia daného uznesenia bráni ďalšiemu konaniu a rozhodovaniu prokurátorky. Kým toto rozhodnutie nebude doručené, nemôže prokuratúra konať ďalej a Grendel zostáva naďalej obžalovaný za ohrozenie bankového tajomstva Mariana Kočnera.  

Marian Kočner
Marian Kočner
Zdroj: TASR

Hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak uviedol, že zákonný sudca, ktorému prípad napadol, je dlhodobo práceneschopný (PN). „Vedenie súdu má informáciu od zákonného sudcu v predmetnej trestnej veci, že by mal do konca tohto týždňa ukončiť dlhodobú PN, pričom, ako uviedol, o veci rozhodne bez zbytočného odkladu,“ uviedol predseda OS Bratislava I Ján Golian. Ten pripomenul, že bol zákonný sudca PN už v čase podania obžaloby a že je podľa Trestného poriadku vylúčené, aby zaňho v tejto veci vykonal úkon zastupujúci sudca.

Igor Matovič však napokon rozhodol, že novým šéfom rezortu vnútra sa Grendel nestane. Tvrdí však, že obvinenie nerozhodlo. „Vôbec to nebol dôvod. Skôr to bola pre neho pečiatka kvality, že by bol dobrý minister. Mali sme však tri silné mená a rozhodli sme sa, že bude dobré, aby rezort prišiel upratať človek, ktorý v ňom nepracoval,“ povedal budúci premiér, ktorý dal prednosť  Romanovi Mikulcovi.

Roman Mikulec
Roman Mikulec
Zdroj: Pavol Zachar

Faktom však je, že aj prezidentka Zuzana Čaputová naznačila, že by bol problém vymenovať do takejto funkcie obvinenú osobu.  Vtedy sa pritom skloňovalo aj meno exprezidenta Andreja Kisku, ktorý má tiež podobný problém. „Nepovažovala by som to za vhodné v prípade, že by to postúpilo napríklad do štádia obžaloby,“ poznamenala pred časom.

Aj keď Grendel nebude ministrom, môže zasadnúť do poslaneckých lavíc. Pravou rukou Romana Mikulca by mal byť na ministerstve vnútra Lukáš Kyselica, ktorý bol ďalším horúcim kandidátom na post ministra.

Vyzerá to, že Gábor Grendel za uniknutým postom netrúchli. Situáciu okomentoval na svojom profile na sociálnej sieti. 

"Prakticky od volebnej noci boli médiá a internety zaplavené špekuláciami o tom, kto sa stane akým ministrom. Aj moje meno sa veľa skloňovalo. Pre mnohých tak môžu byť zverejnené mená nových ministrov prekvapením. Lenže ja som už pred voľbami a aj po voľbách verejne hovoril, že kým budem trestne stíhaný (hoci na základe zaplatenej svedeckej výpovede Kočnerovej opičky), nemôžem sa uchádzať o post ministra vnútra," napísal, pričom uznal, že by to naňho ako na ministra vnútra vrhalo zlé svetlo.

Herečka Broňa Kováčiková sa nedávno zobudila s odtrhnutou rohovkou. Najhoršie scenáre sa našťastie nepotvrdili a oko má podľa vlastných slov už v poriadku. Oporou v ťažkých chvíľach jej bol priateľ Gábor Grendel.
Herečka Broňa Kováčiková sa nedávno zobudila s odtrhnutou rohovkou. Najhoršie scenáre sa našťastie nepotvrdili a oko má podľa vlastných slov už v poriadku. Oporou v ťažkých chvíľach jej bol priateľ Gábor Grendel.
Zdroj: archív

"Mimoriadne si vážim postoj pani prezidentky, ktorá ma bola ochotná v tejto situácii podržať. Mimoriadne si vážim aj postoj Igora Matoviča, ktorý ma v tejto situácii podržal. Ale sám by som to považoval za zradu princípov, s ktorými som do politiky išiel," pričom nezabudol ani na svojich voličov. Grendelovi sa vo voľbách ušlo vyše 131.000 krúžkov.  Na záver sľúbil, že problematike ministerstva vnútra sa bude intenzívne venovať aj naďalej ako obyčajný poslanec parlamentu.

Prečítajte si tiež: