"Žiaľ, z vážnych osobných a zákonných dôvodov, ktoré v tejto chvíli nebudem zverejňovať, sa zajtrajšieho pojednávania nemôžem zúčastniť." napísal predseda strany ĽSNS na svojej sociálnej sieti.

Kotleba dodáva, že na verejné pojednávanie sa "dva týždne poctivo pripravoval" a bol odhodlaný "sa ako nevinný človek postaviť pred senát Najvyššieho súdu SR".

Marián Kotleba uviedol, že Najvyšší súd SR písomne požiadal o to aby ho súd ospravedlnil z neprítomnosti na pojednávaní, ktoré malo prebehnúť v utorok (5.4.) zo "závažných zákonných dôvodov" a zároveň, aby nakoniec prebehlo za prítomnosti predsedu ĽSNS, keďže je podľa jeho slov "pripravený sa pri vynášaní rozsudku, nech bude akýkoľvek, pozrieť sudcom z očí do očí".

Odvolací proces v kauze rozdávania kontroverzných šekov predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v hodnote 1488 eur bol naplánovaný na Najvyššom súde (NS) SR v utorok (5. 4.). Prvostupňový súd ho neprávoplatne odsúdil na štyri roky a štyri mesiace väzenia. Po prípadnom právoplatnom odsúdení by Kotlebovi automaticky zanikol mandát poslanca Národnej rady (NR) SR.

Pôvodne sa malo na NS SR verejné zasadnutie uskutočniť 8. marca. Zrušili ho z dôvodu Kotlebovej žiadosti o preštudovanie a oboznámenie sa s novými dôkazmi predloženými zo strany prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.

Kotleba rozdával kontroverzné šeky v hodnote 1488 eur 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Trom rodinám ich odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici. Znalci pred ŠTS potvrdili, že čísla 14 a 88 sú medzinárodnou šifrou medzi extrémnymi pravičiarmi.